Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN, ZORLUKLAR VE EVRİM  (Okunma sayısı 899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2020, 02:06:51 ös
Yanıtla #10

Az felsefe tanrıtanımazlığa derin felsefe Tanrıya götürür.
Francis Bacon

Konu dışı; Francis Bacon’la William Shakespeare aynı kişi mi?

Dua; Farklı dinlerde farklı adları olan, Evrenin ulu mimarı, hepimize bu zorlu zamanlarda yardım etsin.

Amin.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 05, 2020, 02:52:05 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,
Foruma üye olmadan evvel de formundaki epey yazıyı okumama rağmen bu yazınızı yeni okudum ve beğendim. Kıssayı da tam yerinde buldum.
Sayın Risus'un takıldığı konuya zaman zaman benim de aklım takılmıştır. Kur'an-ı Kerim'in yüzde 75 gibi bir kısmının Türkçe mealini okudum ve bunun gibi çokça konuya takıldım. Sonra değiştirildi diye bize öğretilen İncil'in bazı kısımlarını okudum merak edip. Genel olarak gördüğüm; Evrenin Ulu Mimarı'nın sözleri olamayacak kadar basit bir çok hikaye ve dogmadan ibaret olmalarıydı. Dönemsel konuları içeriyorlardı ve evrensel değillerdi. Akıl ve bilimden uzak yönleri vardı. Evrene dönüp baktığımda gördüğüm kusursuz matematiğin yanında birçok konuda çok yetersiz olduğunu düşündüm. Tanrı'nın varlığından en ufak şüphem yok. Bu kadar şey tesadüfen var olmuş olamaz ama inanmayan herkese de elbette ki saygı duyuyorken dinine tamamen bağlı kişilere de saygım sonsuz.
Doğayı, hayatı, insanı, evrimi, evreni ve dinleri doğru okuyamayan insanlığın yorumları hep itici gelmiştir bana. Bu zamanki salgının Allah'ın insanlığa ceza ve gazabı olduğu yorumlarını duyuyorum. Bu kadar basit mi yani? Hayat Age Of Empires oyunundan daha karmaşık ve dünya-evren halâ gelişimini tamamlamaya devam ediyor. Her doğal afet insanlığa zulüm değildir. Evinin betonundan çalarsan bir elbette depremle yıkılır. Doğaya meydan okumak yerine onu sörf tahtası gibi görüp üzerinde durmayı iyi öğrenmeliyiz. İnsanlık tarihî hep böyle var oldu.
Doğal seleksiyon evrim süreçlerinde hep önemli oldu ve olmaya devam edecektir. Güçlü ayakta kalır ve zayıf elenirken "öldürmeyen şey daima güçlendirir".
Saygılarımla.

