Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 33 Derece  (Okunma sayısı 5732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 14, 2017, 09:38:57 ÖS
Yanıtla #10

Sayin Anarchosa,Bu paylaşım genel üyeleri kapsamasin lütfen.Benim nazarimda Mason degil sizin bilgi paylaşimlariniz önemli.Kendi adima çok kaynak bulamadığım icin sizde kaynagiyla bilgi sunduğumuz için bu durumdan faydalaniyor ve hoşnutum.Zaten Sayin ADAM'da gitti.Sizde paylaşımda bulunmassaniz nerden bilgi edinecegiz.Mason veya değil bizler icin önemli degil.Karahan bey bir tanimlama istemis.Sayin Anarchosa belirtmek istemiyor.Saygi duyulmali ve konu bu sekilde sonlanmali.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 14, 2017, 10:36:46 ÖS
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Direkt olarak 33. derecede verilebilir.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 14, 2017, 11:26:36 ÖS
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Benim gözlemleyebildiğim kadarı ile Sayın karahan dört köşe tanımları, kalıpları ve yargıları sevmektedir. Tarihi kökenini tarih dakika şeklinde öğrenemediği masonluğun tarihi kendisine mantıklı gelmez, yorumlama yapma yetkisi sadece masonlara verilen sembollerin dört köşe tanımlarını ister bulamazsa yine mantıklı gelmez... Kişilerin mason olup olmamalarına göre yazdıklarını yorumlar. Ben forumda paylaşımları sınırlı olan iyi bir okuyucuyum. Lakin paylaşım yapan sınırlı üyelerin küstürülmesi üzücüdür... Lütfen konuları kişiselleştirmeyelim... Sayın karahan böyledir ve forumda da böyle kabul edilmiştir. Düşüncelerine saygım sonsuzdur. İstediğinizi söylemekte özgürsünüz. Fakat bu özgürlük masonlukla ilgili paylaşım yapan birkaç üyeden birini küstürüyorsa, bizim de bilgi edinme özgürlüğümüzü elimizden alıyorsa, itiraz etmeye hakkımız olduğunu düşünüyorum...

Eylül 15, 2017, 12:37:35 ÖÖ
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Masonsun yahut değilsen biz hariciler için fark etmez.Benim kimseyi bir kalıba soktugum yok kendiminde girmediği gibi.
Konuyu buralara siz taşıdınız şimdide mağdur gibi duruyorsunuz.
Mason olup olmaman çok sıkıntı değil belki kimsenin umurunda da olmaz.Benim için ise durum sadece şu ;Forumda değer verdiğim birinin kendince iyi yaptığını düşündüğü bir şeyi kendisini ilgi ile takip eden kişiler ile paylaşması olay bu kadar basit.
Zehiri atıp gidiyorsun elbette kimseyi ilgilendirmez o zaman bu kadar gizem yaratıp insanları meraklandiracagina burada bu forumda üye iken mason olmuş kişiler gibi açıklarsan kimse acaba mason mü bu arkadaş diye düşünmez.
Yıllarca bu forumda mason olduğunu gizleyip yazan oldu kimse kendini böyle ortaya atıp sonra size ne demedi.

Bu forumda bir Adam tanıdım yıllarca her yazdığını okudum forumdaki bir çok masonun bile masonluk konusunda başa çıkamadığı bu adam mason olmadan da mason lugun bilinebilecegini iddia edip uyuttu bizi.

Yıllarca gizemini hep merak edip durduk kendisine bunu sorumda,kabul etmedi bir çok yazısı bir masonun kitabımdan olduğu halde gizemi ile gitti.

Masondu yahut değil verdiği bilgi ile değerlendirebilirsin ama ben yapmam yapamam,kişi yı değerlendirmek gerçekmi?yalanmi görmek benim için öncelik olmuş.

Kısaca ben buyum arkadaş diyemeyen adam in sözünün kıymeti yoktur bende.
Senide kıymetli bulduğu.dan yazdım bu kadar yoksa sorun değil seni nasıl gördüğüm ben yine okurum yazılarını ama bu sefer gördüğüm göz başka olur.
Onuda deniyeyim artık.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2017, 01:35:34 ÖÖ Gönderen: karahan »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 15, 2017, 01:06:55 ÖÖ
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Benim gözlemleyebildiğim kadarı ile Sayın karahan dört köşe tanımları, kalıpları ve yargıları sevmektedir. Tarihi kökenini tarih dakika şeklinde öğrenemediği masonluğun tarihi kendisine mantıklı gelmez, yorumlama yapma yetkisi sadece masonlara verilen sembollerin dört köşe tanımlarını ister bulamazsa yine mantıklı gelmez... Kişilerin mason olup olmamalarına göre yazdıklarını yorumlar. Ben forumda paylaşımları sınırlı olan iyi bir okuyucuyum. Lakin paylaşım yapan sınırlı üyelerin küstürülmesi üzücüdür... Lütfen konuları kişiselleştirmeyelim... Sayın karahan böyledir ve forumda da böyle kabul edilmiştir. Düşüncelerine saygım sonsuzdur. İstediğinizi söylemekte özgürsünüz. Fakat bu özgürlük masonlukla ilgili paylaşım yapan birkaç üyeden birini küstürüyorsa, bizim de bilgi edinme özgürlüğümüzü elimizden alıyorsa, itiraz etmeye hakkımız olduğunu düşünüyorum...

