Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmanın koşulu nedir?  (Okunma sayısı 4487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 05, 2017, 04:27:34 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Forumun en çok üzerinde konuşulan konularından... Dönüp dönüp aynı sorular sorulmuş, aynı cevaplar verilmiş.

Artık operatif masonlukta iş gereği bakımından engellilerin Mason olamayacağı güncel bir uygulama değil.

Zenginler Mason olur cümlesinin ise palavra olduğu, buradaki fakirler Mason olamaza indirgenen fikrin aslında ailesi ve kendi geçimini rahatlıkla sağlayıp, onların nafakasından kısmadan ödentilerini karşılayabilecek, çalışmalarda aklı sürekli gündelik uğraşa takılmayacak olmasının kastedildiği de net.

21 yaş vs. Geçiniz. Hayat telaşını atlatıp düzenini kurmak 35 li zamanlarda ancak oluyor. Hatta 70 yaşında Tekris olan da biliyorum.

Tanrı inancı bir zamanlar Saf Hristiyan anlamında kullanılırmış. Bugün Musevi de Müslümanda, hatta bazı din bizim işimiz ve konumuz değil diyen obediyanslarda Ateistler de Mason oluyor. Demek ki bu da değil.

O HALDE SORUYORUM;

İLK GÜNDEN BU GÜNE DEĞİŞMEYEN VE DEĞİŞMEYECEK  MASON OLMA KOŞULU NEDİR?
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 05, 2017, 06:03:15 ÖS
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Aynı soruları locada bir üstadımıza sormuştum. Hiçbirisi değil tek şart "iyi insan olmak" demişti.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 05, 2017, 06:10:32 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yakın...
Ama tam söylemeli. Birisi adaya kefil olurken bu özellik (leri -iki tane-) özellikle öne sürer.

Ağustos 06, 2017, 08:43:07 ÖÖ
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hem mason olabilmenin hem de gerçek bir "Mason" olabilmenin en temel iki şartı "özgür düşünmek" ve "iyi ahlaklı olmak" demişti bir üstat...

Sevgilerimle

Ağustos 06, 2017, 08:47:26 ÖÖ
Yanıtla #4
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Hem mason olabilmenin hem de gerçek bir "Mason" olabilmenin en temel iki şartı "özgür düşünmek" ve "iyi ahlaklı olmak" demişti bir üstat...

Sevgilerimle

İyi insan göreceli bir kavramdır. Kaldı ki Mason olmayan iyi insan sayısı Mason sayısından fazladır muhtemelen popülasyon istatistiği açısından.

Ama ÖZGÜR DÜŞÜNCELİ ve İyi Ahlaklı kişilere ben kefil olurdum doğrusu, eğer Muhakkik (Soruşturucu) olsam.

Ağustos 06, 2017, 12:50:14 ÖS
Yanıtla #5

Ben de Sayın ANARCHOSA'yla aynı düşünüyorum.İyi insan olmak da , ahlaklı olmak da öznel kavramlar.Mason olmanın kesin temellere dayanan bir şartı yok mudur?
Her taşın altında tekamül aramayan , kemale eremez.

Ağustos 06, 2017, 01:07:50 ÖS
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn eskihalicli

Aslında objektif değerlendirme için kriter (ler) var. Bunu ilk aşamada öneri yapacak  kişi tartar. Ama objektifliği soru işareti. O yüzden önerici bir kişi olsa da öneriyi yapmak üzere iki üstad imza verir. Soruşturma aşamasında da Üstadı muhteremin birbirlerinden bağımsız ve habersiz belirlediği üç soruşturucu ayrı ayrı görüşür ve rapor hazırlar. Locada bu raporlar soruşturucu ismi belirtilmeden okunur. Skrüten de kimin ne oy verdiği de gizli olacak şekilde oylanır. Her soruşturucu ve her oy veren yüzyıllardan bugüne gelmiş ve forumda defalarca tekrar edilmiş kriterlere göre kendi özgür iradesi ile karar verir.

Benim sorduğum ise biraz daha simgesel ve ritüelik bir noktadandı. Surgeus doğru cevabı verdi, sağolsun.

