Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ben Kimim?  (Okunma sayısı 4043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 30, 2016, 11:46:29 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Bu soruyu belki birçok kere sormuşuzdur kendimize. Peki cevap bulmuş muyuzdur? Kendinizin en yakını olan kendinize bu sorunun cevabını verdiniz mi? Verdiğiniz cevap doğru mu? Kim olduğumuzu biliyor muyuz? Kendimizi tanıyor muyuz?

Ayna da baktığım ben ben miyim? Bir başkasının bana bakarken gördüğü benle aynada baktığım ben aynı mı? Aynada baktığım ben neyin yansıması? Yoksa bir yanılsama mı?

Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ekim 31, 2016, 12:49:45 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aramaya devam.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 31, 2016, 02:01:58 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de ilginç bir yöntem  açılımı yapayım ; ben kim değilim dediğimizde kendimiz hakkında bir fikir sahibi olmayız akıl yeterli olmaz , sadece deneyimlerle ise etrafımızı şekillendiremeyiz böylece yine kendimiz hakkında bir fikre sahip olmayız , kim olduğumuzu sezgiyle kavrayabiliriz çünkü sezgiyle olan farklıdır bunun için etrafı şekillendiren akıl gizli kalmalı ve aklın gizli olmasından dolayı elde edilen derin ve şeffaf deneyim bize sezginin kapısını açabilir.

Ekim 31, 2016, 03:36:07 ös
Yanıtla #3

Bu sorunun cevabı: "Kendimize attığımız yalanların şiddetine göre, akan ve şekillenen hayatımızın bir noktasında çarptığımız duvarın ta kendisidir" Kendine yeterince yalan atmayan biri,"ben kimim?" sorusunun cevabına tam manası ile ulaşamaz; diye düşünüyorum.

"Kendine en büyük yalanları atanların kendi yarattıkları benlik kuyusunun en dibinde gördükleri yansımadır" da diyebiliriz.
Kendilerine sağlam yalanlar atmayanlar bu yüzleşmeyi zorunlu kılacak durumu gercekleştirmedikleri için,öylece yaşayıp öle bilirler; ironik bir durum -   :)   -

Bu ifade şekli; toplumlar,dinler vb her olgu için geçerli olabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2016, 03:52:13 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Kasım 01, 2016, 01:17:26 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Sayın "Tik-Tak" yorumunuz için çok teşekkür ederim.
 "Kendine yeterince yalan atmayan biri,"ben kimim?" sorusunun cevabına tam manası ile ulaşamaz[/b]" dediniz. Yani ben kimim sorusunun cevabını bulabilmek için ya da bulmaya çalışmak için kişinin kendine yalan söylemesi gerektiğini mi ifade ediyorsunuz?

"[i]Kendine en büyük yalanları atanların kendi yarattıkları benlik kuyusunun en dibinde gördükleri yansımadır[[/i]/b]" diyorsunuz. Yani kişi kendi benini kendi yalanlarının yansımasında mı bulur?

"[b]Kendilerine sağlam yalanlar atmayanlar bu yüzleşmeyi zorunlu kılacak durumu gercekleştirmedikleri için,öylece yaşayıp öle bilirler
" diyorsunuz. Yani ben kimim sorusunun cevabıyla yüzleşmek için kişinin kendine yalan söylemesi mi gerekmekte? Yüzleşmenin anlamı yalanların "farkına varmak" değil midir? Kişi yalan söyleyerek benlik kuyusuna giderek batmaz mı?

« Son Düzenleme: Kasım 01, 2016, 01:20:36 öö Gönderen: KEMAL_7 »
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Kasım 01, 2016, 05:26:16 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Şarkısı vardı " ben bir ceviz ağcıyım gülhane parkında" diye
Saygılarımla

Kasım 03, 2016, 03:19:30 ös
Yanıtla #6

Sayın "Tik-Tak" yorumunuz için çok teşekkür ederim.
 "Kendine yeterince yalan atmayan biri,"ben kimim?" sorusunun cevabına tam manası ile ulaşamaz[/b]" dediniz. Yani ben kimim sorusunun cevabını bulabilmek için ya da bulmaya çalışmak için kişinin kendine yalan söylemesi gerektiğini mi ifade ediyorsunuz?

"[i]Kendine en büyük yalanları atanların kendi yarattıkları benlik kuyusunun en dibinde gördükleri yansımadır[[/i]/b]" diyorsunuz. Yani kişi kendi benini kendi yalanlarının yansımasında mı bulur?

