Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam Peygamberi hakkında doğru bilinen 10 yanlış  (Okunma sayısı 1873 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 06, 2017, 01:09:35 öö
Yanıtla #10

Alıntı
Hatta bir basit soruya cevap vermeli. Kur'anın ilk ayeti İkra (Oku) dır. Alak suresidir bu. Peki ilk cümle bu iken neden Kur'an Fatiha ile başlar?

Merhabalar

Belkide bu çözülmeyi bekleyen sırlardan birtanesidir. Yararlı olabileceğini düşündüğümden anlatmak isterim. Alak Suresi'ne birzamanlar çok kafayı takmıştım. Nedir bu surede anlatılmak istenen, bize ne gibi mesajlar veriyor demiştim. İlk ayet oku ama neyi oku?

Cami'de görev yapan bir hocaya veya diyanetde görevli vaize sorsanız  Alak Suresi'nin ilk ayeti olan ikra(oku) büyük ihtimal Kuran'ı okumak olarak yorumlar. Bazı tefsir alimlerine baktığımızda da aynı düşüncenin olduğunu görüyoruz.

Hakikat nedir inanın bende bilmiyorum. Fakat sureyi ve Kuran dışında gelişen olayları birleştirdiğimde çok garip bir sonuca çıktım. Ve sizinle paylaşıyorum.

İlk ayet İkra(oku) dendiğinde Hz. Peygamber'in ben okuma bilmem diyerek karşılık verdiği biliniyor.
Yanlış hatırlamıyorsam bir kaç kere daha aynı şekilde kendisine söyleniyor ve ben okuma bilmem diye kendisi karşılık veriyor. En sonunda Cebrail Hz. Peygamberi kaburga kemiklerinden sıkıyor ve tekrar oku deniliyor.

Sonrasında şu ayet nüzul ediyor. "O seni bir alakdan(sperm,su,embriyo)'dan yarattı." Alak kelimesinin diğer anlamlarınıda kattım. Sanki bizim gibi anlamayan çoğu şeyden bihaber birine daha iyi anlaması adına bir ipucu veriliyor.

Okumak ve spermi nasıl bağdaştırıyorsunuz?

Benim anladığım veya anlamak istediğime gelelim.

Hz. Peygamber'e ikra(oku) denirken yaradılışın fıtratını, ana rahmine düştüğün andan bugününü oku denmek istendiği kanaatindeyim. Zira sonraki ayet insanın yaradılış öyküsünün en başından bahsediyor. Kendini hoca olarak gören kişiler bu dediklerimi duysalar ne derlerdi bana çok merak ediyorum.  :)

Kendi tezimi kuvvetlendirmek adına Masonluk'da benzer birşey yakalamıştım. V.İ.T.R.İ.O.L. (Visita Interiora (Interiorem) Terrae (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem) yani "Dünyanın derinliklerini (içini) ziyaret et, damıtırken (arıtırken) gizli taşı bulacaksın." demektir.

Ne kadar da benziyor değil mi?

Ünlü tasavvuf şairlerimizden ve değerlerimizden biri olan Yunus Emre'nin şiirinden bir bölüm:

"İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır"

İlk ayetin ikra(oku) olması sanki ısrarla bize herşeyden önce kendimizi, haddimizi bilmeyi, yaradılışı okumamız gerektiğini söylüyor.

Konu din ve inanç olunca sadece Masonluk tezimi desteklemeye yetmeyeceği için birkaç tasavvufi kaynağıda gözden geçirdim. Ve tasavvufta Hz. Peygamber'in hadisinden esinlenerek "Men Arefe" sırrı olarak adlandırılan  kendini okumakdan, bilmekden bahseden şeyler buldum. Diğer bir sır ise "Enel Hak" yani "Ben Allah'ım, Allah'dan bir parçayım." demek. Tasavvufta sır olarak nitelendirilen bahsettiğim şeyler oldukça uzun bir konudur. Üstü kapalı açıklamaya çalıştım. Çünkü yanlış anlaşılmaya oldukça müsait bir konu.

Aslında bu yanlıştır, şu ne kadar saçma, böyle şey olurmu demekten ziyade görmenin ne kadar önemli olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Bir Mason üyemizin imzasında "Görmek varlığın yükselişidir." yazıyordu.
Ne kadar güzel ve hoş bir söz... Dile getirmek isteyipde getiremediğim şeylerin tarifcisi adeta...

Bu arada Sayın @ANARCHOSA bu güzel paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Allah ilminizi arttırsın.

Son olarak:

"Görmek varlığın yükselişidir."

Sevgi ve Saygılarımla...

"Kimsenin görmediğini görür isen; kimsenin bilmediğini bilirsin" demek geldi içimden.  - ;) -
Sen Özelsin

Eylül 06, 2017, 01:11:58 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
"Kimsenin görmediğini görür isen; kimsenin bilmediğini bilirsin" demek geldi içimden.  - ;) -

Sen özelsin...  ;)
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Eylül 06, 2017, 07:05:52 öö
Yanıtla #12
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili @Zaharoff güzel bir noktadan özel bir çıkarım yapmışsınız. Hacı hoca ne der diye düşünmeden özgürce ve özgünce aramaya devam...
Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 06, 2017, 09:51:10 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir başka deyişle "Güzel kokulu, hoş tatlı bu meyveyi yiyelim ama zehirli olduğundan kimse bahsetmesin." Böyle bir mantıkla hareket edersek Hitler'i de ekonomiyi güçlendirdi, askeriyeyi güçlendirdi diyerek bağrımıza basmamız gerekir.

Meyvelerin iyi yetişmesi için ilk etapta tarım ilaçları ile desteklendiğini sonra raf ömürlerinin uzatılması için yüzeylerinin bazı işlemlere tabi tutulduğunu biliyorsanız ve insanlara "Bu meyve zehirli. Bunu hiç yeme."  diyemiyorsanız, iyice yıkayıp ta yiyin yada kabuğunu soymadan yemeseniz daha iyi olur diyebilirsiniz. Bu iki yüzlülük değil de belki toplumsal faydacılık olarak düşünülebilir.

Ayrıca Hitler in yaşadığı tarihte ve Almanya da yaşıyorsanız çıkıp "Hitler faşist bir katildir." diyerek Almanya sokaklarında bağıra bağıra gezmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu da bir bilinçlendirme yöntemi sayılabilir.

İslam peygamberine yahut Kutsal kitabına karşı tezleri ortaya sererken acaba ne kadar bilge olduğumuzu ve din olgusunu nasılda aşıp gelişmiş bir bilince sahip olduğumuzu dosta (düşmana!) göstererek egomuzu mu doyurmak isteriz?, yoksa aslında hiç kimsenin bizim düşmanımız olmadığı  yada tek düşmanımızın cehalet olduğu bilinci ve olgunluğu ile mi hareket etmeyi tercih ederiz?

Bu durumda sadece islam peygamberi ile sınırlı kalmayıp da örneğin "İsa  Tanrı yada Tanrı nın oğlu değil herkes gibi ölümlü bir insandır." derseniz aslında Meryem i nasıl şüpheli bir duruma soktuğunuzu düşünebiliyor musunuz? Bunu inançlı bir Hristiyana bu şekilde anlatabilir misiniz?

Bence Eliaçık gibi düşünmekten ve ifade etmekten çekinmeyenlerin varlığı çok iyi ve çoğalmalarında fayda var. Eliaçık ın yazdığı düşüncelerinde Muhammed in  gerçek mesajını çözdüğüne dair izler görüyorum... 

""Asyatik despotizmin olmadığı devlet yapısı nasıl olur? , Hatta devlet yapısının tamamına gerek olmadan nasıl bir toplum yaşamı örülebilir?""
 sorularına yanıtlar arayanlar, 1500 yıl önceki Hz. Muhammed ve İslamiyet le ve Bugün de  İhsan Eliaçık ile  bir yerlerde buluşabilir gibi geliyor bana...

Nuzül sırasına göre ilk olarak indiği söylenen "OKU"  olarak başlayan ilk Ayetin  bu gün Kuran ı elimize aldığımızda en başta olmamasının nedeni de İslam ı  Asyatik Despot devletletlerin (Emevi , Abbasi, Osmanlı .... gibi ) resmi ideolojisine dönüştürmek isteyenler olabilir mi?...

« Son Düzenleme: Eylül 06, 2017, 10:21:24 öö Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.

Eylül 06, 2017, 03:44:07 ös
Yanıtla #14

Bir başka deyişle "Güzel kokulu, hoş tatlı bu meyveyi yiyelim ama zehirli olduğundan kimse bahsetmesin." Böyle bir mantıkla hareket edersek Hitler'i de ekonomiyi güçlendirdi, askeriyeyi güçlendirdi diyerek bağrımıza basmamız gerekir.

Meyvelerin iyi yetişmesi için ilk etapta tarım ilaçları ile desteklendiğini sonra raf ömürlerinin uzatılması için yüzeylerinin bazı işlemlere tabi tutulduğunu biliyorsanız ve insanlara "Bu meyve zehirli. Bunu hiç yeme."  diyemiyorsanız, iyice yıkayıp ta yiyin yada kabuğunu soymadan yemeseniz daha iyi olur diyebilirsiniz. Bu iki yüzlülük değil de belki toplumsal faydacılık olarak düşünülebilir.

Ayrıca Hitler in yaşadığı tarihte ve Almanya da yaşıyorsanız çıkıp "Hitler faşist bir katildir." diyerek Almanya sokaklarında bağıra bağıra gezmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu da bir bilinçlendirme yöntemi sayılabilir.

İslam peygamberine yahut Kutsal kitabına karşı tezleri ortaya sererken acaba ne kadar bilge olduğumuzu ve din olgusunu nasılda aşıp gelişmiş bir bilince sahip olduğumuzu dosta (düşmana!) göstererek egomuzu mu doyurmak isteriz?, yoksa aslında hiç kimsenin bizim düşmanımız olmadığı  yada tek düşmanımızın cehalet olduğu bilinci ve olgunluğu ile mi hareket etmeyi tercih ederiz?

Bu durumda sadece islam peygamberi ile sınırlı kalmayıp da örneğin "İsa  Tanrı yada Tanrı nın oğlu değil herkes gibi ölümlü bir insandır." derseniz aslında Meryem i nasıl şüpheli bir duruma soktuğunuzu düşünebiliyor musunuz? Bunu inançlı bir Hristiyana bu şekilde anlatabilir misiniz?

Bence Eliaçık gibi düşünmekten ve ifade etmekten çekinmeyenlerin varlığı çok iyi ve çoğalmalarında fayda var. Eliaçık ın yazdığı düşüncelerinde Muhammed in  gerçek mesajını çözdüğüne dair izler görüyorum... 

""Asyatik despotizmin olmadığı devlet yapısı nasıl olur? , Hatta devlet yapısının tamamına gerek olmadan nasıl bir toplum yaşamı örülebilir?""
 sorularına yanıtlar arayanlar, 1500 yıl önceki Hz. Muhammed ve İslamiyet le ve Bugün de  İhsan Eliaçık ile  bir yerlerde buluşabilir gibi geliyor bana...

Nuzül sırasına göre ilk olarak indiği söylenen "OKU"  olarak başlayan ilk Ayetin  bu gün Kuran ı elimize aldığımızda en başta olmamasının nedeni de İslam ı  Asyatik Despot devletletlerin (Emevi , Abbasi, Osmanlı .... gibi ) resmi ideolojisine dönüştürmek isteyenler olabilir mi?...

Doğru bir yaklaşım.Konulara eksi ve artı ile yaklaşabilmek gerekli; çünkü,evren ve yaşam karşıtlıkların çatışmasından oluşur.Bu durum en ufak atom ve ya en büyük galaksi için dahi ayni şekilde işler.Örneğin"su": yanıcı ve yakıcı atomların birleşimi ile,varlıklarının tam tersini, suyu yaratır.Bir arı; ağzındaki bal,ortasındaki yaşam,arkasındaki zehirli iğne ile vardır.Bu yaşama dair tüm denklemlerde aynidir.Bizler tüm bu karşıtlıklarda bir denge görebildiğimiz için bilincin ve evrenin suretiyiz.

Sevgiler.
Sen Özelsin