Beni neden analiz etme gereği duyduğunuzu anlasam mutlu olurdum.
En çok ilgi duyduğum alan tarihtir ,siz merak etmezmisiniz?
Mesela mısır medeniyeti nasıl birden ortaya cıkmış?evveli bilinmezken herkes uydurmak zorunda kalıyor.

Beni dalgayami hafife mi alıyorsunuz bilemedim.
Masonluğun tarihini ben yazmadım okudum bir çok kaynaktan bir çok masonun sözlerinden bir çok masona da sordum tatmin olmadım ne yani bu suçmu?
Anderson a bakarsan Allah in ilk mason olduğunu iddia ediyor sen olsan ne dersin?
Şimdi tatmin olmamak için gerizekalı yahut 4 kosemiyim  ben size göre.
Siz beni tanımadan hakkımda yargıda bulunamazsınız.
Karahan böyledir ve bu forumda böyle kabul edilmiştir diyemezsiniz bu ayıp bir terim yakisik almaz .Nerede ise karahan için doktor o ne yaparsa yapsın rahat bırakın raporlu o tabiri ile eş oldu.
Bir taraf için üzülürken diğer tarafı batırmaya çalışmak ayıptır kaldiki sorun ben degilim.
Sizi çok yadırgadım yazdıkların hiç hoş olmadı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 15, 2017, 01:14:12 ÖÖ
Yanıtla #15

Sayin Karahan bey, Açıkçası beni çok düşündurdunuz?Sayin ADAM'in paylaşımlarıni okuyup inceliyorum.Sanki bir Kütüphane gibi ahenkle her konuyu paylaşıp izah etmis.Gorevi sonlanmista sanki siteye oyuzden  gelmiyor.Daha oncede Sayin Tık-Tik-Tak'tan kisiler üzerinde Santrac oynaniyor diye bir yorum okumustum.Bu söylemlerin bir izahi varmidir?Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2017, 01:18:01 ÖÖ Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 15, 2017, 01:56:20 ÖÖ
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında forum incelenirse şu 34. derece konusuna güzel bir açıklama getirilebilir. Araştırma yapılırsa Memphis-Mizraim isimli Rit çalışmalarına EKEİR 33. derece sonrasında başlar ve 99. dereceye kadar devam eder. b EKEİR ile ilgili gerek bu sitede gerek yabancı sitelerde kıyamet kadar bilgi var ve derecelerin nerede başlayıp nerede bittiği detaylı bir şekilde anlatılmıştır... Memphis-Misraim riti ilgili azımsanmayacak derecede masonik organizasyon faaliyet göstermektedir.

Aşağıda vermiş olduğum web sitesinde temel olarak 34. dereceden itibaren madde madde derece isimlerinin karşılığını bulabilirsiniz.... Derece isimleri ingilizcedir ve açıklamalarını kontrol etmedim ancak isimleri oldukça makul geldi. Belki derecelerin içerisinde antimasonik zırvalar ile saçmalamış olabilir kaale almayınız... Türkçe kaynak bulabileceğinizi bu site harici zannetmiyorum. Kim bilir ? Belki birileri bu rit hakkında bir araştırma yapar ve hepimiz daha detaylı bilgi sahibi oluruz...

http://www.stichtingargus.nl/vrijmetselarij/memphis_en.html

Bildiğim kadarı ile ülkemizde Memphis-Misraim riti ile ilgili mason kuruluşları çalışma yapmıyorlar. Belki masonlar bireysel olarak kendilerince bir çalışma yapıyor olabilirler ancak kurumsal olarak bilmiyorum. Bilen olur ve açıklama yaparsa sevinirim...

İnsan doğası garip şey değil mi ? Çoğu gerçek gözümüzün önünde olmasına rağmen inanmıyoruz ancak çoğu yalanın gözümüze gerçek gelmesi daha normal geliyor...

Son olarak, pek sevgili üyeler... Burası bir forum sitesi... Gönül kırmak anlamsızdır...
Concordia Res Parvae Crescunt

Eylül 15, 2017, 08:32:44 ÖÖ
Yanıtla #17
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn @proxima katkınız için teşekkürler, ancak o bahsedilen 34. derece gizli ve karanlık emeller için kurgulanan hayali bir derece, antimasonik kurgucular tarafında.. Memphis mizraimdeki dereceler ile ilgili değil...

