Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ASLAN sembolün Masonlar için yeri ve önemi nedir???  (Okunma sayısı 5009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 25, 2018, 08:43:43 ÖÖ
Yanıtla #10

Özellikle Mısır döneminde sfenks (Aslan başlı kral) gücü temsil etmekte.Kadim Mısır kültürünün etkisiyle kimi ülkeler  Aslan 🦁 sembolünü günümüzde devam etirmekte.Orneğin Abd, İsrail vs. Devlet binalarından,York Riti Masonic Tempellarda yer yer 🦁 Aslan figürli oyma sanatına rastlayabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2018, 09:25:36 ÖÖ Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mayıs 25, 2018, 04:21:02 ÖS
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çocukken izlediğim bir film aklıma geldi orada şu söz vardı:Rise and rise again until lambs become lions :)
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Eylül 30, 2018, 07:27:34 ÖS
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sfenks

Sfenks, kafası koç, kuş veya insan, gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel... İlk  önce  Antik  Mısır'da  rastlanan  Sfenks,  antik  Yunan  mitolojisinde  büyük  kültürel  önem taşımıştır. Sözcüğün Mısırca orijinal biçimi “kepes ankh” ya da “yaşayan heykel” anlamında “şeşep ankh”'tır. Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. Gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle  bir  firavunun  kafasının  şeklini  alır.  Gize  Sfenksi  doğuya  bakar  ve  pençelerinin arasında bir tapınak yer alır. Aslan gövdeli, insan başlı bu Sfenks doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. Yüzünün doğuya dönük oluşu, Güneş Tanrısı RA'yı her sabah doğar doğmaz görmesi içindir.  Sfenks  tarihin  en  ünlü  bulmacasını  sorar kadim  öğretilerin  kapısından  geçmek  isteyenlere: "Hangi  varlık  sabah  dört  ayaküstünde,  öğlen  iki  ayaküstünde  ve  akşam  üçayak  üstünde yürür?" "O yaratık insandır. Çünkü insan bebekliğinde ellerini de ayak gibi kullanarak dört ayak  üzerinde  emekler,  yetişkin  halinde  iki  ayak  üzerinde  yürür  ama  yaşlandığında yürüyebilmek için bir de baston kullanır yani üçayaklı olur."  Kaynak:http://www.apelasyon.com/Yazi/290-mitolojik-yaratiklar.        NOT:Aslan sembolü  Hristiyanlıkta, Yahudilikte, İslamiyette sembol ve lakab olarak gecer.Yahudilikte Aslan Hz Yakup as'dan  bu zamana devleti temsil eder.Muslumanlikta Hz.Hamza "Allah'ın Aslani",Hz Ali as  Esedullah Lakabiyla Aslan anlami ile tasvir edilir......Konuya geniş bakarsak MASON'luk Ezoterik bir yapıya sahip oldugu icin Aslan güç ve kudretin sembolü olsada.Aslan çalışılarak ,azimle, bir gücü simgeliyor...Tarihte bir cok kadim kültürlerde Aslan onemli yer edinmiştir.Tarihsel kültürlerde Aslan resimleri ve yapilarindan bunu görebiliriz...Aklima gelen bir belgeselde izlemistim.Dubaide varlıklı insanlar Aslan besleyip her gittikleri yerlere Aslanla gidiyorlar.Burdan edindiğim hem fikir;Aslan güçlü, varlıklı egemen bir sınıfı tabir etmesi.Aslan kavramini güçlü,zengin bir zümre ve topluluğa günümüze hitap etmesi olarak kabul edebilirmiyiz? Saygılarımla.

Sayın Farmakoloji,
bir hayvanın pek çok özelliği yada yapısı önemli şeyleri sembol etmiştir ve etmektedir. Sfenks'teki arslan olayını ise size sitede herkesin makalelerini çok sevdiği Hermetics sitesinin, kurucusu olan Kemal Menemencioğlu'nun Astrodeha programındaki anlatımıyla izah edeyim: Ezoterik Astrolojide Sfenks dört sabit burcun birleşimidir. Farklı şekilde görünütlense birinde kanatlı insanken yada kanatlı arslanken genel olarak Astrolojide görülen formunda arka kısmı boğa (boğa burcu), kanatlar kartal kanatı (kartal, gökteki akrep olarak bilinir, akrep burcu), ön kısmı ve pençeleri arslan (arslan burcu), insan başı ise kova burcunu temsil eder. Burçların yanı sıra dört element-dört burç ve Sfenks'in dört birleşmiş formla temsil edilir; boğa toprak, arslan ateş, akrep su, kova hava elementlerini temsil eden burçlardır.

