Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Startup ve Kobi  (Okunma sayısı 1370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2019, 03:45:07 ös
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 27
  • Cinsiyet: Bay

Merhaba,

İşletme ve ekonomi alanında yazmakta olduğum yazıları sizle paylaşmak isterim.


Startup ve Kobi

Startup ve kobi kelimeleri kulağa fonetik olarak yakın gelmese de anlamlarına bakınca benzerlik olduğunu görebiliriz. Benzerlikleri olduğu gibi farklılıkları da bir o kadar fazla. Startup hızlı büyüme için tasarımlanmış ve buna müsait, teknoloji ile fark yaratan ihtiyaç gideren girişimlerdir. Kobiye gelecek olursak da 250 ‘den az kişiyi istihdam eden ve belli ölçütlere sahip küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. İkisinin de değerlendirme kriterleri farklıdır.
Startuplar aslında isminden de anlaşılacağı üzere yeni başlayan, yeni kurulmuş anlamına gelmektedir. Bu bir sürecin ilk basamağıdır şirketler kurulur büyür gelişir ve en sonunda da faaliyetlerini bitirmek üzere süreç sonlandırılır. Kurulan şirket ilerleyen koşullarda startup değildir eğer ki kobi özelliklerini taşıyorsa kobi ismiyle faaliyetlerini devam ettirir, eğer büyümeye biraz daha eğilimliyse büyük ölçekli ticaret yapan işletmeler sınıfına girebilir. Zamanında Facebook, Uber ya da Whatsapp da bir startup idi fakat zamanla büyüme gösterdikleri için artık başlangıç aşamasını geçip gerçekten bir mal veya hizmet üretmeye başladılar ve şu anki değerleri milyar dolarlar seviyesinde. Kobi ismiyle anılmak istemeyen startuplar isim pazarlama amacıyla bundan kaçınıyorlar. Kendisine hala startup diyen işletmeler varsa başlangıç aşamasında olan bir girişim olduklarını kabul etmiş oluyorlar aslında.
Gerçekten işletme süreci içerisinde kuruluş aşamasında olan küçük çaplı girişimler kendine startup diyebilir ama sırf kobi ismini kabul edemeyip kendisine bu sıfatı yakıştıran girişimciler yanlış yolda ilerliyorlar. Bir startup zamanla ilerleyip çalışan kişi sayısı 250 ‘den az ise bir kobiden farkı yoktur aslında.


Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2019, 09:18:16 öö Gönderen: ANARCHOSA »