Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İleri Derece Çalışmalarına Geçiş  (Okunma sayısı 912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 04, 2016, 02:27:19 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Masonluk aslen Çırak Kalfa Usta/Üstad olarak 3 derece ile özetleniyor ancak belirtildiği üzere 'isteyenlerin'  devam edebileceği 'ileri dereceler' 'felsefi çalışmalar' yapabiliyor. Burada Ritler devreye giriyor. Tüm bu bahsettiklerim aynıyla ya da değişik şekillerde forumda belirtildi.

Ben rastlayamadığım ve belki benim aracılığımla merak edenlerin 'bilenlerden' öğrenebileceği bir soruyu gündeme getirmek istiyorum.

- Bilindiği üzere Masonluğa giriş tekris/aydınlanma safhasında birinin teklif etmesi,iki kişinin önermesi vs süreçler söz konusu.
Peki zaten Masonluğun içindeki kişiler İleri Derecelere başvurur mu? Yoksa ileri derece için yine benzeri şekilde biri veya birileri sizi önerir mi, teklif mi eder?

Saygılarımla

Laicus Humanitas Scienti

Kasım 04, 2016, 07:39:07 ÖS
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk aslen Çırak Kalfa Usta/Üstad olarak 3 derece ile özetleniyor ancak belirtildiği üzere 'isteyenlerin'  devam edebileceği 'ileri dereceler' 'felsefi çalışmalar' yapabiliyor. Burada Ritler devreye giriyor. Tüm bu bahsettiklerim aynıyla ya da değişik şekillerde forumda belirtildi.

Ben rastlayamadığım ve belki benim aracılığımla merak edenlerin 'bilenlerden' öğrenebileceği bir soruyu gündeme getirmek istiyorum.

- Bilindiği üzere Masonluğa giriş tekris/aydınlanma safhasında birinin teklif etmesi,iki kişinin önermesi vs süreçler söz konusu.
Peki zaten Masonluğun içindeki kişiler İleri Derecelere başvurur mu? Yoksa ileri derece için yine benzeri şekilde biri veya birileri sizi önerir mi, teklif mi eder?

Saygılarımla

Başvuradabilir aynı zamanda öneriledebilir ancak kabul edilmeme durumu vardır. Zaten sadece başvuruyu yapmak için bile bazı şartlar var. Örneğin üstat derecesinde bir miktar süre geçirmiş olması gerek gibi.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 04, 2016, 08:28:29 ÖS
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konda birbirinden farklı uygulamalar vardır.Örneğin İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın tarzı ile Fransa Büyük Doğusu'nun tarzı çok farklıdır. Amerikan kökenli Mizraim-Memfis Riti ile Fransa kökenli Karma Federasyon'un uygulamaları da farklıdır. Aynı rit ya da sistem çerçevesinde ülkelerdeki uygulamalar da farklıdır. Örneğin Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nin Portekiz'deki uygulamasıyla ana dili Portekizce olan Brezilya'daki uygulamaları farklıdır.
Kim bilir, belki bu durum Türkiye'deki kuruluşlar için soruluyor. Orada da farklı uygulamalar var. Soru hangisine yönelik: ÖMBL-TSK, HKEMBL-TYŞ, KMBL-TKSK? Yoksa hepsi mi?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 04, 2016, 09:58:45 ÖS
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Türkiyedeki kurumlar ve bunların mümkünse hepsi için
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 05, 2016, 08:42:58 ÖS
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

TYŞ - HKEMBL üyesi olan üstat dereceli masonlardan isteyenler doğrudan başvuruda bulunur. Yüksek Şura yönetimi altındaki tekemmül localarından ilgili olana gerekli tahkikatı yaptırır.

TSK - ÖMBL üyesi olan üstat dereceli masonlardan isteyenler dileklerini localarının Saygıdeğer Üstadına iletir. O konuyu büyük locaya aktarır. Büyük Loca Süprem Konseye bldirir.

TKSK - Yeni kurulmuş olduğu için henüz yöntemini bilmiyoruz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.