Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonik Eğitim ve Öğretim - 1  (Okunma sayısı 624 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2017, 08:50:47 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Evvela hepimizin bildiği bazı tarifleri tekrarlamak istiyorum. Eğitmek bir kimseyi önceden saptanmış amaçlara göre bilgi ve görgü aşılayarak belirli bir yönde işlemek, davranış yatkınlıkları kazandırmak, yani terbiye etmektir. Eğitmek işi de eğitimdir. Öğretim ise belli bir amaç için gereken bilgileri verme işidir. Öğrenim ise, herhangi bir meslek için gereken bilgileri edinme işidir.

Bunların müşterek tarafı insanları geliştirmek ve daha yararlı olmalarını sağlamak için birşey-ler öğretmektir. Masonluğu öğrenmek ve öğretmek günlük yaşamımızı zenginleştirir, kendi görünüşümüzü düzeltir ve başkalarıyla olan i-lişkilerimizi daha iyi yapar. ' A-ma çaba olmadan öğrenme o-lamaz. Masonluk, alagori perdesi arka-bına gizlenmiş, sembollerle tarif edilen kendine has bir ahlak ve fazilet sistemi olarak tarif edildiğine göre, neleri öğrenmemizin cevabını bu tarifin içinde aramamız icabeder.

Yani bizim derslerimiz, öğrenmemiz ve eğitilmemiz icabeden şeyler, başta semboller olmak üzere seremoniler, ritüeler ve alagorilerin i-çindedir. Bunlara nekadar zaman harcansa azdır. Bunlar üzerine binlerce kitap yazılmış, ansiklopediler basılmıştır. Bu konuda araştırma ve öğrenme işini rahatça tamamlayıp bitirmek kolay birşey değildir.

Mimar Sinan Dergisi / Sayı 71

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe