Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İyilik nedir, nasıl cevaplarsiniz?  (Okunma sayısı 1999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2020, 12:15:58 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

"Güneş, ışık ve sıcağından başkalarını faydalandırmak için kendine yalvarılmasını beklemez. Sen de güneş gibi ol, beklenilen iyiliği istenilmeden yap." Epiktetos

Saygılarımla..
“The best way to predict your future is to create it.”

Nisan 15, 2020, 01:05:45 ös
Yanıtla #11

İyilik niyeti hep iyi tutabilmektir.
Bunu başardıktan sonra da yapılan seçimlerle oluşan yansımalardır iyilikler.

İyilik, biraz da insanın kendisinin hatalı bir varlık olduğunu idrak etmesiyle başlar.

Ve tabiki maddi alemden sıyrılabilen insan iyidir.

İyi insan, kırmayan, dökmeyen ama birleştiren insandır.

Seven insan iyidir, ama bundan kastım karşı cinse duyulan sevgi değil tabiki. Gerçekten kalbinde sürekli sevgi bulundurmayı başaran insan iyidir.

İyi insan önce sen diyebilendir, işin ilginç yanı sadece maddi değil, manevi çıkarlarını düşünmeyen insan iyidir.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 12:08:37 öö
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Bazen kötü zannedilen şeyler aslında iyi olabilir. İyilik nedir?
İyilik yaptığını zannederek bir çok insanın hayatını kötü etkileyebilirsin. Aslında bu çok karmaşık ve iyi bir insan olmak kavramı; iyilik bana bir şey kazandırmadı bu yüzden kötü olmaya karar verdim gibi sağlanamaz. Sana iyiliğin bi şey kazandırmasını veya kötülüğün bişey kazandırmasını bekliyorsan sonucun zaten iyi olmasını istiyorsundur. Dogmatik bir düşünce ancak ben pozitif, negatif ayrımı yapmak yerine bunu nötr düşünme kanaatindeyim. Kendine zarar vermen, insanlara zarar vermen kötülük olduğu için bunları yapmaman iyilik değildir. İyilik kavramı kötülük olduğu için var fakat iyilik aslında yapman gereken şeylerden başkası değil.