Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Forum Son İletiler kısmı Hk  (Okunma sayısı 1027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 11, 2017, 12:35:20 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Forumda son dönemde pek ilgisiz bulduğum  ancak açanlara da saygı duyduğum bir sürü başlık açılıyor. İsteyen istediği başlığı açıp tartışabilir. Ancak forumda genellikle insanlar son başlıklara bakarak paylaşımlara dahil oluyorlar ve peş peşe açılan forum içeriği ile pekte uyuşmayan başlıklar sebebiyle ya da forumu açtığında var olan her konuya bir cümle de olsa yorum atmak zorunda hissedenler nedeniyle tartışılmasına devam etmesini istediğim ve forumda ilgiyle takip ettiğim MASONLUK ile ilgili konular erken sonlanıyor ya da tartışılamadan kayboluyor.

Son paylaşımlar ya da konular kısmı ( açılış sayfası en alt kısım) profillerden seçilebilen başlıklarda ki olarak listelenebilir mi?
Örneğin ben güncel konu Şiir Müzik paylaşımı değil Masonlukla ilgili konuları seçip gözlemleyebilsem,başkası diğer konularla ilgileniyorsa onları gözlemleyebilse. Buna şiddetle ihtiyaç duyuyorum.
Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 11, 2017, 04:59:05 ÖS
Yanıtla #1
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

yine 10 larca ileti ile bu konu görülemez hale geldiği için bir daha paylaşım...

Mart 11, 2017, 05:56:51 ÖS
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın ANARCHOSA,

Ben bu duruma katılmıyorum. Bu forumun önceliği masonlukla ilgili konuların paylaşılması, tartışılması olsa da diğer konu başlıkları altında da çok faydalı paylaşımlar oluyor. Bilimsel konular ya da şiir, müzik gibi genel kültür konuları sizin ilginizi çekmiyor olabilir ya da önceliğiniz onlar olmayabilir. Ama ben forumdaki her başlığın, kendi içerisinde bir bütün oluşturduğu düşüncesindeyim. Demek istediğiniz şeyi anlıyorum ama önerim şudur ki forumumuzun anasayfasında sol üst köşede 'yeni gönderilen iletileri göster' diye bir kısım var. Orada, gönderilen iletilerin başlıkları çıkıyor. Bence yeni gelen iletilere oradan bakıp, yalnızca masonlukla ilgili olan konuları oradan takip edebilirsiniz. Zaten forumdaki konular, başlıklarına göre ayrılmıştır. Siz masonluk ile ilgili olan başlıkları açar okursunuz, diğer başlıklara bakmazsınız olur biter. Yoğun ileti nedeniyle güncelliğini yitiren bir konuyu da dediğim gibi o kısımdan inceleyip, isterseniz yorum yaparak tekrar güncel hâle getirirsiniz. Elbette kendinize göre haklısınız ama yine de ben masonlukla birlikte diğer konuları da takip etmenizi ısrarla öneririm. Siz de benim gibi yapıp, ilgilenmediğiniz konulara bakmayın. Ben genelde size bahsettiğim o kısımdan konu başlıklarını takip ediyorum.

Sık yapılan paylaşımlar konusuna gelirsek, konu başlığını açmanız iyi olmuş çünkü bu konuda ben de bir şey söylemek isterim. Şu sıralar gerçekten neredeyse saatte bir yeni bir konu başlığı açıldığını görüyorum. Unutmayalım ki zamanında hepimiz bu yollardan geçtik, ben de buraya ilk geldiğimde hiçbir şey bilmiyordum. Ben uzun zamandır buradayım ve eskiden sık paylaşım yapıldığında, 'yeni paylaşım yapmak için biraz bekleyin' tarzında uyarılar gelirdi. Forumda bu konuda görevli olan kişinin, iş işten geçtikten sonra 'çok paylaşım yaptınız, ileti kirliliği oluyor' diyerek de üyeyi uyarmasının bir anlamı yok aslında. Çünkü üyeler en baştan uyarılmazlarsa, özellikle de bunu yapan yeni gelen bir üyeyse, kendisi uyarılmadan zaten bunu bilemez. Meselâ birini herhangi bir konuda uyarmak benim haddim değildir, çünkü bence forumda bu konuda görevli olan biri bunu yapmalıdır.

Önerilerimi dikkate almayı tercih edenler için, yeni paylaşım yapmadan önce bir süre beklemekte fayda var diyelim. Bir de paylaşım yaptığımızda, kendimize ait olmayan bir yazıyı, haberi paylaşıyorsak, kaynakça belirtmemiz gerektiğini de tekrar söyleyelim. Bir konu başlığı açmadan önce, sağ en üst köşeden konunun ismini aratarak, bu konuda daha önce paylaşım yapılıp yapılmadığına da bakmakta bence fayda var. Şunu bilmeliyiz ki önemli olan şey çok paylaşım yapmak değil, nitelikli konularda paylaşım yapmaktır. Son olarak da saygı çerçevesinde tartışmamız gerektiğini lütfen unutmayalım.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 11, 2017, 06:25:08 ÖS Gönderen: Fay Frin »
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Mart 11, 2017, 08:04:01 ÖS
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın @ANARCHOSA,

Talepte bulunduğunuz isteğiniz ne yazık ki forumumuzun yazılım tabanının SMF olması sebebiyle pek mümkün olmayacaktır. Bu tür LatestPost eklentilerinin kategorileri ayrılması daha çok vBulletin tabanlarında mümkün olmaktadır. Sayın @Fay Frin in dediği gibi ilgili başlıkları hem güncel konulardan hem de masonlukla ilgili kategorilerden takip edebilirsiniz.

