Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İYİLİK VE KÖTÜLÜK ÜZERİNE  (Okunma sayısı 2132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2016, 12:44:56 ÖÖ
Yanıtla #10

"İylik ve Kötülük" benim kanımca, zıtlık değildir.Yanlış değerler üzerine inşa edilmiş toplumlardaki düşünce mekanizmalarının yarattığı tüm doğma ve tabuların bir bütünsel yansımasıdır.

Aztek ayinlerin de kurban edilen insanlar vb.
Orta çağda veba olan kişinin bütün kanının akıtılması vb. Bu liste uzar gider.

Bir benzetme ile anlatır isek;

Bir bayan,2.şiş 1.ip kullanarak kazak örmeye başlar.Bayan, hatalı bir ilmik attığında bunu fark etmeden devam eder ise bütün emek boşa gider.Temeldeki bir yanlış,bütün doğruyu götürür.Örnekler istenir ise daha da fazlalaştırıla bilir.

Toplumlar, değer yargılarını,atalarından öğrendiği mantık ile yoğurarak hareket ederler.En vahim olanı ise: Cehaletin kolay örgütlene bilmesidir. Cehalet,halkı yöneten kesimlerce, kitleleri doğma ve tabularla zincirde tutma yöntemini keşfetmiştir.

Aydın kesimler ise, yüksek ego ve enerji yüklenmesi yüzünden, bir türlü örgütlenemez. 
İsmet İnönü'nün bir anısını anlatmak isterim:

İsmet İnönü kurmayları ile lokanta da bir toplantı yapmak ister.Lokanta'ya otururlar.Garson,İsmet İnönü'ye; -"Ne yersiniz efendim" diye sorar.İsmet İnönü ise; -"Şimdilik bir şey almıyalım.Nasıl olsa biraz sonra birbirimizi yiyeceğiz" cevabını verir. :) :) :)

Örgütlene bilen aydınlar varmıdır?; vardır.Lakin,Dünya yörüngesinden artık cıktıkları için, çoğunun Dünya'ya  faydası kalmamıştır.Dünya yörüngesinden bilerek mi cıkarlar;bilmeyerek cıkartılırlar mı ?;bilinmez.- :)-

Sanırım biraz-bazen İnsan dostu olmak gerek,metrolar da/otobüsler de gezmez gerek.Hep "hakim" olmayıp,biraz da "avukat" olmak gerek.

Sevgiler

İyilik ve kötülük gibi kavramların geleneksel olduğunu anlatmaya çalışırken, yukarıda şu benzetmeyi yapmıştım."Bir bayan,2.şiş 1.ip kullanarak kazak örmeye başlar" demiştim.Hatalar yanlış ilmikler de olabilir demiştim.

Biraz daha benzetmeleri açarsak;

2.şiş 1.ip zaten tek boyutlu bir işciliktir. Hatalar/karmaşalar kacınılmaz.Kazağı tamamlamak için durmadan eklemeler/yamalar gerekir.Tek boyutlu işcilik her zaman sorunlar doğurur.Toplumların kavramsal karmaşaları da, tarihlerindeki bu eklemeler, tek boyutluluk ve yanlış ilmiklerdir.

Birde 5.şiş 1.ip ile cok boyutlu bir çorap ören 1.bayan düşünün.Zordur ama cok boyutludur.Hatalı ilmik atma şansı yoktur.Örüm stili ve cok boyutlu olması, hata olduğu anda düzeltilmesini gerektirir; yoksa örmeye devam edilemez.Ekleme olmaz.Ayrıca dayanıklıdır.Bilirsiniz; çorap en cok yıpranmaya maruz kalan örgü sitilidir.

Biraz komik ve garip bir benzetme oldu ama; toplumları çorap gibi cok boyutlu örmek gerek sanırım. :) :) :) :) :) :) :)

Sen Özelsin

Eylül 27, 2016, 01:03:26 ÖÖ
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

İyilik nedir ? Bence karşılıksız yardım ,iyilik yapma,Düşmüş bir İnsanı maddi ve manevi elinden tutup ayağa kaldırma vb.
Kötülük nedir ? Ondada çekememe hasit' lik ve kıskançlık yüzünden kişinin Kötülük yönünün ortaya çıkması da Kötülüğü temsil eder ... Kötülük zarar vermektir İnsana , hayvana kısaca tüm canlılara ,tabiata ...

Her İnsan kötülük  veya İyilik yapma üzerine mi doğar ?
Bence şartlar , çevre ,maddiyat , gelir gider dengesi vb. faktörler İnsanın dünyadaki gidişatını belirler . Bazı İnsanlarda vardır her türlü imkanına rağmen çevresine kötülük yapmaktan zevk alır , bu tipler hasta ruhlu İnsanlardır.

İyilik üzerine yaşamak HUZUR' dur .
Kötülük üzerine yaşayan da  her zaman HUZURSUZ' dur ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 27, 2016, 01:13:55 ÖÖ
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Sayın NOSAM33 güzel bir noktaya değiniyor.

Kötülük zarar vermektir diyor insana. İnsana, hayvana, tüm canlılara...

O hâlde buradan şunu anlmak lazım. İyilik ve kötülük insandan dışarıya doğrudur, dışarıdan insana doğru değil.

Ya da Sayın NOSAM33'e bunu soru olarak soralım.

Dışarıdan(insan olmayan canlı ve cansızdan) bizlere iyilik veya kötülük gelebilir mi?

Hatta Tanrı da dahil.

Tanrı'dan insana iyilik ve kötülük gelebilir mi?

Eylül 27, 2016, 01:28:48 ÖÖ
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Alıntı
Tanrı'dan insana iyilik ve kötülük gelebilir mi?

