Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Abraham Lincoln Mason muydu? 2 - İddialar  (Okunma sayısı 798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2017, 05:08:43 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Amerika Birleşik Devletlerinin göçmen politikası, 17. asrın ortalarında bütün Avrupa memleketlerinden, Amerika'ya doğru büyük bir insan akımına yol açmıştır. Bunlar Amerika'ya yerleşip, zengin altın ve gümüş madenleri vasMasile servet peşine düşmüştü. Abraham Lincoln 12.2.1809 tarihinde fakir bir marangozun oğlu olarak doğmuştur. Genç yaşta, babasına yardım etmeğe başlamıştır. Abraham daha çocuk yaşında iken, bu suretle,a-ğır işlere alışmıştı. Fakat elde edilen para, bütün aileyi geçindirmeğe yetmiyordu, ve baba sık sık vahşi ormanlarda ayı a-vına çıkmak zorunda kalıyordu.

Aile birçok defalar yer değiştirip gittikçe «vahşi batı» ya doğru ilerliyordu ve orada yaşıyan kızılderililere karşı ölüm-hayat savaşı vermek zorunda idi. 1826 yılında, aile İllinois devletine yerleşti. Babasına devamlı yardım etmek zorunda olan, ve ailesile sık sık yer değiştiren Abraham, bu sebeplerden dolayı, devamlı bir okul terbiyesi alamamıştır. Kalemle kâğıdı olmadığından, odun kömürü ile tahta üzerine yazardı. Abraham, kuvetli bir genç olarak yetişiyordu, uzun boylu, kemikli bir vücuda sahipti, otoriter ve çekici tavırları, iyi konuşma kabiliyeti ile etrafını büyüleme-sini bilirdi. Kendilerine gördüklerini ve bildiklerini anlatmasında usta idi. 18 yaşında iken, bir tüccarın yanında iş buldu.

Mal yüklü bir gemi ile Missisipi nehrinin kıyılarında yaşayanlara mal satardı. Bundan sonra, kendi hesabına ticaret yapmak istedi fakat gemisi battığı için iflasla karşı karşıya kalınca, işini tasfiye etti. Bir kızılderili kabilesi harp ilân edince, Lincoln yüzbaşı olarak bir milis birliğinin başında savaşmak zorunda kalır ve «kara atmaca»lara karşı galip gelir.

Bu arada zenci esirlerinin korkunç kaderini öğrenir. Bunlar «siyah altın» olarak, vahşi hayvanlar gibi Afrika'da avlanıp, Amerika esir pazarlarında satılmakta ve hayvanlar gibi muamele görmekte idi. Lincoln hayretler içinde kalır. Arkadaşları, kendisinin politikaya atılmasını önerirler ve Lincoln 1834 yılında, İllinois parlamentosuna mebus seçilip, hemen esarete karşı mücadeleye geçer.

Mimar Sinan Dergisi  / Sayı 40
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe