Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ASLAN sembolün Masonlar için yeri ve önemi nedir???  (Okunma sayısı 4996 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 17, 2017, 11:54:47 ÖS

Aslan kavramini daha once ziyaret icin gittiğim Skoc Riti Masonik Tempelda bina yapısindaki kucuk resimler şeklinde Aslan figürlerini görmüştüm.Kendimce kisisel yorum yaparsam;Aslan güç ve kudreti ile her zaman bilinir..Kisa bir bilgi edinmek icin online araştırma yapma gereği duydum.Bilgilerle daha fazla katkida bulunursa daha dazla bilgi edinmis oluruz.İsteyen uye bilgisi dahilinde katkıda bulunabilir.... Saygılarımla......" ASLAN"

Aslanın gücü ve egemenliği temsilen kullanılması, eski ve yeni dünyada oldukça yaygındır. Masonlar tarafından da aslan, hayvanlar içinde en kudretli olarak kabul edilendir.

Antik Mısır döneminde tanrısal gücü olduğu düşünülen aslanlar, bir çok figürde de yerini almıştır. Mutlak hâkimiyet ve egemenlik sembolü olarak, Mason sembollerinde de sıklıkla görülen aslan figürü üstat masonluk seviyesinde kullanılır.

Ortaçağ efsanelerinde ölümsüzlük anlamına da gelen aslan figürünün mason kardeşliğinin devamını, gücünü, etkisini ve sürekliliğini ifade ettiği kabul edilmektedir.

Diğer bir yorumlama şekli de; aslan figürünün üstat masonun ruhu ve ihtirasları üzerindeki hakimiyetinin temsil edildiği yönündedir.Kaynak: https://www.google.com/amp/s/www.biliminsesi.com/masonlarin-sembolleri/amp/
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2017, 12:05:43 ÖÖ Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 17, 2017, 11:59:30 ÖS
Yanıtla #1

Sfenks'in başının insan, vücudunun ise aslan olması önce­likle bir dönüşümün sembolüdür.
 Ezoterizm "insanlaşan aslanlar" olarak tanımlar.Arslan Sembolü;                            Ezoterizm de "İlâhi İrade "yi sembolize eder.Birçok kültürde güneş kursu yada yıldızlarla  tasvir edilir.SiriusA,SiriusB,SiriusC Kaynak:https://mobile.twitter.com/mss_athena
« Son Düzenleme: Eylül 18, 2017, 12:01:42 ÖÖ Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 18, 2017, 09:38:54 ÖÖ
Yanıtla #2
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 18, 2017, 09:57:50 ÖÖ
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Inveni Veritem in Ore Leonis

"Gizli hakikat arslanın ağzındadır..."

*www.kendini-bil.com

Ekim 06, 2017, 12:38:06 ÖÖ
Yanıtla #4

Mısır İnisiyasyonlarını anlamak için "Kayıp labirent'in kayıp piramitleri" üzerinden araştırma yapar isek, bir sonuca varabilirmiyiz ?
Sen Özelsin

Ekim 06, 2017, 08:35:57 ÖÖ
Yanıtla #5
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Soru sanki ASLAN sembolizmi ama Masonluktaki!

Masonlukta sembolizmi anlamak lazım. Yani Aslan kullanılıyorsa o, onun bazı özelliklerinin, Masonlar için başka şeylerin sembolizmine elverişli olması anlamına gelir.

O halde düşünelim.
Başı üstün ve egemen oluşun, yelesi heybetin, pençesi güçlülüğün sembolüdür. Aslan Pençesi deyimini bir kenara yazalım...

Sonra bir de deyim gelsin aklımıza. ''Aslanın ağzında olmak!'' Bu önemli bir şeyin iyi korunduğunu ifade eder değil mi? İyi korunması gereken şey ise çok önemli ve çok değerlidir...

Bu forumdaki herkes artık VITRIOL'ü biliyor. Ben bir kısaltma daha atayım ortaya I.V.I.O.L , hadi işi de kolaylaştırayım Inveni Verbum In Ore Leonis açılımı, hadi işi  daha da kolaylaştırayım Gizli  Sözcük Aslanın Ağzında, bu da Türkçesi. Daha ilk mesajımda bunun değişik formunu vermiştim. Masonluk yolu gösterir ama detayı açıklamaz, onu bulmak kişinin görevidir.

Şimdi gerçekten ilgilisi varsa, bu kısaltmanın peşine düşsün. Arasın, bulsun, sussun.

Yola da ekmek kırıntıları bırakayım. Tevrat, Musa, Tetragrammaton...

Bir de soru atayım ortaya, Masonlukta sembolizme yansımış tek hayvan figürü bu mu gerçekten de?

Ekim 06, 2017, 03:03:44 ÖS
Yanıtla #6

Soru sanki ASLAN sembolizmi ama Masonluktaki!

Masonlukta sembolizmi anlamak lazım. Yani Aslan kullanılıyorsa o, onun bazı özelliklerinin, Masonlar için başka şeylerin sembolizmine elverişli olması anlamına gelir.

O halde düşünelim.
Başı üstün ve egemen oluşun, yelesi heybetin, pençesi güçlülüğün sembolüdür. Aslan Pençesi deyimini bir kenara yazalım...

Sonra bir de deyim gelsin aklımıza. ''Aslanın ağzında olmak!'' Bu önemli bir şeyin iyi korunduğunu ifade eder değil mi? İyi korunması gereken şey ise çok önemli ve çok değerlidir...

Bu forumdaki herkes artık VITRIOL'ü biliyor. Ben bir kısaltma daha atayım ortaya I.V.I.O.L , hadi işi de kolaylaştırayım Inveni Verbum In Ore Leonis açılımı, hadi işi  daha da kolaylaştırayım Gizli  Sözcük Aslanın Ağzında, bu da Türkçesi. Daha ilk mesajımda bunun değişik formunu vermiştim. Masonluk yolu gösterir ama detayı açıklamaz, onu bulmak kişinin görevidir.

Şimdi gerçekten ilgilisi varsa, bu kısaltmanın peşine düşsün. Arasın, bulsun, sussun.

Yola da ekmek kırıntıları bırakayım. Tevrat, Musa, Tetragrammaton...

Bir de soru atayım ortaya, Masonlukta sembolizme yansımış tek hayvan figürü bu mu gerçekten de?

İnsan ellerini kavuşturduğunda, avuç içinde farklı; dıştan farklı algılanan ve oluşan şekil gibi, bu kavramlarıda anlayabilmek için, avuç içini görebilmek gerekiyor sanırım; bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Saygılar

Sen Özelsin

Ekim 06, 2017, 08:10:17 ÖS
Yanıtla #7

Sfenks

Sfenks, kafası koç, kuş veya insan, gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel... İlk  önce  Antik  Mısır'da  rastlanan  Sfenks,  antik  Yunan  mitolojisinde  büyük  kültürel  önem taşımıştır. Sözcüğün Mısırca orijinal biçimi “kepes ankh” ya da “yaşayan heykel” anlamında “şeşep ankh”'tır. Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. Gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle  bir  firavunun  kafasının  şeklini  alır.  Gize  Sfenksi  doğuya  bakar  ve  pençelerinin arasında bir tapınak yer alır. Aslan gövdeli, insan başlı bu Sfenks doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. Yüzünün doğuya dönük oluşu, Güneş Tanrısı RA'yı her sabah doğar doğmaz görmesi içindir.  Sfenks  tarihin  en  ünlü  bulmacasını  sorar kadim  öğretilerin  kapısından  geçmek  isteyenlere: "Hangi  varlık  sabah  dört  ayaküstünde,  öğlen  iki  ayaküstünde  ve  akşam  üçayak  üstünde yürür?" "O yaratık insandır. Çünkü insan bebekliğinde ellerini de ayak gibi kullanarak dört ayak  üzerinde  emekler,  yetişkin  halinde  iki  ayak  üzerinde  yürür  ama  yaşlandığında yürüyebilmek için bir de baston kullanır yani üçayaklı olur."  Kaynak:http://www.apelasyon.com/Yazi/290-mitolojik-yaratiklar.        NOT:Aslan sembolü  Hristiyanlıkta, Yahudilikte, İslamiyette sembol ve lakab olarak gecer.Yahudilikte Aslan Hz Yakup as'dan  bu zamana devleti temsil eder.Muslumanlikta Hz.Hamza "Allah'ın Aslani",Hz Ali as  Esedullah Lakabiyla Aslan anlami ile tasvir edilir......Konuya geniş bakarsak MASON'luk Ezoterik bir yapıya sahip oldugu icin Aslan güç ve kudretin sembolü olsada.Aslan çalışılarak ,azimle, bir gücü simgeliyor...Tarihte bir cok kadim kültürlerde Aslan onemli yer edinmiştir.Tarihsel kültürlerde Aslan resimleri ve yapilarindan bunu görebiliriz...Aklima gelen bir belgeselde izlemistim.Dubaide varlıklı insanlar Aslan besleyip her gittikleri yerlere Aslanla gidiyorlar.Burdan edindiğim hem fikir;Aslan güçlü, varlıklı egemen bir sınıfı tabir etmesi.Aslan kavramini güçlü,zengin bir zümre ve topluluğa günümüze hitap etmesi olarak kabul edebilirmiyiz? Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2017, 08:44:01 ÖS Gönderen: Farmakoloji »

Ekim 06, 2017, 09:09:12 ÖS
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

.Aslan kavramini güçlü,zengin bir zümre ve topluluğa günümüze hitap etmesi olarak kabul edebilirmiyiz?
Edemeyiz!.
Şu google'dan çer çöp bilgiyi olur olmaz yerinden kesip yapıştırmak araştırmak değildir bence. Sapı samana katmak eğer hepsini yakmayacaksak birlikte, bize aydınlık vermez.

Soruyu Ezoterizm diye genişletecek misiniz, Mısır veya Kadim uygarlıklar diye daha da esnetecek misiniz? Yoksa Masonluk mu ilginiz?

Bence önce ne sorduğumuzdan emin olmalı.

Ekim 06, 2017, 09:18:06 ÖS
Yanıtla #9

Aslan Sembolü Masonlukta önemi nedir?Aslan sembolünü Masonlar hangi uygarlıktan etkilenmişlerdir? Saygılarımla.