Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: 2016 Nobel Fizik Ödülü  (Okunma sayısı 625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 06, 2016, 09:08:52 ÖÖ
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 415
  • Cinsiyet: Bay

Bu yıl 116.cısı verilen Nobel Fizik Ödülünü; İngiliz David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz aralarında paylaştı.

Nobel Komitesi, topolojik evre değişimlerin ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine" yaptıkları katkılar nedeniyle Thouless, Haldane veKosterlitz'in bu yılki Fizik Ödülü'ne layık görüldüklerini açıkladı.

Komite, ödülün yarısının Thouless'e verildiğini, diğer yarısının ise Haldane ve Kosterlitz arasında paylaştırıldığını kaydetti.

Komite tarafından yapılan açıklamada "Bu yılın ödül sahipleri, maddenin farklı durumlara girebildiği, bilinmeyen bir dünyanın kapılarını açtılar. Bilim adamları, süper iletkenler, süper sıvılar ve incecik manyetik katmanlar gibi maddenin alışılmadık evre ya da durumlarını araştırmak için ileri matematiksel yöntemler kullandı. Öncü çalışmaları sayesinde maddenin yeni ve şimdiye kadar hiç bilinmeyen evreleri araştırma konusu oldu." ifadelerine yer verildi.

Thouless, 4 milyon İsveç Kronu para ödülünün de sahibi olurken Haldane ve Kosterlitz de kalan 4 milyon İsveç Kronu'nu paylaşacak.

Bilim adamlarına, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek.
Nosce te Ipsum