"[b]Kendilerine sağlam yalanlar atmayanlar bu yüzleşmeyi zorunlu kılacak durumu gercekleştirmedikleri için,öylece yaşayıp öle bilirler
" diyorsunuz. Yani ben kimim sorusunun cevabıyla yüzleşmek için kişinin kendine yalan söylemesi mi gerekmekte? Yüzleşmenin anlamı yalanların "farkına varmak" değil midir? Kişi yalan söyleyerek benlik kuyusuna giderek batmaz mı?

Ben kimim ? sorusu; saf gercekliği arayanların sorusudur.Var olan en büyük gerceklik ise; "Ölüm"'dür. O yüzden,biraz debresif  ve gercekci kişilerin sora bildiği bir sorudur.Tarihimizde ölüm gerceğin de takılan bazı derin düşünürler, cıtayı daha da yükselterek,bilip bilmeden, ölüm sonrası dünyalar hakkında atıp tutmuşlardır.

Yine ironik bir durum ortaya cıkıyor.Tek gercekliği anlaya bilecek kadar derin düşünenler; yine vardıkları son noktadaki ölüm'ü yenmek için,kendilerini ve hemcinslerini kandırıyorlar.

Sonlu olarak oluşmuş bu Evren'de,otomatik olarak her olgu ve düşünce,sonlu ve paradoxsal bir şekilde algılanıyor ve tanımlanıyor; yılanın kuyruğunu yemesi gibi...

Evren'deki evrimsel döngü,geniş bakıldığında,sürekli sonlanan ve sonlandıkdan sonra form değiştirerek yeniden doğan, bir evrimsel değişimin içindeymişiz gibi gözüküyor.Bu durumda ; "yeniden doğuş" mantıklı gibi geliyor.Yinede,bilinmeyen bir dogum hakkında bukadar cok fikir üretmek ise; doğru değil gibi geliyor.
« Son Düzenleme: Kasım 03, 2016, 03:24:21 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Kasım 03, 2016, 04:50:49 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sen;
Ölüler kitabında bahsi geçen "insanlar ölümlü tanrılar,tanrılar ölümsüz insanlardır" cümlesinde geçen, Yaradanın Hz.Musa ya söylediği " ben yerlere göklere sığmam ancak bir kulumun kalbine sığarım" dediği. Lime lime doğranırken  Esraru'l Hallac ın "Enel Hak" felsefesindeki insansın. Her dinin,her felsefenin Yaradanın bir parçası olduğuna inandığı "insan"
Sır Bekcisi

Kasım 03, 2016, 05:48:11 ös
Yanıtla #8

Sen;
Ölüler kitabında bahsi geçen "insanlar ölümlü tanrılar,tanrılar ölümsüz insanlardır" cümlesinde geçen, Yaradanın Hz.Musa ya söylediği " ben yerlere göklere sığmam ancak bir kulumun kalbine sığarım" dediği. Lime lime doğranırken  Esraru'l Hallac ın "Enel Hak" felsefesindeki insansın. Her dinin,her felsefenin Yaradanın bir parçası olduğuna inandığı "insan"

Aslında bu durumda bireyin "ego" ve mevcut konu üzerindeki az bilgi ye karşın "derin düşüncesi" ile alakalıdır.Kimi vagon'da yolcu olmayı seçer;kimi bizzat tren'i kullananmak ister.ego'su ve derin düşüncesi yüksek bir birey,kendini hak'dan bir parça görmesi doğaldır.

Sıradan inançlar ona yakışmaz zaten, o kadar da kafa patlatmıştır.Tren'i de çözmüştür; neden kullanmasın. Tren kalkar da yolcu olmaz mı binen binene...Yolcular da ayrı bir hikaye zaten.Kimi insan domine olmayı...kimi İnsan domine etmeyi sever.Var olan bir yaradılış olabilir; yavaş yavaş İnsanlık onu çözmeye yaklaşıyor.

Topyekün O'nu kabül etmenin de ...direk inkar etmenin de  bir manası yok bence; kesilip atılmasın yada sallanmasın yeter.Tartışılıp araştırılması gereken bir konu iken,hafif mehzup biri cıkıp "onu duydum böle böle dedi"denince herşey kitleniyor.İnsanlık olarak yaradılış'ı bilim ve zaman ile bir çözelim...yaratıcı var ise,o'da anlaşılır zaten.Eğer varsa,yaratıcı haric herkez, yaratıcı adına düşünüyor.Aklı selim yeni nesiller doğması dileği ile...

« Son Düzenleme: Kasım 03, 2016, 06:21:28 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin