Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Seçme Hakkına Sahibiz - 2  (Okunma sayısı 561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 13, 2018, 06:09:46 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2145
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar«Teşekkür ederim» dediğimiz zaman memnuniyetimizi göstermek için yapabileceğimiz birçok şey vardır. Kelimelerin güzelliğini unutup aradığımız başarıya yönelmeliyiz, ayni zamanda sözlerimizin anlatmak istediğini hareketlerimizle de tamamlamalıyız. «Başkalarına yardımcı olmalıyız» sözlerini herzaman duyarız. Elbette böyle olması gerektir. Ama lâf lâf lâf. Eğer bu sözleri söyleyenlerin binde biri dediğini yapsa idi büyük işler başarılmış olurdu. «Kardeşlik sevgisine inanırım» buda kulağa hoş geliyor. Yine lâf lâf lâf. Lâfın yerine işi koyarsak, o zaman sevgi kelimesi canlanır ve güzelleşir.


Yardıma hazır olduğumuzu birçok yönlerden düşünelim, veya arkadaşlık elini ilk uzatma hareketini düşünelim, yahutta makul bir tenkidi hoşgörü ile karşılamayı düşünelim, başkalarını mutlu yapmak için yapılacak daha birçok şeyleri düşünelim. İşte bunlar ve daha başka binlerce gerçek iş, bizi hareketlerimizin sözlerimizden daha fazla ses vereceği yola sevkeder. Hareketlerimiz ve davranışlarımız isteklerimizi elde etmenin ilk adımıdır. İş ve başarı yerine lâf ve yine lâfla uğraşmanın sayısız örnekleri vardır. Refaha kavuşmak için insanlardan sevgi ve anlayış, mutluluk ve daha bereketli bir hayat beklemek, boşuna vakit kaybetmektir. Bunları elde etmek için plân kurmak ileri bir adımdır, ama plân uygulanmazsa boşunadır ve vakit öldürmekten ibaret kalır.

Ulaşmak istediğimiz gayelere, kendimizi onlara tamamiyle vermek suretiyle varabiliriz.
Refah, sahip olduğu şeyi korumasını bilmeyen kimseyi iğfal eder. İyi korunmazsa, artması için çaba sarf edilmezse kuruşlar lira olamaz.
Durmadan başkalarını da mutlu etmek çabasmda olmayan bir kimse, kendisi de mutlu olamaz. Muhakkak ki sevgi ve anlayış sadece istemekle elde edilemez. Evvela karşılık beklemeden kendimizden fedakârlık yapmalıyız. Masonik ilkelerimizden olan kardeşlik sevgisi, huzur ve doğruluğu uygularken, aslında kendi karakterimizi geliştiririz.

Ama, bütün bunların üstünde Evrenin Ulu Mimarına karşı olan sorumluluğumuz ne olacaktır? Onun sevgisine, karar vermede bize bahşettiği serbestiye karşı, varlığımızı ve hayatımızı Ona borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Ona nasıl teşekkür ederiz? Bunu sözle mi yaparız? Yoksa işle mi yaparız? Bunun seçimi de sadece kendimize aittir. İki yol vardır : Teşekkürlerimizi sadece anlamlı kelimelerle ifade etmek ve orada durmak. Yahutta daha mükemmel, daha zengin ve erişilebilen en büyük mutluluklarla dolu bir hayata ulaşabilmek için sadece teşekkür etmekle kalmayıp, bunu hareketlerimizle tamamlamak. İkiside kendi elimizdedir. Seçim sizindir kardeşlerim.

Raşid Temel | Mimar Sinan Dergisi Sayı 51


Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Nisan 13, 2018, 08:27:29 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 110
  • Cinsiyet: Bay

Çok güzel bir yazıydı özellikle:Bütün bunların üstünde Evrenin Ulu Mimarına karşı olan sorumluluğumuz ne olacaktır ? Sorusu
Paylaşım için teşekkürler Sayın Risus
Whom united with virtue, death shall not seperate.