Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON'lukta Metafiziksel Konular Mevcutmudur??  (Okunma sayısı 695 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2017, 09:55:13 ÖÖ
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Okült, bilimsel yöntem dışındaki yollar ile "gizli" bilginin araştırılması demektir. Terim, Latince "gizlemek", "saklamak", "üstünü örtmek" anlamına gelen "occulere"den türemiştir. Eski Yunan'daki karşılığı ezoteriktir.

Yukarıda yazanları Vikipedi'den aldım. Buna ek olarakhttps://gizliilimler.tr.gg/Ok.ue.ltizm-Nedir-f-.htm adresindeki yazı dikkatimi çekti. Diyor ki:

Okült çalışmalarda eski geleneklerin öğrenilmesi ve öğretilmesi esastır. Bu gelenek ve bilgiler başlıca üç esasa dayanmaktadır:

1- Tek Tanrı fikri.
2- Tekrar doğuş.
3- Tekâmül.

Bu esaslar üzerine inşa edilmiş inceleme ve araştırma konuları şöyle sıralanabilir:

- Ölüm ötesinde ve berisinde ne vardır?
- Nereden gelip nereye gidiyoruz?
- Bu dünyadaki hayat tarzımız ne olmalıdır?
- Bunun için makul bir ölçü var mıdır?
- Kendi kendimizi ıslah edebilir miyiz?
- Doğa kuvvetlerinden yararlanmayı nasıl başarırız?
- Ölüm ötesi âlemlerin yasaları nelerdir?

Kısaca, metafizik konularla uğraşmak için, okült bir organizasyon olmaya gerek vardır. Sn. Farmakoloji'nin bu soruyu sormasının sebebi belli aslında. Yukarıdaki konuların hepsi değilse de çoğu Masonlukta da var. Ancak Masonluk okült bir organizasyon değil. Fakat aşağıdaki nedenlerle birçok kişi Masonluğun okült bir yapı olduğunu ve dolayısıyla metafizik konularla ilgilendiğini zannetmekte:

- Masonluğun okült organizasyonlarla ilgi alanının bazı hususlarda çakışması
- Okült organizasyonların Masonlukta kullanılan sembolleri alıp kullanmaları ve kendilerine mâl etmeleri
- Okült organizasyonlarla ünlenmiş bazı kişilerin aynı zamanda Masonluğa da girmiş olmaları

Masonluk metafizik konularla ilgilenmez ve bunları açıklamaya çalışmaz, ayrıca uygulamalarını da yapmaz. Eğer okült bir organizasyon örneği isteniyorsa da Ordo Templi Orientis (O.T.O.) araştırılabilir. Bireysel olarak da neo-spiritüel akım ve faaliyetleri ile ilgilenen kişiler, otomatikman metafizik ile de ilgilenmektedirler diyebiliriz. Örnek olarak ülkemizde Bedri Ruhselman'ın takipçileri verilebilir.

EDIT: Şunu söylemeyi unuttum... Masonluk metafizik ile ilgilenmez ama metafizik konulu efsaneleri anlatmaya ve bunlardan ahlaki dersler çıkarmaya bayılır.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2017, 09:59:22 ÖÖ Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Eylül 15, 2017, 12:02:53 ÖS
Yanıtla #11

Sayın Spock,Vermis olduğunuz cevaptan dolayi teşekkür ederim.Saygi ve sevgilerimle.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 15, 2017, 01:06:09 ÖS
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

EDIT: Şunu söylemeyi unuttum... Masonluk metafizik ile ilgilenmez ama metafizik konulu efsaneleri anlatmaya ve bunlardan ahlaki dersler çıkarmaya bayılır.

Metafizik efsanelerdeki alegoriyi çözümleyip, bilimsel olarak aydınlatarak ahlaki çıkarımlar yapmak, adeta geçmiş metafizik gizemleri bir tercüman gibi insanların hizmetine sunmak güzel bir şey olsa gerek.

Örneğin Osiris  in  oğlu Horus un, Seth tarafından parçalanan gözü;  büyük patlamayı yaşayan evrenin ta kendisi olabilir mi?   gibi...
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2017, 01:16:12 ÖS Gönderen: Gezdirici »
Bir noktadan sonsuz doğru geçer. İki noktadan ise bir doğru geçer. Senin koordinatlarını diğer noktalarla çizdiğin doğrular belirler.