Hemen hepimiz biliriz ki çeviriler orjinaline göre oldukça lezzetsizdir. Meal de düz okunduğunda oldukça sıradan ve basit durabilir ama ağıra kaçmayan hafif tefsir ile ve hangi olaya istinaden bu ayetin indiği bilinirse anlam inanılmaz zenginleşebiliyor. Akla zarar gördüğüm bazı ayetlerin gerçek manalarını anlayınca bu sefer derinlik açısından hayrete düştüğüm çok olmuştur.
Sayın jamesconway,
Bunu çok kişiden duydum bu yaşıma kadar. Din adamları ve medyada Ömer Çekakıl vardı bir ara takip ettiğim. Ama bu güne kadar beni hayrete düşüren bir duruma rastlamadım. Nostradamus'a bile daha fazla şaşırılabilir kanımca.
Dinlerin mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum. Ama ezoterik bir çok öğreti de bence aynı amaca götürür. Her inancın güzel tarafları var ama genel inanç olan "tek benim dinim iyi, gerisi yalan" demek en büyük hatadır. Bu konuda sizi tenzih ederim. Zira böyle bir şey denediniz. Dünyadaki en dinlere ve öğretilere bakınca da hayrete düşmek mümkün kanımca.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 05, 2020, 02:56:17 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,
Foruma üye olmadan evvel de formundaki epey yazıyı okumama rağmen bu yazınızı yeni okudum ve beğendim. Kıssayı da tam yerinde buldum.
Sayın Risus'un takıldığı konuya zaman zaman benim de aklım takılmıştır. Kur'an-ı Kerim'in yüzde 75 gibi bir kısmının Türkçe mealini okudum ve bunun gibi çokça konuya takıldım. Sonra değiştirildi diye bize öğretilen İncil'in bazı kısımlarını okudum merak edip. Genel olarak gördüğüm; Evrenin Ulu Mimarı'nın sözleri olamayacak kadar basit bir çok hikaye ve dogmadan ibaret olmalarıydı. Dönemsel konuları içeriyorlardı ve evrensel değillerdi. Akıl ve bilimden uzak yönleri vardı. Evrene dönüp baktığımda gördüğüm kusursuz matematiğin yanında birçok konuda çok yetersiz olduğunu düşündüm. Tanrı'nın varlığından en ufak şüphem yok. Bu kadar şey tesadüfen var olmuş olamaz ama inanmayan herkese de elbette ki saygı duyuyorken dinine tamamen bağlı kişilere de saygım sonsuz.
Doğayı, hayatı, insanı, evrimi, evreni ve dinleri doğru okuyamayan insanlığın yorumları hep itici gelmiştir bana. Bu zamanki salgının Allah'ın insanlığa ceza ve gazabı olduğu yorumlarını duyuyorum. Bu kadar basit mi yani? Hayat Age Of Empires oyunundan daha karmaşık ve dünya-evren halâ gelişimini tamamlamaya devam ediyor. Her doğal afet insanlığa zulüm değildir. Evinin betonundan çalarsan bir elbette depremle yıkılır. Doğaya meydan okumak yerine onu sörf tahtası gibi görüp üzerinde durmayı iyi öğrenmeliyiz. İnsanlık tarihî hep böyle var oldu.
Doğal seleksiyon evrim süreçlerinde hep önemli oldu ve olmaya devam edecektir. Güçlü ayakta kalır ve zayıf elenirken "öldürmeyen şey daima güçlendirir".
Saygılarımla.

Hemen hepimiz biliriz ki çeviriler orjinaline göre oldukça lezzetsizdir. Meal de düz okunduğunda oldukça sıradan ve basit durabilir ama ağıra kaçmayan hafif tefsir ile ve hangi olaya istinaden bu ayetin indiği bilinirse anlam inanılmaz zenginleşebiliyor. Akla zarar gördüğüm bazı ayetlerin gerçek manalarını anlayınca bu sefer derinlik açısından hayrete düştüğüm çok olmuştur.
Sayın jamesconway,
Bunu çok kişiden duydum bu yaşıma kadar. Din adamları ve medyada Ömer Çekakıl vardı bir ara takip ettiğim. Ama bu güne kadar beni hayrete düşüren bir duruma rastlamadım. Nostradamus'a bile daha fazla şaşırılabilir kanımca.
Dinlerin mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum. Ama ezoterik bir çok öğreti de bence aynı amaca götürür. Her inancın güzel tarafları var ama genel inanç olan "tek benim dinim iyi, gerisi yalan" demek en büyük hatadır. Bu konuda sizi tenzih ederim. Zira böyle bir şey denediniz. Dünyadaki en dinlere ve öğretilere bakınca da hayrete düşmek mümkün kanımca.
Saygılarımla.
Kelime hatalarım için özür dilerim. Daha çok dikkat edeceğim. Telefonun azizliği. Son iki cümlem şu şekilde:
Zira böyle bir şey demediniz. Dünyadaki en eski dinlere ve öğretilere bakınca da hayrete düşmek mümkün kanımca.
Saygılarımla.

Nisan 06, 2020, 06:41:01 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Francis Bacon

Dua; Farklı dinlerde farklı adları olan, Evrenin ulu mimarı, hepimize bu zorlu zamanlarda yardım etsin.

Amin.

Sevgiler.
Sayın Mandıra Filozofu,
Sorunuz kimeydi bilmiyorum ama aynı dönem yaşamış farklı kişiler olduğu bilgisini okudum.
Saygılarımla.

