Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Thule - Türkiye'de miydi?  (Okunma sayısı 1383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2017, 06:05:00 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Biraz fantastik bilimsel deneyler, biraz Alman Nazilerin fikir babalığı ve arkadaki gizli ezoterik örgüt oluşu, birazda filmlerde işlenmesi sebebi ile Thule Örgütünü pek çok kişi bilir.

Ben buraya pekte bilinmeyenleri getirmek niyetindeyim... Kurucu babasının  Bursa'da çalışan hemde EKSR değil Memphis-Mizraim Ritinde çalışan bir Locanın üyesi olduğunu bilir miydiniz? Buyurun okuyun...

Almanya’daki kısa adıyla Nazi Partisi, görünüşte daha önceden kurulmuş İşçi Partisi’nin yeniden biçimlendirilip güçlendirilmesiydi ama işin aslına bakılacak olursa bu oluşum “Thule Derneği” (Thulegesellschaft) adlı bir ezoterik örgütün çatısı altında planlanmıştı.

Thule Derneği’ni 1918 yılında Baron Rudolf Glandeck von Sebottendorf’un kurmuş olduğu söylenir.

Bu adamın adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Kim olduğuna şöyle bir bakalım.

Ezoterik nitelikli birçok kurum ile yakından ilgili bir Okültist, Alşimist, Rozkruacı, -sıkı durun- bir İslâm gizemcisi, tüm bunların ötesinde bir de mason.

Yıllarca Türkiye’de kalmış ve tasavvuf ile yakından ilgilenmiş.

Masonluğa ne zaman ve nerede girmiş dersiniz?

1901 yılında, Fransa Büyük Doğusu’na bağlı olmak üzere Memfis-Mizraim Riti’nde Bursa’da çalıştığı söylenen bir locada.

1908 yılı öncesinde İstanbul’da İttihat ve Terakkiciler ile işbirliği ederek 2. Abdülhamit’in tahttan indirilmesi olayında rol aldığı da söylenir. Hatta 2. Meşrutiyetin ilanından sonra Osmanlı vatandaşlığına da geçmiş. Ancak 1909 yılında oluşan ulusal nitelikli Türk Masonluğu’nun tarihçesini kaleme alanların yapıtlarında adına rastlayamıyoruz. Belki de Türk mason localarıyla bir bağlantısı olmamış.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında ana yurduna dönmüş ve “Studiengruppe für germanisches Altertum” (Alman Eski Değerleri Üzerine Çalışma Grubu) adlı bir örgüt kurmuş. Sanki akademik araştırma yapmak üzere kurulmuş bir grup izlenimini veren bu örgüt, baştan sona politik amaçlı. Nitekim aynı sıralarda kurulmuş olan Alman İşçi Partisi ile de iç içe… Sonra bu kuruluşun adı “Thule Gesellschaft” (Thule Derneği) olarak değişmiş ve komünistler ile didişmeye başlamış.

Nazi Partisi de işte bu ikisinin üzerine oturmuş.

Sözlük anlamı bakımından “thule”, kuzeydeki en uzak kara parçasını betimlemek amacıyla eskiden kullanılan bir terim.

Adolf Hitler ile adlarını bildiğimiz diğer ünlü Nazilerden çoğu, başından beri Sebottendorf’un kurduğu bu örgütünü etkin birer üyesiymiş.

Sebottendorf, ateşli bir Nazi olmasına karşın sonraları partide “Birinci Adam” durumuna geçen Hitler ile arası açılmış. 1930’lu yıllardaki bireysel etkinlikleri hiç hoş görülmemiş; 1934 yılında yani Nazi Partisi iktidara geçtikten sonra Gestapo tarafından tutuklanmış ve yurt dışına sürülmüş; o da yine Türkiye’ye gelmiş.

Ancak Sebottendorf’un bundan önce bir başka Türkiye serüveni daha var: Nazi Partisi’nin ilk kurulduğu sıralarda kısa bir süre için Münih ve çevresini elinde tutmuş olan Bavyera Sovyet Cumhuriyeti hükümetine Thule Derneği üyelerinden kimilerini ihbar etmekle suçlanmış. Bunu yadsımamış da… Önce İsviçre’ye, oradan da İstanbul’a kaçmış.

Yıllarca İstanbul’da yaşamış. Hakkında hiçbiri kanıtlanamayan, yer yer birbirleriyle çelişkili söylentilerin haddi hesabı yok. Karanlık işlere bulaşmış olduğundan kuşku duyulamaz. 1945 yılında intihar etmiş ama bunun sahiden öyle mi, yoksa düzmece mi olduğu belirsiz. Neden öldürüldüğüne ilişkin bir dolu senaryo tasarlanabilir.

Sebottendorf’un bir de şöyle bir kitabı var:

Türk Masonlarının Gizli Uygulamaları (Bu kitap aynı kapak görünümüyle Türkçeye de çevrilip yayınlanmıştır.)
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 07, 2017, 09:51:02 ÖS
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Ağustos 07, 2017, 10:02:16 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Arama yapmadan paylaşmıştım Sn caliper, diğer başlıkları paylaşıp hatırlattığınız iyi olmuş. Teşekkürler
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 07, 2017, 11:44:41 ÖS
Yanıtla #3

Sayin Anarchosa; İslam gizemcisi derken "İslam gizemi"kavramini açıklayabilirmisiniz?Bu kavramda ne gibi ezoterik bir gizem var? Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!