Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonic Tempel (Masonlar Locasındaki) siyah-beyazlı zeminin anlamı nedir?  (Okunma sayısı 2779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2018, 09:35:50 ös
Yanıtla #10
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 248
 • Cinsiyet: Bay

Benim forumda sormuş olduğum hatta sizler gibi santranç tahtasına, sadece renk olarak, benzettiğim soru ve verilen yanıtlar

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19564.msg127068#msg127068

Sayın NOSAM33ün yapmış olduğu alıntı ki masonlukta çok kıymetlidir Tanju Koray kardeş, ve sayın ADAM’ın cevapları benim için yeterli olmuştu o zamanlar...

Selamlar

« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2018, 09:40:19 ös Gönderen: Surgeus »


Mayıs 27, 2018, 10:15:38 ös
Yanıtla #11

Sayın @Surgeus , Verdiğiniz link ve açıklama için teşekkür ederim.Sayin Nosam33'un Tanju Koray paylaşımı ve Sayın ADAM'ın açıklaması mantıklı.Koray Aydın'in açıklamasını  araştırırken beyaz iyiliği ,siyah kötülüğü remz eder diye  okumustum.Ama kaynağindan emin olamadım.Dediğiniz gibi başlıktaki simge derin olduğu için 17 maddeye takılıyor... Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2018, 10:18:45 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Mayıs 28, 2018, 09:01:25 öö
Yanıtla #12

Sayın @Surgeus, Masonlar organizasyondan indirdiğim bir resimi paylaşacağım.Neden Masonlar stunun karşısındaki  siyah-beyaz zeminin içerisinde karşıya bakar gibi bakıyorlar?..Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Mayıs 28, 2018, 09:37:17 öö
Yanıtla #13
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 248
 • Cinsiyet: Bay

Sayin @Farmakoloji,

Burada ben masonik bir calisma gormuyorum. Masonik giyim ve kuşam yok. Mabed yok, mabed dekorasyonu yok. Bir tiyatro olabilir tabii ki:)


Mayıs 28, 2018, 07:25:37 ös
Yanıtla #14

Siyah-beyazlı zemin diyelim;İngiltere Kraliyet ailesinin son veliahtının evlendiği kilisidede nedense mevcut.Oyle ise siyah-beyazlı zemin sadece Masonlara has ezoterik bir simge değil! İngiltere kraliyet ailesinin bu zemini tesadüf olarak seçtiklerini düşünmüyorum.Bir cok kilise gezdim
siyah-beyazli zeminli kilise varsa bile ben hiç siyah-beyazlı zeminli kiliseye rastlamadım.Aşağida örnek kiliseden resimler;
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2018, 07:33:37 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!


Ekim 06, 2018, 12:23:34 öö
Yanıtla #15
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: Bay

"Masonic lodge of education" isimli site ve "freemasoninformation" isimli sitelerde bu konu hakkında aydınlatıcı yazılar mevcut. Orada ki yazıda bulunan bir bölümü sizinle paylaşmak istedim. Çeviride hata yaptıysam eğer affola.

Orijinal metin:Mackey’s Encyclopedia of Freemasonry discusses the symbol of the the mosaic pavement. : The mosaic pavement in an old symbol of the Order. It is met with in the earliest rituals of the last century. It is classed among the ornaments of the lodge along with the indented tessel and the blazing star. Its party-colored stones of black and white have been readily and appropriately interpreted as symbols of the evil and good of human life.

Türkçe metin:Mackey'nin özgür masonluk ansiklopedisinde mozaik döşemelere şöyle değinilmiştir. : Mozaik döşemeler tarikatın eski sembollerinden biridir. Geçen yüzyılın ilk dönem ritüellerinde karşımıza çıkmaktadır. İndented tessel(tam olarak türkçe çevirisin bilmiyorum fakat konu başlığında geçen siyah-beyaz döşemeler diyebiliriz) ve parlayan yıldız(pentagram) ile birlikte locanın süsü olarak sınıflandırılmaktadır. Bu siyah ve beyaz renkli taşlar kısa ve öz olarak insan hayatındaki iyilik ve kötülüğü sembolize ettiği söylenebilir.

