Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta politika ve din tartışması  (Okunma sayısı 1810 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2017, 03:56:49 ös

Forumda çok kez bu konu tartışıldı. Kimi, Masonlukta loca'da politika ve din gibi ayrıştırıcı ve değişik alt kimlikleri olan kişiler arasında pürüzlere yol açabilecek, kardeşliği zedeleyebilecek konular kural olarak tartışılmaz dedi. Kimi toplantılarda değil ama kardeş sofrasında konuşulur dedi. Kimi ise elbette tartışılır ve konuşulur dedi. Aslen belki şöyle tarif etmek gerekir. Her Mason tabii olarak bir insan ve toplumun üyesidir, bu mevzu bahis konularda fikri veya inancı olması (hatta olmaması) gayet doğaldır. Ancak Masonluk kurumunun topluluk olarak bir hareketi ve eylemi söz konusu değildir ve bu toplu hareket Masonluğun yapısı ile de uyuşmamaktadır. Yani masonun dini olabilir ama Masonluğun dini olmaz. Masonun politik görüşü ve hatta parti üyeliği ve/veya görevi olabilir ama Masonluğun bir politik parti olarak hareket etmesi söz konusu değildir. Masonluğun içselleştiği/sindirildiği derecelerde, bir tartışma konusu olarak değil ama bilimsel ele alışla bu konular işlenebilir. (Çünkü Eşitlik, Özgürlük ve Kardeşliğin yanına Toleransta eklenmiştir)

Bilindiği gibi Localar sembolik derece çalışmalarını yapar ve Büyük Loca çatısı altındadır. Yüksek derece ya da felsefi derece denilen çalışmaların yapıldığı atölyeler ise Yüksek Şura /Süprem Konsey  ismi verilen bir yapı tarafından kontrol edilmektedir. Türkiye'de bu yapının HKEMBL  görüşünde ki ayağı olan Yüksek Şura'nın dernek ismi Türkiye Fikir ve Kültür Derneğidir. Şu  çokta başarılı olmayan (dışarıya tanıtım ve reklama ihtiyaçları yok anlaşıldığı üzere)  web sitesinden detayları incelemek mümkün : http://eksr33.org/anatuzuk.htm   eksr33: Eski ve Kabul Edilmiş Skoç (İskoç) Riti ve bu konseyi oluşturan üyelerin derecesi 33 ü simgeler. Buraya getirmek istediğim ise bu derneğin ana tüzüğünden kişilerin üyelikten çıkarılmasına sebep olacak davranışlardan birinin yukarıda bahsettiğim konu ile alakalı oluşudur.


Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest


Mayıs 23, 2019, 02:27:40 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *
  • İleti: 715
  • Cinsiyet: Bay

Locada siyasi ve dini tartışma yapılmaması geleneksel Masonluğun landmarkları arasındadır.

(Bu arada bu cümleyi herhangi bir tartışma açmak için yazmadım, lütfen yanlış anlaşılmasın. Yani bu cümlenin şöyle bir anlamı yoktur; bizim landmarklarımız vardır, biz locada siyaset ve din tartışamayız, sizin landmarklarınız yoktur, tartışabilirsiniz gibi)

Kardeş Sofrası, Resmi Celsenin devamı niteliğindedir, bu yüzden Kardeş Sofrasında da siyaset ve din tartışılmamalıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Mayıs 03, 2022, 03:42:20 ös
Yanıtla #2

Locada siyasi ve dini tartışma yapılmaması geleneksel Masonluğun landmarkları arasındadır.

(Bu arada bu cümleyi herhangi bir tartışma açmak için yazmadım, lütfen yanlış anlaşılmasın. Yani bu cümlenin şöyle bir anlamı yoktur; bizim landmarklarımız vardır, biz locada siyaset ve din tartışamayız, sizin landmarklarınız yoktur, tartışabilirsiniz gibi)

Kardeş Sofrası, Resmi Celsenin devamı niteliğindedir, bu yüzden Kardeş Sofrasında da siyaset ve din tartışılmamalıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Politika ve din konularının konuşulmaması, toplumdan ve süregelen hayattan da kopmaktır. Kardeş sofrasında bu konularla ilgili en azından felsefi eleştiriler yapılmalı.

