Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONİK ÖRGÜTLENME  (Okunma sayısı 970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2017, 08:55:47 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Aslında bu yazıyı kendim için güzel bir kaynağa ait bir özet olarak yazmış birazda duyduklarımla bütünlemiştim, paylaşma niyetim pek yoktu. Ancak sevgili karahan obediyans konusunu bir başlık olarak yeniden gündeme taşımış. O halde bende onu da içeren basit bir derlememi burada takdim edeyim. Yanlışlık varsa aralara kendim serpiştirdiğim notlardadır.

MASONİK ÖRGÜTLENME

Masonluğun temel birimi aslında bizzat masonlardır. Locadan önce  gelir. Zira düşünce iklimi ya da ülkelerin ortamları elvermediği durumlarda localar, büyük localar ya da kurumsal olarak masonluk uykuya dalabilir veya daha öteye geçebilir. O durumda bir locayı tekrar bir araya gelip masonlar oluşturacaktır zamanı geldiğinde. O bakımdan örgütlenmenin birincil yapı taşı bizatihi masonlardır.

Masonlar bir araya gelerek locayı kurar. Eski adıyla mahfil kelimesini duyarsak şaşırmamalı. Ancak masonluktaki tek birim Loca değildir. Atölye, şapitr, yüksek loca, kolej,  kurul, konsey gibi birimlerde vardır.
Ancak bence temel ayırım ve tanımlama gerektiren nokta şurasıdır.
Localar federatif bir nitelikle örgütlenerek sonra her biri bu federatif yapının tüzüğüne uyarsa buna 'obediyans' denir. Dünyadaki en yaygın obediyans türü 'Büyük Loca' dır. Büyük Mahfil şeklinde de duyulabilir.
Ancak locaların bir araya gelişi ve örgütlenmesi federatif değil otokratik nitelikte ise, bu durumda bir üst egemen yönetici organ var demektir. Bu durumda ise obediyans değil 'Juridiksiyon' (Jurisdiction) terimi kullanılır.
Mason'u en temel taş olarak aldık ama kurumsal birim olarak locayı düşünürsek adı ‘Locus loga’  latince teriminde gelmektedir. Ve en temel birim bile Dünya ya da Evren olarak isimlendirilebilir. Her bir loca bağımsız birimdir. Yani özerktir. Türkiyedeki uygulama gereği ‘Mavi Loca’ olarakta duyabiliriz. Bununla ‘Çırak’ (Entered Apprentice) ‘Kalfa’ (Fellowcraft) ve ‘Usta’ (Master ) olmak üzere ilk 3 derece tarif edilmektedir.
Bir Locanın kurucuları arasında Çırak ve Kalfa Mason da bulunabilir ama pratikte en az yedi ideal olarak 10 usta masonun bulunması beklenir. Başlangıç üye sayısının ise minimum 21 olması bazı tüzüklerde belirtilmiştir. Bir loca 25 kardeştende oluşabilir 125 kardeştende ancak beklenen 80 sayısını aşan locanın bir doğuma hazırlanmasıdır. Bağımsız çalışma yapacak bir locanın evrensel kurallara uyması yeterlidir ama bir obediyansa bağlanacak ise locanın kurucuları  ortaklaşa imzalı bir bildirge ile bağlanacakları obediyansın yetkililerine başvururlar. Başvuru uygun bulunursa kuruluş töreni ve peşinden kuruluş belgesi (Patent/Berat) verilerek locanın kuruluşu yapılır.
Localar genellikle kendilerine Kardeşlik, Sevgi, Güneş gibi isimler seçerler. Her birinin ayrı isimleri vardır. Obediyansa bağlı ise kuruluş sırasına bağlı olarak birde numaraları vardır.
Locanın tam yetkili yöneticisi saygıdeğer üstad (üstad-ı muhterem) iki yardımcısı 1. Nazır ve 2. Nazırdır. Bunlara 3 ler denilir. Locanın yazı işlerini Sekreter, geleneklere uygun yürütüldüğünün takibini Yasalar Sözcüsü ya da hatip görevlileri üstlenir. Bu kişilerle birlikte beşler olarak anılırlar.
Hazine üstadı/Emini ve Yardım Üstadı /Hasenat Emini ile birlikte görevli sayısı 7 olur.
'Bir locayı üçler yönetir, beşler aydınlatır, yediler bütünler' denilir.

Bunların dışında Soruşturucu (muhakkik),Tören üstadı, Gözcü, Müzik Yönetmeni, Şölen/Sofra görevlisi de locadaki görevlilerdendir. Bazı obediyanslarda Sancaktar ve Kutsal Kitap Emini de mevcuttur.
Alterius non sit qui suus esse potest