Arslanında özelliği pek çok özellikle ve İngiltere gibi devletler için büyük önem taşıdığı içinde Mason localarında yada inisinasyonda sık sık kullanılabilir bir hayvan. Arslanı sadece güçle bir hale getirmek fazla mantıklı değil bence  :)
“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” -Lao Tzu

Eylül 30, 2018, 07:54:58 ÖS
Yanıtla #13
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Şu cümlelere Şerh koyuyorum müsaadenizle...
Masonlukta Pelikan'dan Aslan'a kadar pek çok hayvan simgesi; Nar'dan Akasya'ya kadar pek çok flora öğesi kullanılır.

Ancak Aslan Loca'da dır, İnisiyasyonda kullanılır cümleleri kaynak ve kanıta ihtiyaç duyar. Bence zorlama bir değerlendirme olmuş...

"Arslanında özelliği pek çok özellikle ve İngiltere gibi devletler için büyük önem taşıdığı içinde Mason localarında yada inisinasyonda sık sık kullanılabilir bir hayvan. Arslanı sadece güçle bir hale getirmek fazla mantıklı değil bence"
Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 30, 2018, 08:03:21 ÖS
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa, bilgi aktarımı için varlıkları sembol etmek kadar doğal bir şey yoktur bana kalırsa. Bu yüzden kendi fikrimle "kullanılabilir" sözünü kullandım. Benim masonlukla ilgili bilgiden çok Sfenks'e dair bilgi verdiğimi yazımın hissettireceğini düşünüyorum. Mason olmadan öyle bir açıklama için pek hazır bulamam kendimi zaten gördüğüm dışında. Hahh inisiyasyon ve localarda Arslan hayvanına karşı bir karşıtlık yoksa tabii. Bunun dışında bunu söyleme sebebim bugün İngiltere'deki mason sistemi ile Fransa'daki mason sisteminin ünlü oluşu, Fransa'daki localardan birinde Horoz motifinin kullanılması o ülkenin sembollerinin locada kullanılabileceğinin kanıtı gibi gelmektedir bana.
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2018, 08:28:42 ÖS Gönderen: Novayst »

Eylül 30, 2018, 10:13:30 ÖS
Yanıtla #15
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yine sap samana karışmış.
Masonluk kurumsal yapısı gereği ulusal olsa da, Fransız ve İngiliz Masonluğu diye bir şey yoktur. Masonluğun ülkülerine aykırı olur. Anglosakson ve Liberal Masonluk derseniz belki olabilir. Zira İngiltere'de liberal masonlukta, Fransa'da "UGLE tarafından muntazam tanınmış" masonlukta vardır.

Chamber of reflection (Tefekkür hücresi / Düşünce odası) ndaki Horoz'un ise  Fransızlarla ya da milli kültür sembolü ile alakası yoktur. Bu forumu okuyanlar başka şeyleri sembolize ettiğini bilirler...

Aslan ise sadece İngilizlerin kullandığı bir simge değildir.

Dolayısıyla bu işi sorulanın dışına taşırmak, hele hele Fransız-İngiliz Masonluğu diye garip bir yere daraltmak anlamsız olur.

Konu başlığındaki soru gördüğüm kadarıyla Masonlukta Aslan! Onun için gerektiği ve verilebilecek kadarı başlıktaki yorumlarda saklı.

Bu konu derece bilgisi de içereceğinden daha fazla bilgi maalesef verilemez.

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 30, 2018, 10:22:04 ÖS
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yine sap samana karışmış.
Masonluk kurumsal yapısı gereği ulusal olsa da, Fransız ve İngiliz Masonluğu diye bir şey yoktur. Masonluğun ülkülerine aykırı olur. Anglosakson ve Liberal Masonluk derseniz belki olabilir. Zira İngiltere'de liberal masonlukta, Fransa'da "UGLE tarafından muntazam tanınmış" masonlukta vardır.

Chamber of reflection (Tefekkür hücresi / Düşünce odası) ndaki Horoz'un ise  Fransızlarla ya da milli kültür sembolü ile alakası yoktur. Bu forumu okuyanlar başka şeyleri sembolize ettiğini bilirler...

Aslan ise sadece İngilizlerin kullandığı bir simge değildir.

Dolayısıyla bu işi sorulanın dışına taşırmak, hele hele Fransız-İngiliz Masonluğu diye garip bir yere daraltmak anlamsız olur.

Konu başlığındaki soru gördüğüm kadarıyla Masonlukta Aslan! Onun için gerektiği ve verilebilecek kadarı başlıktaki yorumlarda saklı.

Bu konu derece bilgisi de içereceğinden daha fazla bilgi maalesef verilemez.