Aslında Maşrık-ı Âzam-ı Osmani , Büyük Loca değil, Büyük Doğu'ya tekabül eder. Bu da kuruluşunda GOF gibi birden çok rit çalışması planlanmıştır demek. Ancak EKSR buna müsaade etmemiştir diyebilirim. Fakat Osmanlının son döneminde 1909 ulusallaşma hareketi olmadan pek çok yabancının çalışmalar yaptığı localar olduğu bilinmektedir. Bunlardan biri de Thule akıl hocalarından Baron Von sebottenderf'un notlarında Bursa'da Memphis Mizraim ritinde çalışan bir locada bulunduğu iddiasıdır. Ancak başka bir kaynakça doğrulanmamıştır. Dediğiniz gibi Türkiye'de memphis mizraim riti uygulanmamaktadır. Geçtiğimiz sene Arnavutluk kaynaklı bir Memphis Mizraim Riti Türkiye'ye taşınma girişimi olmuş olsa da yukarıda bahsettiğim aynı duvara toslamıştır diyebiliriz. İki nokta önemli, birincisi MEmphis Mizraim enteresan bir rit, bizimle kan uyuşmazlığı yaşarmı bakmak lazım. İkincisi Süprem Konsey / Yüksek Şura ritin egemeni olduğu kadar gerçek anlamda EGEMEN dir.

Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 15, 2017, 08:38:45 ÖÖ
Yanıtla #18
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Eh bu konuyu kendimce toparlama ve açtığım parantezi kapatma zamanı geldi...
Bahsettiğim gibi rit yüksek dereceleri uygulanırken bazı dereceler var bazıları yok, Dünya'da da hepsi uygulanmaz zaten ama neden 27 değil 28 mesela. Soru buydu. Ve çok insani bir gerekçesi var demiştim.

Normalde bu tarz sorularda hep karmaşık cevaplar bulmaya çalışırız. Hatta derin masonik çıkarımlar yapmaya gayret ederiz. Zira bana sorulduğunda bende epey kafa patlatmıştım. Ancak netice şu;

Süprem Konsey o dönem 33 derece  Pek Değerli ve Pek Aydın kardeşlerden Jozef Sakakini isimli kişiye vermişti ritüel hazırlama görevini. Ritüeller  o dönem genellikle Fransızca çeviriden ibaretti ve Jozef Sakakini'nin elinde yalnızca bu dereceler mevcuttu çevirebilmek için!

-son-
Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 15, 2017, 01:25:13 ÖS
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn @proxima katkınız için teşekkürler, ancak o bahsedilen 34. derece gizli ve karanlık emeller için kurgulanan hayali bir derece, antimasonik kurgucular tarafında.. Memphis mizraimdeki dereceler ile ilgili değil...

Aslında Maşrık-ı Âzam-ı Osmani , Büyük Loca değil, Büyük Doğu'ya tekabül eder. Bu da kuruluşunda GOF gibi birden çok rit çalışması planlanmıştır demek. Ancak EKSR buna müsaade etmemiştir diyebilirim. Fakat Osmanlının son döneminde 1909 ulusallaşma hareketi olmadan pek çok yabancının çalışmalar yaptığı localar olduğu bilinmektedir. Bunlardan biri de Thule akıl hocalarından Baron Von sebottenderf'un notlarında Bursa'da Memphis Mizraim ritinde çalışan bir locada bulunduğu iddiasıdır. Ancak başka bir kaynakça doğrulanmamıştır. Dediğiniz gibi Türkiye'de memphis mizraim riti uygulanmamaktadır. Geçtiğimiz sene Arnavutluk kaynaklı bir Memphis Mizraim Riti Türkiye'ye taşınma girişimi olmuş olsa da yukarıda bahsettiğim aynı duvara toslamıştır diyebiliriz. İki nokta önemli, birincisi MEmphis Mizraim enteresan bir rit, bizimle kan uyuşmazlığı yaşarmı bakmak lazım. İkincisi Süprem Konsey / Yüksek Şura ritin egemeni olduğu kadar gerçek anlamda EGEMEN dir.

34. derece ile ilgili verilebilecek en güzel cevap bu bence... EKEİR de 34. derece yoktur... İlla aranıyorsa Memphis-Misraim incelenebilir... Ancak onun için ingilizce ve fransızca bilgisiyle beraber özellikle eski mısır ve o devirde yaşayan komşu uygarlıkların kültürel jargonuna hakim olunması gerekir...

Aslında Memphis-Misraim çok güzel bir rit.... Ancak ülkemizdeki EKEİR çalışma aşamalarına ve bunun için feda edilen yıllara bakacak olursak 96. ve üzerine ulaşmaya kişinin ömrü yetmez :) Diğer yönden tabi onun ayarlaması yapılabilir ancak hepsinden önce gücün bölünmesi ve EGEMEN olma aşamasına takılır bu iş... Kimse elindeki güçten vazgeçmez... Ancak EGEMEN olma durumu bağımsız yeni bir organizasyon kurulup orada çalışmaya başlanırsa çok az bir ihtimal belki olabilir... Tabi orada da 96 ve üzeri dereceler için kim yetkili olacak tartışması büyük bir alev çıkarabilir...

Ritüel dökümantasyonu konusunda Memphis-Misraim de oldukça sıkıntılıdır. Hele ki 75. derece ve sonrasını gerçekten düzgün kaynak bulmak için 4-5 aşamalı oldukça zor bir uğraş vermeniz gerekiyor. 85 ve sonrası neredeyse imkansız gibi...
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2017, 01:27:40 ÖS Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt