Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Firavunlar Türk müydü?  (Okunma sayısı 1109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 11, 2017, 02:32:11 ös
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1488
 • Cinsiyet: Bay

Başlığı tam Hürriyet gibi attım ilgi çeksin diye. Aslında öyle bir deyiş zorlama elbette ama DNA temelli köken araştırmaları ile Mumyalar üzerine yapılan bir çalışmada ilginç sonuçlar çıkmış. Buyurun haber burada...

https://www.scoopwhoop.com/scientists-claims-to-recover-first-genoma-data-from-egyptian-mummies/#.4kbtzqy5x

DNA Extracted From Ancient Egyptian Mummies Reveal They Had Turkish & European Origins

Ancient Egyptians were most closely related to Turkish and European populations than Sub-Saharan Africans, say scientists who analysed the first genome data from Egyptian mummies.
Researchers, including those from University of Tuebingen in the Germany, also found that modern Egyptians share more ancestry with Sub-Saharan Africans.

Ancient Egyptians were most closely related to Turkish and European populations than Sub-Saharan Africans |Source :PTI
The team successfully recovered ancient DNA from Egyptian mummies dating from about 1400 BC to 400 AD.
They found that ancient Egyptians were most closely related to ancient populations in the Levant, and were also closely related to Neolithic populations from the Anatolian Peninsula and Europe.
The data shows that modern Egyptians share about eight per cent more ancestry on the nuclear level with Sub- Saharan African populations than with ancient Egyptians, researchers said.

The team successfully recovered ancient DNA from Egyptian mummies dating from about 1400 BC to 400 AD |Source :PTI
Researchers looked at genetic differentiation and population continuity over a 1,300 year timespan, and compared these results to modern populations.
The team sampled about 151 mummified individuals from the archaeological site of Abusir el-Meleq, along the Nile River in Middle Egypt.

Researchers looked at genetic differentiation and population continuity over a 1,300 year timespan |Source: PTI
They recovered mitochondrial genomes from 90 individuals, and genome-wide datasets from three individuals.
The team was able to use the data gathered to test previous hypotheses drawn from archaeological and historical data, and from studies of modern DNA.
"In particular, we were interested in looking at changes and continuities in the genetic makeup of the ancient inhabitants of Abusir el-Meleq," said Alexander Peltzer, one of the lead authors of the study from the University of Tuebingen.

They recovered mitochondrial genomes from 90 individuals, and genome-wide datasets from three individuals |Source: Reuters
"We wanted to test if the conquest of Alexander the Great and other foreign powers has left a genetic imprint on the ancient Egyptian population," said Verena Schuenemann, from University of Tuebingen.
This study counters prior skepticism about the possibility of recovering reliable ancient DNA from Egyptian mummies.

Researchers were able to use high-throughput DNA sequencing and robust authentication methods to ensure the ancient origin |Source: AFP
Despite the potential issues of degradation and contamination caused by climate and mummification methods, researchers were able to use high-throughput DNA sequencing and robust authentication methods to ensure the ancient origin and reliability of the data.
The study was published in the journal Nature Communications.
Alterius non sit qui suus esse potest


Eylül 11, 2017, 10:23:11 ös
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1835

Keske bir de türkcesini bulabilseydik. Almancasida olur.


Eylül 11, 2017, 10:31:43 ös
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 298
 • Cinsiyet: Bay

Her asırın Firavunu vardır. Türktür, İbranidir, Almandır, İngilizdir, Çinlidir farkeder mi?

Firavun, her zaman Firavundur.. değişmez.

“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”


Eylül 12, 2017, 01:49:50 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 132
 • Cinsiyet: Bay

Mu ve Atlantis ile ilgili konularla bağlantı kurulabilir. Mısır da o tarihlerde her iki kıtadan gelmiş iki ayrı koloni yerleşmiş olabilir.

"Günümüz İnsanlığının genetik olarak hangi ana kaynaklara dayandığı" gibi bazı bilgilere kadar gidebilecek bir konu... Bu elbette daha farklı ve çeşitli genleri ağırlıklı olarak taşıyanların insan olmadığı anlamına gelmeyecektir.