Sevgiler

Yanıldıysam kusura bakmayın. Zaten yazımın asıl amacı arslanın masonluktaki yerinden çok Sfenks motiflerindeki anlamı üzerineydi. Dediğim gibi: "Mason olmadan öyle bir açıklama için pek hazır bulamam kendimi zaten gördüğüm dışında"

Aynı zamanda "İngiliz Masonluğu" yada "Fransız Masonluğu" kelimelerinden çok "Mason sistemi" dememdeki amaçta dediğiniz konu üzerinedir. Dediklerimi yanlış anladığınızı düşünüyorum. Horoz konusuna gelecek olursak bu konuda bilgiyi ise Remzi Sanver'in konuk olduğu Teke Tek programındaki diyalogtan esinlenerek edindim. Tabii "İngiliz mason sisteminde Arslan olur"-"Fransızda horoz olur" gibi anlama gelecek türden konuşmama devam etmeye çalışmayacağım. Zira demediğim laflar türemeye başladı.

Saygı ve sevgilerimle barış sizlerle olsun.
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2018, 10:28:20 ÖS Gönderen: Novayst »

Ocak 29, 2019, 01:56:43 ÖÖ
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Soru sanki ASLAN sembolizmi ama Masonluktaki!

Masonlukta sembolizmi anlamak lazım. Yani Aslan kullanılıyorsa o, onun bazı özelliklerinin, Masonlar için başka şeylerin sembolizmine elverişli olması anlamına gelir.

O halde düşünelim.
Başı üstün ve egemen oluşun, yelesi heybetin, pençesi güçlülüğün sembolüdür. Aslan Pençesi deyimini bir kenara yazalım...

Sonra bir de deyim gelsin aklımıza. ''Aslanın ağzında olmak!'' Bu önemli bir şeyin iyi korunduğunu ifade eder değil mi? İyi korunması gereken şey ise çok önemli ve çok değerlidir...

Bu forumdaki herkes artık VITRIOL'ü biliyor. Ben bir kısaltma daha atayım ortaya I.V.I.O.L , hadi işi de kolaylaştırayım Inveni Verbum In Ore Leonis açılımı, hadi işi  daha da kolaylaştırayım Gizli  Sözcük Aslanın Ağzında, bu da Türkçesi. Daha ilk mesajımda bunun değişik formunu vermiştim. Masonluk yolu gösterir ama detayı açıklamaz, onu bulmak kişinin görevidir.

Şimdi gerçekten ilgilisi varsa, bu kısaltmanın peşine düşsün. Arasın, bulsun, sussun.

Yola da ekmek kırıntıları bırakayım. Tevrat, Musa, Tetragrammaton...

Bir de soru atayım ortaya, Masonlukta sembolizme yansımış tek hayvan figürü bu mu gerçekten de?

Sayın ANARCHOSA yazmış ama kimse googledan öteye gidememiş sanırım. Aramadım ama buldum desem yeridir. Nerede bulduğumu söyleyeceğim çünkü Sayın ANARCHOSA sussun demiş. Ben sussunu cevabı yazmasın olarak algılıyorum ve Sayın ANARCHOSA'nın ipuçlarına rağmen Sfenks ve Aslanın ezoterik anlamlarının bulunabileceği yer: EZOTERİK BATINI DOKTİRİNLER TARİHİ adlı kitaptır. Cihangir GENER yazarıdır. Elbette değerli forum kullanıcıları 530 sayfalık kitabı görünce hemen şaşkınlığa kapılmasınlar ben sayfa aralığı vermek istemiyorum nitekim farklı yerlerde anlatılıyor ama şunu söyleyebilirim ; sf.146 (15. basım)'ya kadar yani 6. bölüme kadar cevap verilmiş. 6. bölüme kadar bu kitabı okuyanlar ezoterik olarak bu sembollerin anlamlarını öğrenebilir.

Ben konuyu biraz genişlettim sadece Masonluk bağlamında bir bilgi yoktur dedim yerde. Antik ve ezoterik bilgi ihtiva eder. :)
Sevgilerimle, saygılarımla. :)
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2019, 01:59:12 ÖÖ Gönderen: Arslan »
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 31, 2019, 01:25:20 ÖS
Yanıtla #18

Benim tahminim önemli bir inisiyenin orada yatmakta olduğunu gösteriyor olabilir. Çünkü önemli mezarlarda ve ya kişiyi anlatan heykellerin yanında aslan sembolünü görüyoruz. Bunun dışında daha ezoterik bir anlamı da mutlaka vardır. Belki astroloji ve ya simya açısından ekstra bir anlamı da vardır. Ama maalesef bilemiyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.