Çünkü hayat bu bahsetmek istemediklerinizle iç içe geçmiş durumda, kendinizi ne kadar soyutlarsanız soyutlayın, sizler de politikacılarınızın verdiği kararların ve dini akımların etkisi ve baskısı altında kalırsınız.

Toplumdan ve toplumun içinde süregelen konulardan ve hadiselerden kopmak ya da uzak durmak, yanlış düşünüyor olabilirim ama bana göre bir miktar kibir barındırır, toplumu küçük görmektir, topluma üstten bakmaktır.

Eğer uzun süre toplumdan uzak kalınırsa, bir bakmışsınız, içinde yaşayabileceğiniz, size hizmet edecek ve ya sizden hizmet alacak bir toplum kalmamış olur.

Topluma inmeyip, toplumun ne düşündüğünü çok önemsememek, yani toplumun ilgilendiği konularla ilgilenmemek eninde sonunda o toplumda yaşayan herkese zarar getirir.

Yani kısaca, bu kural bana yanlış geliyor.

Bol bol sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci


Mayıs 05, 2022, 01:33:16 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *
  • İleti: 66
  • Cinsiyet: Bay

Uzun zamandan sonra foruma bir ileti girmek güzel bir his diyerek sözlerime başlayım....

Değerli Mandıra Filozofu demiş ki ''Politika ve din konularının konuşulmaması, toplumdan ve süregelen hayattan da kopmaktır. Kardeş sofrasında bu konularla ilgili en azından felsefi eleştiriler yapılmalı.''

Caliper Kardeşim de demiş ki '' Kardeş Sofrası, Resmi Celsenin devamı niteliğindedir, bu yüzden Kardeş Sofrasında da siyaset ve din tartışılmamalıdır.''

Masonik bir Resmi celsenin devamı olarak kabul edilen Kardeş Sofrası, en basit anlamda o gün yapılan çalışmanın devamıdır, konuların uzun uzadıya konuşulduğu yerdir. Yani herhangi bir konuda sözün serbest olduğu, sıradan bir yeme-içme etkinliği değildir. Bu denenle Kardeş Sofrasında siyasi ve Dini tartışmadan kaçınılır. Bir de şu açıdan bakmak lazım. Belki siz o an hararetle kendi dininiz (din ile inanç arasındakı farkı göz önünde bulundurarak din kavramı üzerinde duruyoruz şu an) ile ilgili bir yorum yaptınız, ve karşınızdaki kardeşiniz de farklı bir dine mensup ve bundan etkilendi ya da rahatsız oldu. Ya da birbirinden çok farklı siyasi görüşlere ve geçmişlere sahip Kardeşler olabilir ve belki de o tartışma iki kardeşin birbirine kırılmasına sebep olabilir.

Burada önemli olan şey fikir ayrılıklarının da hoşgörü ile karşılanabilmesi ve bu nedenle bu konuların tartışılmasından kaçınılmasıdır.

Yine değerli Mandıra Filozofu demiş ki ''Toplumdan ve toplumun içinde süregelen konulardan ve hadiselerden kopmak ya da uzak durmak, yanlış düşünüyor olabilirim ama bana göre bir miktar kibir barındırır, toplumu küçük görmektir, topluma üstten bakmaktır.'' Bizler söz konusu hadiselerden uzak durmayız, aksine gayet güncel bir şekilde takip ederiz. Sadece bu konuların konuşulacak yeri zamanı ve durumu farklıdır. :)

Hepimiz toplumun bir parçasıyız, belki de otobüste işe ya da evinize giderken yanınızda ayakta duran adam benim, ya da benim başka bir Kardeşim. Aynı havayı soluyoruz, aynı vergileri ödüyoruz, muhtemelen aynı dertlerden muzdaribiz. Bizler kimseden üstün değiliz, sadece kendimizi yontmaya çalışan bireyleriz :)

Sevgi ve Saygılarımla,

Lucian
In lumine tuo, videbimus lumen....