Bu ifadelerin çok benzerini aslında daha evvel ki cevaplarında sayın @Surgeus   zaten kullanmış yalnızca kaynak göstermek istedim.
   Dünyadaki her şey zıttı ile yaratılmıştır ve bu durum yadsınamaz.Doğu batı ile ; karanlık aydınlık ile. Ansiklopedi de geçen insanın yaratılışında bulunan iyilik ve kötülüğü sembolize etmesi durumu ordada dediği gibi gerçekten kısa ve öz. Ritüeller,gelenekler ve masonluk konusunda son derece cahil olan ben için pek birşey ifade etmiyor açıkcası ve bu konu altında gelecek daha aydınlatıcı cevapları bekliyor olacağım. Sanıyorum ardında yatan sırrı daha çok okuyarak ve araştırarak bulabileceğiz. :)
Saygılarımla.


Ekim 06, 2018, 08:30:12 öö
Yanıtla #16
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1397
 • Cinsiyet: Bay

Sıklıkla siyah beyaz karo, kare ya da satranç kelimeleriyle yanlış ilişki veya ifade edilir... Doğrusu İngilizce metinde de rastlayacağınız "Mozaik Döşeme" dir...

Satranç tahtası 8x8 olur, mozaik döşeme ise ya tüm mabedin orta bölgesini kapsar ya da 7x5 ve katları olur.
Satranç oynayanlar bilir ki son dönemde çıkan ucuz tahtalar dışında aslında satranç tahtası genelde siyah beyaz olmaz. Kahve tonları veya ahşap renkleri, açık ve koyu iki ton olur.
Mozaik döşeme ise sadece siyah ve beyaz olabilir.

Bu bir sembolizmdir. Neyi sembolize ettiği ise donmuş bir kalıp değildir diğer tüm sembollerde olduğu gibi, yorum masonlara bırakılmıştır. Bulunduğu alanın ortasından geçilmez, etrafından dolaşılır özel bir hareket yönünde...

Ying yang sembolüne kadar pek çok şekilde yorumlanır. Zihninizde canlanması için iki örnek vereyim. 7x5 ve katlarında siyah kare hep bir fazla olur. Dolayısıyla aydınlık karanlığa galip gelmek için hep daha fazla çalışmalıdır.
Bir başkası ise siyah bir renk değil ren yokluğudur. Siyah kare beyaz köşelerle çevrili bir boşluk, karadeliktir. Aydınlık çalışmalarını sonuca erdirmezse, sonu boşluk ve karanlık olur ..

Umarım simgesellik hakkında fikir vermiştir.

Alterius non sit qui suus esse potest


Ekim 06, 2018, 05:13:13 ös
Yanıtla #17
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 2
 • Cinsiyet: BayEkim 23, 2018, 08:54:26 ös
Yanıtla #18

Benim teorim şu;

Siyah beyaz sembolizmi dualiteyi temsil ediyor. İyi-kötü vb.. gibi. Tahminim altın çağ başladığında(kıyamet-ayağa kalkış) sadece beyaz karolar olacak. Birliğin sağlandığını sembolize edecek. Ama şu an için siyah-beyaz. Bu sadece bir teori tabiki.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2018, 08:57:52 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Şubat 07, 2019, 03:16:15 öö
Yanıtla #19
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 9
 • Cinsiyet: Bay

Sayın üyeler,

Siyah-beyazlı zemin, davut yıldızı, Hermes'in asasındaki çift yılan ve çift başlı kartal sembollerinin hepsi aynı anlama mı geliyor?
Hepsinde ikili "dualist" yaklaşım var.

Saygılar, sevgiler