Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ASLAN sembolün Masonlar için yeri ve önemi nedir???  (Okunma sayısı 5787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 31, 2020, 02:03:36 ös
Yanıtla #20

Sfenks
 
Sfenks, kafası koç, kuş veya insan, gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel... İlk  önce  Antik  Mısır'da  rastlanan  Sfenks,  antik  Yunan  mitolojisinde  büyük  kültürel  önem taşımıştır. Sözcüğün Mısırca orijinal biçimi “kepes ankh” ya da “yaşayan heykel” anlamında “şeşep ankh”'tır. Mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. Gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle  bir  firavunun  kafasının  şeklini  alır.  Gize  Sfenksi  doğuya  bakar  ve  pençelerinin arasında bir tapınak yer alır. Aslan gövdeli, insan başlı bu Sfenks doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. Yüzünün doğuya dönük oluşu, Güneş Tanrısı RA'yı her sabah doğar doğmaz görmesi içindir.  Sfenks  tarihin  en  ünlü  bulmacasını  sorar kadim  öğretilerin  kapısından  geçmek  isteyenlere: "Hangi  varlık  sabah  dört  ayaküstünde,  öğlen  iki  ayaküstünde  ve  akşam  üçayak  üstünde yürür?" "O yaratık insandır. Çünkü insan bebekliğinde ellerini de ayak gibi kullanarak dört ayak  üzerinde  emekler,  yetişkin  halinde  iki  ayak  üzerinde  yürür  ama  yaşlandığında yürüyebilmek için bir de baston kullanır yani üçayaklı olur."  Kaynak:http://www.apelasyon.com/Yazi/290-mitolojik-yaratiklar.        NOT:Aslan sembolü  Hristiyanlıkta, Yahudilikte, İslamiyette sembol ve lakab olarak gecer.Yahudilikte Aslan Hz Yakup as'dan  bu zamana devleti temsil eder.Muslumanlikta Hz.Hamza "Allah'ın Aslani",Hz Ali as  Esedullah Lakabiyla Aslan anlami ile tasvir edilir......Konuya geniş bakarsak MASON'luk Ezoterik bir yapıya sahip oldugu icin Aslan güç ve kudretin sembolü olsada.Aslan çalışılarak ,azimle, bir gücü simgeliyor...Tarihte bir cok kadim kültürlerde Aslan onemli yer edinmiştir.Tarihsel kültürlerde Aslan resimleri ve yapilarindan bunu görebiliriz...Aklima gelen bir belgeselde izlemistim.Dubaide varlıklı insanlar Aslan besleyip her gittikleri yerlere Aslanla gidiyorlar.Burdan edindiğim hem fikir;Aslan güçlü, varlıklı egemen bir sınıfı tabir etmesi.Aslan kavramini güçlü,zengin bir zümre ve topluluğa günümüze hitap etmesi olarak kabul edebilirmiyiz? Saygılarımla.


Sayın Farmakoloji,
bir hayvanın pek çok özelliği yada yapısı önemli şeyleri sembol etmiştir ve etmektedir. Sfenks'teki arslan olayını ise size sitede herkesin makalelerini çok sevdiği Hermetics sitesinin, kurucusu olan Kemal Menemencioğlu'nun Astrodeha programındaki anlatımıyla izah edeyim: Ezoterik Astrolojide Sfenks dört sabit burcun birleşimidir. Farklı şekilde görünütlense birinde kanatlı insanken yada kanatlı arslanken genel olarak Astrolojide görülen formunda arka kısmı boğa (boğa burcu), kanatlar kartal kanatı (kartal, gökteki akrep olarak bilinir, akrep burcu), ön kısmı ve pençeleri arslan (arslan burcu), insan başı ise kova burcunu temsil eder. Burçların yanı sıra dört element-dört burç ve Sfenks'in dört birleşmiş formla temsil edilir; boğa toprak, arslan ateş, akrep su, kova hava elementlerini temsil eden burçlardır.

Arslanında özelliği pek çok özellikle ve İngiltere gibi devletler için büyük önem taşıdığı içinde Mason localarında yada inisinasyonda sık sık kullanılabilir bir hayvan. Arslanı sadece güçle bir hale getirmek fazla mantıklı değil bence  :)


Güzel bir noktaya değinmişsiniz:"Ateş ve hava" pozitif(Eril),"su ve toprak" negatif(Dişil) olarak tanımlanır.Fakat toprak 3 elementin karışımıdır.Ayrıca sfenks'in "Aslan,boğa,insan ve kartal'dan başka kuyruğu yılan olarak tasfir edilebilir.Burda ki her bir canlının derinliğinde yaşamın bir sütunu mevcut bence,ve burçlardan cok daha öte bir durum gibi duruyor.Sanki tüm var oluşun kodları herbirinin içinde ve konumunda saklı.

Saygılar.


Düzeltme: Kendi kanaatimce; "Ateş ve su"pozitif. "Hava ve toprak" negatif.
Ateş(eril),hava(dişil);Su(genç eril),toprak (genç dişil).Ayrıca bu yaratım etkileşimine bir beşinci olarak tetikleme gerekli olduğu aşikar.
Nesnenin canlıya dönüşümü,canlının nesneyi dönüştürmesi,ve nesnenin mekanik olarak canlıyı dönüştürmesi.Bu döngü Enerji bedenden farklı beden biçimlerine doğru durmadan yükseliyor sanırım.1 olan, 3 ve 4'ü birbiriyle yüceltiyor gibi gözüküyor.

Sevgiler
Sen Özelsin