Sık konu paylaşımı hususunda forumumuz epeydir durgun kaldığı için, yeni üyelerimizin heves ve ilgilerini kırmamak adına herhangi bir uyarıda bulunmadık. Ancak bir üyemiz dahi bu durumdan rahatsızsa tarafımıza bildirmesi yeterli olacak, gerekli uyarı yapılacaktır.

Sevgi ve saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 11, 2017, 08:07:11 ÖS Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 11, 2017, 08:21:14 ÖS
Yanıtla #4

Kimin düşüncesi,fikri ve sorusu; diğer yazılanlara/düşüncelere göre daha değerlidir ?

Herkezin...

Saygılar-Sevgiler
Sen Özelsin

Mart 11, 2017, 08:31:05 ÖS
Yanıtla #5

Masonlukla ilgili konular sitede yeterince mevcut.Siyasi konular Örnegin Evet, Hayırlar,Siyasi konular Türkiye gündeminden biraz uzaklaşıp sitede Sanat,felsefe,bilimsel konuları takip etsek çok daha güzel olur diye düşünüyorum.Paylaştığımız konularla alakası olmayan yorum yapmak için yapılan yorumlarda çok fazla.Acikcasi paylaşımlarımda bilgi beklerken eleştirildiğim için paylaşım yapmadan önce sık eleyip düşünüp paylaşım yapmaya başladım.Hani diyorum da toplumca yeterince bastırılırılıyoruz.En azından bu sayfada baskı olmasada özgürce paylaşımlarimiza saygı çerçevesinde yaklaşımlarda bulunsa iyi olur derim.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 11, 2017, 08:43:00 ÖS
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk ile değil, başka forumlarda bulunabilecek konularla ilgilenenlerin, Masonluk ile ise ilgilenmeyenlerin bu forumda ne işleri olduğunu öteden beri anlayamıyorum.
Kimileri forum bölümlerine bakarak burada her konunun görüşülebileceğini sanıyor. Öyle de yapıyorlar. Oysa o bölümlerin her biri dönüp dolaşıp Masonluk ile bağlantısı olabileceğinden konmuştur. Burada MASONLUK asal konudur.
Kimileri yakınıyor, masonlar paylaşımlara katılmıyor diye... Eskiden katılırlardı. Artık pek görünmez oldular. Acaba neden? Forum ırva zırvalarla doldurulup yozlaştırıldığı için olmasın!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 11, 2017, 08:43:31 ÖS
Yanıtla #7
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Burası internetteki tek site veya forum değildir. Sanatla ilgilenmiyorum demedim, ama sanatı takip için çok daha zengin siteler mevcut.Müzik dinlemem demedim ancak müzik ya da video için sanırım çok daha iyi kaynaklar mevcut. Siyaset ve güncel politik yakınen takip ettiğim konular ancak buradan takip etmek durumunda değilim.

Sonuç: Bu forum herşeyin kaynağı değildir öyle bir iddia ve amacı yoktur.Ya da en azından ben onun için burada değilim. Spesifik bir konuda açılmış forumda elbette yakın ilgili diğer konular tartışılabilir.Ancak artık masonlukla ilgili herşey konuşulmuş diye başka şeylerle ben meşgul edebilirim demek pek doğru değil. Artık herşey paylaşılmış diyorsanız Masonlukta dindarlık varmıdır diye konu açmadan o her şeyin paylaşıldığı konuları incelemeniz,hatta tüm konu açanlar için bunu yapmak daha verimli olacaktır.

Birinin düşüncesi diğerinden üstünmüdür ki diye sorulmuş.Forum olarak cevap hayır.Bireysel  olarak cevap 'herkesin' yazması gerektiğini bilen kişilerin görüşleri benim için 'herkezin' yazandan daha önemlidir.

Ben talebimi ve görüşlerimi ilettim. Değerlendirme forum yöneticilerinindir.

Mart 11, 2017, 08:57:53 ÖS
Yanıtla #8

Sayın Adam,Formda daha etkin olupta paylaşımlarda bulunsanizda biz sizi n bilgilerinizi takip ederek.Formda bulunma amacından biri sizin paylasimlariniz?Masonlar gibi bende bu formda bulunmak istemezdim.Sert eleştiri üsluplar bazen yanlışlıklarda olsa canımı acıtıyor.Ben bayanım sizler gibi bayanların karakterleri güçlü değil.Sayin adam, İngilizce paylaşımlarina göz atıp baktım.Devamini sağlarsaniz sevinirim.Masonlara gelince sayfayı terk ettiklerinizi düşünmuyorum."Masonlar insanların gölgesinde yaşar" kanısındayım.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 11, 2017, 08:59:08 ÖS
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Bu kadar gergin davranmak yerine daha anlayışlı olmak gerekiyor. Eleştirel olmak yerine, öğretici olmak gerekiyor. 'Ne işin var burada, zâten masonlukla ilgilenmiyorsun' diye kırıcı yargılarla yaklaşmak yerine teşvik edici olmak lâzım. İlgili olduğunu göstermenin tek koşulu konu hakkında paylaşım yapmak değildir. İsteyenin istediği konuyu tâkip edebileceği başlıklar zâten mevcut. İlgi alanınıza girmeyen konulara açıp bakmazsınız olur biter. Sayın Risus'un da dediği gibi üyelerin heves ve ilgilerini kırmaya gerek yok.

Saygılarımla
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...