Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Umut ve Umutsuzluk  (Okunma sayısı 273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2017, 02:09:13 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İklim kötü... İnsanlarda bir karamsarlık. Pes etmiş olma hali. Ya da boş vermişlik, ne halleri varsa görsünler teslimiyeti.

Ben diyorum ki; ''Devrimini yapamayan toplumlar, gökten inerek sahip olduklarının kıymetini bilemezler.''

Herkeste gördüğüm umutsuzluğa ve umutsuz herkese de tepki gösteriyorum. Uzun süre bakarak oturduğu yerden cisimleri hareket ettirmek veya olayların seyrini değiştirmek mümkün müdür? Kalk harekete katıl. Kimse hareket etmiyor mu? Kalk ve kendi hareketini kendin yarat. Atatürk, evinde oturup başka paşalar yapsın mı dedi?

Mücadeleler ne zaman kaybedilir? Yumruk yediğinde yere düşen mücadeleyi kaybetmez. Yere düştüğünde ayağa kalkmayı bilmeyen mücadeleyi kaybeder.

Umutsuzluk varsa, UMUTTA VARDIR. ve UMUT HER ZAMAN VARDIR. Yok mu? Yarat... Kendin gibi olana vurmak en kolayı, gel kendimizi eleştirmeye devam edelim evet. Peki, kendine dürüst ol. Rakibim dediğinin en belirgin özelliği ne? Çalışkanlık değil mi? O zaman oradan başlayalım. Aydınlık kalmadı. Her yer karardı öyle mi. Gel AYDINLANALIM, AYDINLATALIM...

Ben susayım. Yaşar Kemal konuşsun :

''Yaşar Kemal Üniversite tarafından ‘Yaşar Kemal Onur Günü’ olarak ilan edilen 12 Kasım’da Yaşar Kemal’in sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı törene gönderdiği mesajın tam metni şöyle:

Onca acıyı, zulmü, savaşı, doğa kırımını romanda yeniden yaratarak yaşayan insan, insan gibi yaşamayı özler, değerlerine sahip çıkar.

Türk Edebiyatı’nda büyük yıldızlar vardır. Hikâyeci Sait Faik de bunlardan biridir. O bizim kuşağın ustasıdır. Onu yakından tanıyordum.

Bir gün bana “Gel seninle edebiyata getirmek istediklerimizi anlatalım” dedi.

Ben de “İyi olur anlatalım” dedim.

“Başlayalım öyleyse.”

“Başlayalım” dedim.

Ve başladık:

“Bir; benim kitaplarımı okuyan katil olamasın, savaş düşmanı olsun. İki; insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir. Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.”

Bütün kötülükleri saydık, kötülükler uzadı gitti. Kötülükler zulümler bitmiyordu. Sonunda “bizim kitaplarımız ,“demeye başladık, eninde sonunda biz iki yazarız. “Bu kadar savaşı, zulmü bizim kitaplarımız ortadan kaldıramaz ki.”

“Kaldıramaz,” dedim.

Sait:

“Dur,” dedi, “buldum” dedi. “Bizim kitaplarımız yalnız kalmayacak” dedi. “Nâzım Hikmet de var. Kitaplarımızı okuyanlar onu da okuyacak.”

Ben “Melih Cevdet de var,” dedim, “Orhan Kemal de.”

Sonra çok insan çok çok yazar da saydık. Çok kitap saydık.

Bu çağda halktan kopmuş bir sanata inanmıyorum. Şunu söylemek istiyorum ki ben “angaje”,  bağımlı bir yazarım. Kendime ve söze ve insanın onuruna bağımlıyım.

Bilinçli olarak ben aydınlığın türküsünü, iyiliğin, güzelliğin türküsünü söylemek istedim. Romanlarım yaşam gibi doğru söylesin, yaşamla birlik olsun istedim. Çünkü yaşam umutsuzluktan umut üretmektir. İnsan umutsuzluktan umut üreterek bugüne kadar gelmiştir.'' 
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 18, 2017, 08:56:41 ÖS
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Alıntı
nerde görülmüs bizim pes ettigimiz ve bizim kaybettigimiz, varmi tarihte örnegi, olsaydi böyle bir sey insanlik bu gün bu noktada olmazdi.

Dün baska bir baslik altinda yukardaki cümleyi yazmistim.

Bizler, büyük Usta`nin dedigi insanlar, " umudu üreten"ler, ve bir baska  Usta´nin " Umutsuz yasanmiyor" diyerek yol gösterdigi insanlar, umutsuzluga düsmedik hic tarihimiz boyunca.

Ustalarimizdan böyle ögrendik.

Nisan 18, 2017, 09:12:44 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Uzun lafları tek bir sembolle anlatmak mümkündür!
Alterius non sit qui suus esse potest