Bu konuya Irkçı bir yaklaşım olarak değil de insanlığın genetik açıdan gelişimi ile ilgili bilimsel bazı buluşlar olması açısından bakılabilir. Bunlar ırk ayrımcılığı vs. den çok Tıp dünyasının işine yarayacak bilgiler içerebilir. Örneğin O incelenen mumyalar hangi hastalıklardan veya hangi nedenlere bağlı olarak ölmüş? Hangi genleri daha ağırlıkta olan ne kadar yaşamış? Ne kadar sağlıklı yaşamış?  Nasıl bir bedene sahipmiş? vs. gibi.

Bu gün bir çok hastalığın genetik miraslarımız ile ilişkilendirildiği bir dönemde bu bilgiler çok önemli olabilir. Bir gün belki şu anda rastgele olan beslenme alışkanlıklarımıza genetik kodlarımıza göre yön vereceğiz.


« Son Düzenleme: Eylül 12, 2017, 02:04:04 ös Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.


Eylül 12, 2017, 05:16:32 ös
Yanıtla #4

Keske bir de türkcesini bulabilseydik. Almancasida olur.

Merhaba Sn. Tij,

Müsait bir zamanda ilgili yazının Türkçe 'ye çevrilmiş halini size iletebilmekten mutlu olurum.

---

Araştırma dahilinde; yola çıkılan amaçla bağlantı kurmaya çalışsak, Büyük İskender 'in bölge hakimiyeti kazandığı dönemlerde firavun hanedanının mevcut olduğunu düşünürsek genetik karışımların olması güçlü bir iddia. Umarım Sn. Gezdirici 'nin dediği gibi; bu karışımların ne gibi mutasyonlara yol açtığının bulunması heyecan verici bir gelişme olur.
"We wanted to test if the conquest of Alexander the Great and other foreign powers has left a genetic imprint on the ancient Egyptian population,"
Her söze "bu söz beni nereye götürür" sorusuna yanıt bularak başla.


Eylül 13, 2017, 11:12:43 öö
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 132
 • Cinsiyet: Bay

The team successfully recovered ancient DNA from Egyptian mummies dating from about 1400 BC to 400 AD |Source :PTI
Researchers looked at genetic differentiation and population continuity over a 1,300 year timespan, and compared these results to modern populations.
The team sampled about 151 mummified individuals from the archaeological site of Abusir el-Meleq, along the Nile River in Middle Egypt.

M.Ö  1400 den M.S. 400 e kadar olan bir döneme ait DNA ları inceleme fırsatı olmuş. Büyük İskender etkisi M.Ö. 332 ye kadar gidebilir. İncelenebilen 1400 - 332 = 1068 yıl daha geri deki DNA ların kökeni ve sonrasında uğradığı değişim bu konu hakkında fikir verebilir..

Tabii yine de İskender öncesi tarihlenmiş mumyaların DNA larında Türk genetiği bulunsa da bu  Mu kıtasının gerçekliği ve oradan birilerinin geldiğinin ve bunların Türk olduğunun, Mısır da koloni kurduğunun kesin bir ispatı olmaz.
 İskender öncesinde de Türk genleri Mısır a Mu kıtası dışında başka yollardan gitmiş olabilir.

Ancak Büyük İskenderin Mısır a girmesi sonrasına tarihli mumyalarda ilk Türk genetiğinin başlaması; Büyük İskender in Türk genlerini Mısıra taşıdığı anlamına gelebilir.
Bu durum  aynı zamanda geçmişte Mu kıtası gerçekten var ise ve oradan tufan sonrası gelenler Mısır da koloni oluşturdular ise onların da Türk genleri taşımadığı anlamına gelir.

Ama çok daha önemlisi bu bilgilerden Tıp dünyasının yaralanabilmesi, bu gün genetik nedenlere dayalı hastalıklarla ilgili yeni buluşların yapılması olurdu.

Anladığım kadarıyla bu yazı sadece çalışma ile ilgili bir haber. Bu çalışmanın Nature Communications dergisinde yayınlanan detaylı halini bulup inceleyip yorumlayarak paylaşacak bir arkadaş önemli katkı yapmış olur... diye düşünüyorum.

« Son Düzenleme: Eylül 13, 2017, 12:06:58 ös Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.