Nisan 06, 2020, 06:59:32 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Güzel bir konu ve sayın ANARCHOSA'nın harika anlatımlarının hemen hemen tümüne katılıyorum. Sadece en sondaki " Az felsefe tanrıtanımazlığa, derin felsefe Tanrı'ya götürür"  ifadesinin  pek doğru olmadığını düşünüyorum.
        Şöyle ki; Felsefe ve Tanrı kavramlarını değerlendirirken salt Tanrı kavramını ele almanın erinde bir şey olmadığı kanaatindeyim. Zira Tanrı, din varsa var olan bir olgudur.  Diğer bir deyişle din yoksa doğal olarak Tanrı da yoktur.  Bu nedenle; Tanrı kavramını felsefedeki yerine oturtacak olursak, din kendiliğinden ortaya çıkacaktır.
         O halde; önce bir din olacak ki, o dinin tanımladığı bir Tanrı olabilsin. Dolayısı ile burada yalnız Tanrıyı değil, dini de içine almak suretiyle felsefeyi karşılaştırmak gereklidir.
          Felsefenin, dinin ve Tanrının ne olduğuna bakmadan önce  bu konu ile ilgili bazı düşünür, yazar ve bilim adamlarından bazılarının sözlerini anımsayalım.
          DOSTOYEWSKİ  :  " ...insanlığın mı Tanrıyı, yoksa Tanrının mı insanlığı yarattığına kafa yormayı bırakalı çok uzun zaman oldu."
          ERNEST HEMİNGWAY :  " Düşünen bütün insanlar ateisttir."
          BONAPARTE  . " Din, yoksulların zenginleri öldürmelerini önler."
         CARL SAGAN . " Her hangi bir şeye inanan biririsini ikna edemezsiniz,  çünkü inançlar kanıtla değil, inanmaya duydukları köklü inanca dayanır. "
         SENACE         :  " Din sokaktaki insanlar tarafından doğru, filozoflar tarafından yanlış ve siyasetçiler tarafından da gerekli görülür."
         .......
         Burada felsefeden kısaca bahsedecek olursak; İnsan beyninin bilgeliğe yönelmesi için teori ve pratiğin birlikte yürüdüğü bir alandır.
         Din; İnsanların doğaüstü güçlere, kutsal saydıkları türlü varlıklara, tanrılara/Tanrıya inanmaya dayanan inançsal gizemli bir olgudur.
         Tanrı ; Evrenin ve her şeyin yaratıcısı,koruyucusu ve yöneticisi olduğuna ve birliğine inanılan yüce varlıktır.

Bu karşılaştırmalardan sonra , sayın ANARCHOSA'nın "Az felsefe tanrıtanımazlığa, derin felsefe Tanrıya götürür" ifadesine katılamıyorum.
         Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Nisan 06, 2020, 07:37:44 ös
Yanıtla #15
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Alşah o ifadeler benim değil, bir Rozkrua Büyük Üstadı olan Francis Bacon'a aittir.
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 06, 2020, 07:45:57 ös
Yanıtla #16

Francis Bacon

Amin.

Sevgiler.

Sayın ANARCHOSA, sizin sualinize cevaben geçmişte bir-şeyler karalamış.İlginçtir, başlıkta sizinde yorumunuz mevcut.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=21032.10

Sevgiler
Sen Özelsin

Nisan 06, 2020, 08:05:56 ös
Yanıtla #17

Her hangi bir İnsan, "yaratıcıyı" nasıl tanımlıyor ise,kendi içine baktığında da ayni biçimde düşünen kendisini görür.

« Son Düzenleme: Nisan 06, 2020, 08:11:33 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 14, 2020, 12:06:00 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın Tık-Tik-Tak'ın ifadesinden acaba Hallac-ı Mansur'un "Enel-Hak" felsefesini mi anlayacağız.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 14, 2020, 03:46:27 ös
Yanıtla #19

Sayın Tık-Tik-Tak'ın ifadesinden acaba Hallac-ı Mansur'un "Enel-Hak" felsefesini mi anlayacağız.
       Saygılar-sevgiler.

Sayın Alşah;

İnsan,kendi varoluşunun kalıpları içinde gelişirken takip ettiği izin ileri yansımasında yaratıcıyı tanımlayabilir.
  Kısaca, semavi ve vb dinler, kişilere ayrıca bir yaşam biçimi sunar.Bu durum onlara kontrolün onlarda olmaması hazzını yaşatır.Bu kontrolsüzlük, biçimlendirilmiş aklın tezahüründe tanrısallaşır.

Amiyane tabirle,ruhbanlık ve tapınma, "gerçeğin içinde uyuma" arzusundan doğmuştur.O yüzden herkes kendi yolunun sonunda ve içinde kendisiyle tanışır.

Saygılar.

Sen Özelsin