Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: AZİZ NESİN  (Okunma sayısı 630 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 16, 2016, 10:42:20 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Aziz Nesin'in Soyadı Hikayesini Biliyor musunuz ?

Kitaplarının ön bölümünde genellikle bir mesaj olarak Soyadının hikayesini anlatır. Hala geçerliliğini koruyor. Paylaşmak istedim.

''1934 yılında Soyadı Kanunu çıktı, her Türk kendine bir soyadı alacaktı. Herkes kendi soyadını kendisi seçtiği için insanların bütün gizli aşağılık duyguları ortaya çıktı. Dünyanın en cimrileri ‘eli açık’, dünyanın en korkakları ‘yürekli’, dünyanın en tembelleri ‘çalışkan’ gibi soyadları aldılar. Bir mektup yazabilecek zamanda ancak imzasını atabilen bir öğretmenimiz kendisine ’çevikel’ soyadının almıştı. Irkçılığın yayıldığı günler olduğundan, özellikle Türklüğü karışık olanlar ırkçılığı anlatan soyadlarını kapışıyorlardı. Her türlü yağmada hep sona kaldığım için güzel soyadı yağmasında da sona kaldım. Bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime ‘nesin’ soyadını aldım. Herkes ‘nesin’ diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.”
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 16, 2016, 10:57:29 ÖÖ
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Güzel yürekli insan ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 16, 2016, 12:40:44 ÖS
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyi insan mı kötü insan mı bilinmez ama bu dünyada boş yaşadı boş gitti. Şuan ki ve sonuçta ki akıbeti de bilinmez.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Kasım 16, 2016, 07:21:19 ÖS
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

YÜZDE 92 DEMEK İSTERDİ

Aziz Nesin’in yaklaşık 20 yıldır tartışılan... “Türklerin yüzde 60’ı aptaldır” çıkışı da... Yine 1982 Anayasa Referandumu’na dayanır. Tıpkı Müjdat Gezen’in yıllar sonra anlattığı gibi:

“İzmir Torba’da şenlik vardı, İlhan Selçuk ve Aziz Nesin’le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı ‘Nasrettin Hoca’nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi?” diye sordu Aziz Nesin’e. O da ‘Yüzde 60’ı aptaldır’ dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da ‘Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı’ dedi. O zaman referandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92’si Kenan Evren’e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı.”

Alinti.

Bazilarinda "aptallik " baki kaliyor..