Öncelikle Tanrı var mı ?  Varsa neden kendini gizliyor .Gizlemeye gizleniyor da  sonrada ben her yerdeyim diyor .Ben istemesem yaprak kıpırdamaz ayeti var . Pekale  bu kadar şiddet, acı , yoksulluk , cinayet , tecavüz vb. neden oluyor.
Bence gerçekte TANRI var ise İnsanın hür iradesine bırakmış İyilik ve Kötülüğü yapmayı .Neden müdahale etmiyor kötülüklerin meydana gelmesine ?
Gerçekten bilmiyorum .TANRI' yı sorgulasan bir dert sorgulamazsan ayrı bir dert ...

Alıntı
Dışarıdan(insan olmayan canlı ve cansızdan) bizlere iyilik veya kötülük gelebilir mi?

Cansız derken çıkaramadım .Canlı derken Hayvanlardan İyilikte gelir kötülükte  AT ,Arı yararlıdır , Ayı .yılan ,vb. zararlıdır bazı bitkiler yararlıdır bazıları zararlı ..
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 27, 2016, 01:41:09 ÖÖ
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Şöyle diyelim. Ben bir arıyı öldürürsem ona kötülük etmiş olurum. Ama arı beni öldürmeye çalışırsa kötülük etmiş olmaz. Burada devreye irade ve vicdan giriyor ama, oraya girmiyoruz. Kısaca, iyilik ve kötülüğün insandan bir başka insana ya da insandan çevreye yayıldığına ilişkin bir fikir var.

Ama anladığım kadarıyla yarar ile iyi, zarar ile kötü aynı anlamlarda kullanılıyor.

O zaman devam edelim konuşmaya.

Uçak yararlıdır, beni iki saatte uzaklara götürür. Öyleyse uçak iyidir diyebilir miyiz?

Uçak iyiyse, yaptığı bu şeyin adı nedir?

İyilik midi? 

« Son Düzenleme: Eylül 27, 2016, 01:48:21 ÖÖ Gönderen: İNSAN »

Eylül 27, 2016, 01:53:10 ÖÖ
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Alıntı
Ben bir arıyı öldürürsem ona kötülük etmiş olurum. Ama arı beni öldürmeye çalışırsa kötülük etmiş sayılmaz.

Dünya denen yer devamlı İyilik ve kötülük yani ZITLIK üzerine yaradılmış.ARI bal verdiğinde iyilik yapıyor lakin onu yuvasında rahatsız ettiğinde sana saldırıyor kısaca kendini savunuyor, biz onu kötülük yapıyor olarak algılıyoruz . 

Alıntı
Uçak yararlıdır, beni iki saatte uzaklara götürür. O zaman uçak iyidir diyebilir miyiz?

Kullananın niyetine bağlı ; ATOM bombasını da atarken ABD için iyiydi ; JAPON' lar için Kötü idi...

Saygılar ...

Not : Önemli olan  İnsanın NİYETİ ; TANRI bile ( var ise ) niyetine göre seni yargılayacak .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 27, 2016, 01:15:11 ÖS
Yanıtla #16

Alıntı
Ben bir arıyı öldürürsem ona kötülük etmiş olurum. Ama arı beni öldürmeye çalışırsa kötülük etmiş sayılmaz.

Dünya denen yer devamlı İyilik ve kötülük yani ZITLIK üzerine yaradılmış.ARI bal verdiğinde iyilik yapıyor lakin onu yuvasında rahatsız ettiğinde sana saldırıyor kısaca kendini savunuyor, biz onu kötülük yapıyor olarak algılıyoruz . 

Alıntı
Uçak yararlıdır, beni iki saatte uzaklara götürür. O zaman uçak iyidir diyebilir miyiz?

Kullananın niyetine bağlı ; ATOM bombasını da atarken ABD için iyiydi ; JAPON' lar için Kötü idi...

Saygılar ...

Not : Önemli olan  İnsanın NİYETİ ; TANRI bile ( var ise ) niyetine göre seni yargılayacak .

Zıtlık kavramları, kişinin bakış acışı ve öğrendikleri ile doğru orantılıdır.Kimileri için zıtlık diye bir kavram yoktur bile...Kimileri için, daha da karmaşık yapılar zıtlık oluşturmaz.

Aşağıda paylaştığım resimdeki 1.beyaz ışığı, bilgi olarak tasfir edelm. Şeffaf üçgen prizmayı kişinin aklı ve zekası olarak düşünelim.Cıkan 6.Renk ise zıtlıklar olsun. Prizmaya Giren 1. Beyaz ışık 6.farklı renk olarak cıktığı gibi;6.farklı renk ise 1.beyaz ışık gibi gözüke bilir.

Kısaca: Belli bir seviyeye gelmiş bir Kişi için 6.farklı zıtlık.1... 1.miş gibi gözüken ise, 6.farklı zıtlık olarak kavranıp algılana bilir.

Düalizm öğrenilir iken, doğru bir taban oluşturulmalı ki, cok boyutlu bir kavram temellendirilebilsln.

Sen Özelsin

Eylül 27, 2016, 01:25:42 ÖS
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Üstadım kendimi Fizik dersinde hissettim . :)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 27, 2016, 01:53:42 ÖS
Yanıtla #18

Üstadım kendimi Fizik dersinde hissettim . :)

Örgü tarifi es gecilmesin  :) :) :)

Zıtlıkların asıl kaynağı 3.boyuta sıkışmış evrenimizin, "Geçmiş ve gelecek" tarifinden doğan soyut yansımalarıdır.
"İyi ve kötü" nasıl iç içe yaşana biliyor ise; Geçmiş ve gelecek de iç içe yaşanıyor.6 farklı zaman iç içe geçerek 1.Sonuca dönüyor gibi gözüküyor.
Sen Özelsin