Ağustos 06, 2017, 08:01:24 ÖS
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

O HALDE SORUYORUM;

İLK GÜNDEN BU GÜNE DEĞİŞMEYEN VE DEĞİŞMEYECEK  MASON OLMA KOŞULU NEDİR?

Bu soruya bu forumda cevap verebilecek bir yiğit yoktur sanmıyorum sn.adam da dahil.

Bu sorunun tek bir cevabı var oda benimde daha önceden bu forumda sorduğum ve irdelemeye çalıştığım Masonluğun taihi ile ilintili.

Ama dur pardon bunun cevabı elbette vardır bulunur nede olsa Türkiyede Masonluğun tarihide ilk gelişide,geliş şekli ve gelişmeside oldukça belirgin.
Sevgili karahan dostum o bulamaığı soruyu direk türkiyede ilk mason kimdir ve onu kim tekris etmiştir,masonluğun Türkiyedeki tarihi diye sorsa idi bir çok cvap bulması doğaldı.

Hakikaten ülkemizdeki ilk mason kimdir?onu kim tekris etmiştir?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 06, 2017, 10:09:24 ÖS
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyi insan olmak ve çevresinde sayılıp sevilen birisi olmak genel kural. Yani olmazsa olmaz , herkesin dile getirdiği bir söz.
Bunun dışında  , özel kriterlere  şahsi yorumum : Nüfuzlu bazı kişilerin çevresi geniş olduğu için kefil olacak üstadı bulmakta pek zorlanacağını sanmıyorum.
Eğer orta halli birisiyse ; mesleğinde başarılı olması , zeki olması , gelecek vadetmesi gerekir. Bu kişi , ya kapıyı çalarak istekli olduğunu dile getirir yahut buna gerek kalmadan Masonlar onu bulur.
Saygılar.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Ağustos 06, 2017, 10:28:31 ÖS
Yanıtla #9
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İyi insan olmak ve çevresinde sayılıp sevilen birisi olmak genel kural. Yani olmazsa olmaz , herkesin dile getirdiği bir söz.
Bunun dışında  , özel kriterlere  şahsi yorumum : Nüfuzlu bazı kişilerin çevresi geniş olduğu için kefil olacak üstadı bulmakta pek zorlanacağını sanmıyorum.
Eğer orta halli birisiyse ; mesleğinde başarılı olması , zeki olması , gelecek vadetmesi gerekir. Bu kişi , ya kapıyı çalarak istekli olduğunu dile getirir yahut buna gerek kalmadan Masonlar onu bulur.
Saygılar.

Sn herakles, Evet toplumda iyi yer etmiş, belli konularda öne çıkmış kişiler avantajlı olabilir. Ama unutmayalım ki öneri bireyseldir. Yani sizi gerçekten Özgür Düşünceli ve İyi Ahlaklı görüp bir kardeş önerebilir. Herkes Nobel kazanacakta kendini gösterecek diye bir şey beklemek realistik olmaz.

Ancak bazı kişiler Nüfuz kullanarak gereğini yapar demenizi eğer yanlış anlamadıysam, itiraz edeceğim. İsterse Bill Gates olsun, mal varlığı vs hiçbir kardeşi etkilemez, aklınıza böyle bir şey kesinlikle gelmesin. ( Onlar skull&bones vs gibi örgütler için geçerlidir)

Çevresi geniş olduğundan  şansı yüksektir diyorsanızda 78.000.000 nüfusa göre her 3.500 kişiden biri Masondur Türkiyede. Hiçte az bir oran değil. Belki herkes bir veya birkaç Mason ile konuşmuş, el sıkışmıştır. Tüm mesele kendini iyi ifade etmek ve birazda baktığını görmektir kanımca.

Ne ailemde tek Mason var ne de zenginim. O yüzden hiçbir Mason göremeyeceğim, tanıyamayacağım, ülkülerimiz uyuşuyor ama ben olamayacağım dememeli. Birde herşey sıfat olayı değil! Şüphesiz Tekris önemli ve sizi yeniden doğum kadar etkileyecek. Ama Önlüksüz Mason olmak az şey mi?

Ben zaten olmak istemiyorum diyen üyelerimizi saygı ile karşılıyorum. Demek genel kültür maksatlı inceliyorlar konuyu...