Ocak 30, 2020, 04:26:55 ÖS
Yanıtla #19

Sfenks

Sfenks, kafası koç, kuş veya insan, gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel... İlk  önce  Antik  Mısır'da  rastlanan  Sfenks,  antik  Yunan  mitolojisinde  büyük  kültürel  önem taşımıştır. Sözcüğün Mısırca orijinal biçimi “kepes ankh” ya da “yaşayan heykel” anlamında “şeşep ankh”'tır. Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. Gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle  bir  firavunun  kafasının  şeklini  alır.  Gize  Sfenksi  doğuya  bakar  ve  pençelerinin arasında bir tapınak yer alır. Aslan gövdeli, insan başlı bu Sfenks doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. Yüzünün doğuya dönük oluşu, Güneş Tanrısı RA'yı her sabah doğar doğmaz görmesi içindir.  Sfenks  tarihin  en  ünlü  bulmacasını  sorar kadim  öğretilerin  kapısından  geçmek  isteyenlere: "Hangi  varlık  sabah  dört  ayaküstünde,  öğlen  iki  ayaküstünde  ve  akşam  üçayak  üstünde yürür?" "O yaratık insandır. Çünkü insan bebekliğinde ellerini de ayak gibi kullanarak dört ayak  üzerinde  emekler,  yetişkin  halinde  iki  ayak  üzerinde  yürür  ama  yaşlandığında yürüyebilmek için bir de baston kullanır yani üçayaklı olur."  Kaynak:http://www.apelasyon.com/Yazi/290-mitolojik-yaratiklar.        NOT:Aslan sembolü  Hristiyanlıkta, Yahudilikte, İslamiyette sembol ve lakab olarak gecer.Yahudilikte Aslan Hz Yakup as'dan  bu zamana devleti temsil eder.Muslumanlikta Hz.Hamza "Allah'ın Aslani",Hz Ali as  Esedullah Lakabiyla Aslan anlami ile tasvir edilir......Konuya geniş bakarsak MASON'luk Ezoterik bir yapıya sahip oldugu icin Aslan güç ve kudretin sembolü olsada.Aslan çalışılarak ,azimle, bir gücü simgeliyor...Tarihte bir cok kadim kültürlerde Aslan onemli yer edinmiştir.Tarihsel kültürlerde Aslan resimleri ve yapilarindan bunu görebiliriz...Aklima gelen bir belgeselde izlemistim.Dubaide varlıklı insanlar Aslan besleyip her gittikleri yerlere Aslanla gidiyorlar.Burdan edindiğim hem fikir;Aslan güçlü, varlıklı egemen bir sınıfı tabir etmesi.Aslan kavramini güçlü,zengin bir zümre ve topluluğa günümüze hitap etmesi olarak kabul edebilirmiyiz? Saygılarımla.

Sayın Farmakoloji,
bir hayvanın pek çok özelliği yada yapısı önemli şeyleri sembol etmiştir ve etmektedir. Sfenks'teki arslan olayını ise size sitede herkesin makalelerini çok sevdiği Hermetics sitesinin, kurucusu olan Kemal Menemencioğlu'nun Astrodeha programındaki anlatımıyla izah edeyim: Ezoterik Astrolojide Sfenks dört sabit burcun birleşimidir. Farklı şekilde görünütlense birinde kanatlı insanken yada kanatlı arslanken genel olarak Astrolojide görülen formunda arka kısmı boğa (boğa burcu), kanatlar kartal kanatı (kartal, gökteki akrep olarak bilinir, akrep burcu), ön kısmı ve pençeleri arslan (arslan burcu), insan başı ise kova burcunu temsil eder. Burçların yanı sıra dört element-dört burç ve Sfenks'in dört birleşmiş formla temsil edilir; boğa toprak, arslan ateş, akrep su, kova hava elementlerini temsil eden burçlardır.

Arslanında özelliği pek çok özellikle ve İngiltere gibi devletler için büyük önem taşıdığı içinde Mason localarında yada inisinasyonda sık sık kullanılabilir bir hayvan. Arslanı sadece güçle bir hale getirmek fazla mantıklı değil bence  :)

Güzel bir noktaya değinmişsiniz:"Ateş ve hava" pozitif(Eril),"su ve toprak" negatif(Dişil) olarak tanımlanır.Fakat toprak 3 elementin karışımıdır.Ayrıca sfenks'in "Aslan,boğa,insan ve kartal'dan başka kuyruğu yılan olarak tasfir edilebilir.Burda ki her bir canlının derinliğinde yaşamın bir sütunu mevcut bence,ve burçlardan cok daha öte bir durum gibi duruyor.Sanki tüm var oluşun kodları herbirinin içinde ve konumunda saklı.

Saygılar.
Sen Özelsin