Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta politika ve din tartışması  (Okunma sayısı 949 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2017, 03:56:49 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1398
  • Cinsiyet: Bay

Forumda çok kez bu konu tartışıldı. Kimi, Masonlukta loca'da politika ve din gibi ayrıştırıcı ve değişik alt kimlikleri olan kişiler arasında pürüzlere yol açabilecek, kardeşliği zedeleyebilecek konular kural olarak tartışılmaz dedi. Kimi toplantılarda değil ama kardeş sofrasında konuşulur dedi. Kimi ise elbette tartışılır ve konuşulur dedi. Aslen belki şöyle tarif etmek gerekir. Her Mason tabii olarak bir insan ve toplumun üyesidir, bu mevzu bahis konularda fikri veya inancı olması (hatta olmaması) gayet doğaldır. Ancak Masonluk kurumunun topluluk olarak bir hareketi ve eylemi söz konusu değildir ve bu toplu hareket Masonluğun yapısı ile de uyuşmamaktadır. Yani masonun dini olabilir ama Masonluğun dini olmaz. Masonun politik görüşü ve hatta parti üyeliği ve/veya görevi olabilir ama Masonluğun bir politik parti olarak hareket etmesi söz konusu değildir. Masonluğun içselleştiği/sindirildiği derecelerde, bir tartışma konusu olarak değil ama bilimsel ele alışla bu konular işlenebilir. (Çünkü Eşitlik, Özgürlük ve Kardeşliğin yanına Toleransta eklenmiştir)

Bilindiği gibi Localar sembolik derece çalışmalarını yapar ve Büyük Loca çatısı altındadır. Yüksek derece ya da felsefi derece denilen çalışmaların yapıldığı atölyeler ise Yüksek Şura /Süprem Konsey  ismi verilen bir yapı tarafından kontrol edilmektedir. Türkiye'de bu yapının HKEMBL  görüşünde ki ayağı olan Yüksek Şura'nın dernek ismi Türkiye Fikir ve Kültür Derneğidir. Şu  çokta başarılı olmayan (dışarıya tanıtım ve reklama ihtiyaçları yok anlaşıldığı üzere)  web sitesinden detayları incelemek mümkün : http://eksr33.org/anatuzuk.htm   eksr33: Eski ve Kabul Edilmiş Skoç (İskoç) Riti ve bu konseyi oluşturan üyelerin derecesi 33 ü simgeler. Buraya getirmek istediğim ise bu derneğin ana tüzüğünden kişilerin üyelikten çıkarılmasına sebep olacak davranışlardan birinin yukarıda bahsettiğim konu ile alakalı oluşudur.


Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest


Mayıs 23, 2019, 02:27:40 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *
  • İleti: 580
  • Cinsiyet: Bay

Locada siyasi ve dini tartışma yapılmaması geleneksel Masonluğun landmarkları arasındadır.

(Bu arada bu cümleyi herhangi bir tartışma açmak için yazmadım, lütfen yanlış anlaşılmasın. Yani bu cümlenin şöyle bir anlamı yoktur; bizim landmarklarımız vardır, biz locada siyaset ve din tartışamayız, sizin landmarklarınız yoktur, tartışabilirsiniz gibi)

Kardeş Sofrası, Resmi Celsenin devamı niteliğindedir, bu yüzden Kardeş Sofrasında da siyaset ve din tartışılmamalıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.