Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmanın koşulu nedir?  (Okunma sayısı 4500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2017, 10:46:44 ÖS
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Anarchosa , öncelikle uzun bir aradan sonra forumda sizi tekrar aktif gördüğüme sevindim.
Nüfuzlu kişiler örneğinden kastım , Masonluk için gerekli şartları taşıyan ve istekli kişilerdir.
Evet , dünyada ve ülkemizde çok zengin  ve güçlü olduğu halde Mason olmayan çok kişi var.
Ancak ülkemiz için verdiğiniz zengin yüzdelik dilimin içinde ; Masonluğa kötü gözle bakan veya yanlış kaynaklardan duyduğu bilgilerle Masonluğa düşman olan aşırı dindar kesim , milliyetçi muhafazakar kesim de azımsanmayacak seviyede. Bunun dışında Masonluğa ilgi duymayan ve ahlaki yönden şartları uymayan kodaman tipler de var.
Neyse tekrardan foruma hoş geldiniz.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Ağustos 07, 2017, 01:02:34 ÖÖ
Yanıtla #11

Mason olmanın koşulunu tam olarak bilmesemde; "olmak" kavramı hakkında düşüncelerimi yazmak isterim:

Olmak istediğin bir şeyi olmayı istemek, bireysel bir keskinliktir; lakin olduğunu sanmak, sonsuz çelişkiler içinde bir güvensizliktir.Bu durumda ve diğer her koşulda olduğu gibi,gercek sihir istemektir.İstediğin şeyi aldığını sandığında ise, şüphelenmek...Zira olmak; her değer ve kavramdan şüphe edebilenlerin ve o yoldan gidebilenlerin sönmeyen ışığıdır.

Sevgiler-Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2017, 01:06:43 ÖÖ Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ağustos 07, 2017, 08:58:58 ÖÖ
Yanıtla #12
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ancak ülkemiz için verdiğiniz zengin yüzdelik dilimin içinde ;

Bir küçük düzeltme yapmalıyım. Verdiğim yüzdelik dilim zenginlik belirtmiyordu. Türkiye'deki Mason sayısının genel nüfusa oranı idi.

Saygılar
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 08, 2017, 12:19:43 ÖS
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

masonluk bilakis üyelerinden.insan varlığının mutat(alışılmış)ahlaki gayesine aykırı olmamak şartıyla.kabul etmiş bulundukları ve edecekleri herhangi bir din ve inanca tam bir bağlılıkla bağlanmalarını açıkça istemektedir.masonluk aynı zamanda bütün din ve inançlar arasında hiç bir fark gözetmez ve mukayese(kıyas)dahi yapmaz. masonluk.akılcı.ilerici ve batı medeniyetçisi bir hür demokrasi müessesesidir(kurum).dogmatik hiç bir inanca yer vermediği gibi. taassupların ve peşin hükümlerin tamamen karşısındadır.ancak dini olmayan.allah a inanmayan vicdanı teessüs(kurulma)etmemiş bulunan kişileri masonluk kendi topluluğu içine almaz.kutsal kitapları kişisel yüce ahlakın ana kaynağı kabul eder. süleyman kocabaş türkiye de gizli tarih 1 masonluk ve masonlar 3. baskısında da 18 sayfada alıntı

Ağustos 09, 2017, 11:27:45 ÖÖ
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu nüfuslu mason tanımı hep masonlar dünyayı yönetir yanılgısından ileri geliyor sanırım. Bu önyargıyı bir türlü yıkamadık.

Ben mason olma koşuluna "dogmalardan arınmış" kişileride eklemek istiyorum. Ne dersiniz Sn Anarchosa isabetli olur mu? Yoksa dünyada ki tüm masonları kapsamaz mı?

Ağustos 09, 2017, 12:57:11 ÖS
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Bu nüfuslu mason tanımı hep masonlar dünyayı yönetir yanılgısından ileri geliyor sanırım. Bu önyargıyı bir türlü yıkamadık.

Ben mason olma koşuluna "dogmalardan arınmış" kişileride eklemek istiyorum. Ne dersiniz Sn Anarchosa isabetli olur mu? Yoksa dünyada ki tüm masonları kapsamaz mı?
Sn.38
Belkide bu yargıyı yıkmamak daha verimli ve kullanışlıdır masonlar için.
Üstelik zararı değil faydası var.
Dogmalardan kurtulan yoktur bu mason olsa bile değişmez.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2017, 02:13:52 ÖS
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir örnek ile açıklayalım o zaman. Vakti zamanında biri Mesut Yılmaz'a bu adam masondur dedi ve Mesut Yılmaz o kişiye hakaret davası açtı.
Süleyman Demirel partisinin genel başkanlığı için adaylığını koyduğunda rakibi bu adam masondur dedi ve kendisi ne alakası var. Benim evimde Kuran okunur, benim ne işim olur masonlukla dedi. Ülkemizde masonluğun geldiği nokta dinsiz, satanist siyonistler dünyayı yönetiyordur. Şimdi söyleyin bu durumun hangi kısmı masonların faydasınadır?

Şimdi öyle bir cümle yazıp kurtulmak yok Sn. Karahan:) Bu sözlerinizin altını doldurmanız beklenir sizden. İnsan niçin dogmalarından kurtulamaz?
Niçin böyle düşünüyorsunuz?

Ağustos 09, 2017, 06:34:32 ÖS
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sabit ve değişkenlik yasası diyelim herkese göre değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2017, 06:50:48 ÖS
Yanıtla #18

Sayin 38,Masonluk Masonlardan öğrenilmelidir diye yutupta görmüştüm.Herkesin bir inancı vardır.Zaten Mason olmada İnançli olma söz konusu ediliyor.Herkes inandığı kitaba gore yemin ediyor.İnanclar dogmaya girermi?Masonlar dogmalara karşı derken neyi ifade eddiniz?Acikcasi benim bir dini kitaba inanisim var.Onu kaynağından öğrenmeyi uygun buluyorum.Dogmalari kişiler yaratmiyormu?Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 10, 2017, 01:39:20 ÖÖ
Yanıtla #19

Soruma cevap verilmediği icin kendi sorumu Masonlar Organizasyonda Sayin Mason, geçmişte cevap vermis.Cevap için kopyalayip-yapistirdim....Masonluk dinle ilgili bir yorum yapmaz. Masonluk dogma kavramina karsi degildir. Kendi icerisinde kendine ozgu dogmalarida barindirir demiş. kaynak;Mason... Masonlar Organizasyon.               http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=637.0
« Son Düzenleme: Ağustos 10, 2017, 01:42:03 ÖÖ Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!