Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Freemason Royal Rituel  (Okunma sayısı 2522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 09, 2018, 03:19:28 ÖÖ
  • Orta Dereceli Uye
  • **

I would recommend watching
https://youtu.be/50F9906QzII
Very truly yours ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Haziran 12, 2018, 07:16:23 ÖS
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Faust
Bu videoyu daha önceden izlemiştim. Keşke Türkiye'de de böyle etkinlikler olsa ve Türk Halkı ve  Dünya Türk Masonluğunu tanısa çok güzel olur diye düşünüyorum. Yaptığım çalışmalarda Türkiyede'ki masonların yaş oranları avrupa masonluğuna göre daha genç ve iş kolu olarak ise Doktorlar bununların bir çoğunuda Diş hekimleri oluşturmaktadır. Sn. Remzi Sanverin'de söylediği gibi eskiden bilim adamları , Siyasetçiler vs... halkdan önde gelen insanlar yer alırken bu günümüzde daha çok Eğitimli ve Lokal olarak tanınan kişilere bıraktı. Buda gücünü elinde tutmak isteyen bir kurum için istenen bir olay olmadığını şahsım olarak düşünüyorum. Günümüzde gençler artık böyle felsefi akımlara ihtiyaç duymamaktadır ve Videoda gördüğüm üzere okadar mason arasında yaşı genç diyebilceğim bir aman aman kişiler görmedim. Ki 21 yaşında üyelik alan bir kurum için , ve aklıma şu soru geldi ? Acaba masonlar yıllardır kendi içlerinde yaptıkları törenleri neden böyle bir gösterişli bir tiyatro ile halka hatta internet sayesinde dünyaya duyurdular ? Benim aklıma acaba gençleri çekmek için mi diye gelmedi değil..
Saygılarımla...

Haziran 13, 2018, 09:06:12 ÖÖ
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Değerli üyeler,

Her ne kadar İngilizce bölümünde açılmış olsa da başlık, İngilizce tartışmanın kimi üyeleri dışarıda bırakacağını düşünerek Türkçe bir takım konuları gündeme getirmek istedim.

Sn. Faust daha önce verilmiş olsa da bu töreni yeniden bir video ile buraya taşıdı teşekkür ederim. Sn. Likya ise bir takım yorumlarda bulundu, ona da teşekkür ederim. Kimileri doğru kimileri ise yanlış. Kendimce anlatmaya ve sonra da bu video ve genel olarak UGLE ile ilgili yorumlar yapmaya çalışacağım.

- ''Keşke Türkiye'de de böyle etkinlikler olsa ve Türk Halkı ve  Dünya Türk Masonluğunu tanısa çok güzel olur diye düşünüyorum.''
Güzel olurdu gerçektende, ancak sanat sergisinin bile basıldığı ve insanların tartaklandığı ortamda, Masonlar tören yapıyormuş dediğinizde elinde yaba ve meşalelerle kapının önüne dolmuş kişileri hayal etmek hiçte zor değil. Nitekim çokta uzak olmayan bir zamanda HKEMBL Kartal binasında yaşanan ve binada bulunanların zor anlar yaşadığı gerçeği hala ortada.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/yakacik-mason-derneginde-patlama-2-olu-38578200

- ''Yaptığım çalışmalarda Türkiyede'ki masonların yaş oranları avrupa masonluğuna göre daha genç ve iş kolu olarak ise Doktorlar bununların bir çoğunuda Diş hekimleri oluşturmaktadır. Sn. Remzi Sanverin'de söylediği gibi eskiden bilim adamları , Siyasetçiler vs... halkdan önde gelen insanlar yer alırken bu günümüzde daha çok Eğitimli ve Lokal olarak tanınan kişilere bıraktı.''

Yazım yanlışlarından öteye bazı başka yanlışlarda mevcut bu yorumlarda. Öncelikle Masonluk ana eksenindeki bir forumda hatırlatmak gerekir ki Büyük Üstatlara ''En Muhterem Büyük Üstat'' şeklinde hitap edilir. Daha önce bu görevi almış kişilere ise ömür boyu ''Büyük Üstat'' şeklinde hitap edilir. Masonlukta kişilere sayın hitabı yoktur, Sayın ya da muhterem Localara hitap şeklidir.
Türkiye'de masonların biyolojik yaşı hiçte çok gençtir denemez, ancak İngiltere ile karşılaştırıldığında elbette daha gençtir denilebilir. Doktorluk, Avukatlık gibi meslekler Türkiye genelinde de olduğu gibi üyeler arasında da ağırlıklıdır evet, ancak matbaacıdan reklam ajansı sahibine, öğretim görevlisinden sanatçılara pek çok meslek erbabı yerini alır. Göremeyeceğiniz (!) tek meslek, kanunen derneklere üye olması yasaklı meslek gruplarıdır. Eğitimli ve lokal olarak tanınan sözleri ise görecelidir. Ben hepinizin tanıyacağı bir kaç ismi hemen aklıma getirebiliyorum, fakat daha önce bu forumda bir konu tartışılmıştı. Ünlü olup mason olanlar mı, ünlü mason olanlar mı?

-''Buda gücünü elinde tutmak isteyen bir kurum için istenen bir olay olmadığını şahsım olarak düşünüyorum.''
Masonluğun böyle bir derdi yoktur.

-''Günümüzde gençler artık böyle felsefi akımlara ihtiyaç duymamaktadır ve Videoda gördüğüm üzere okadar mason arasında yaşı genç diyebilceğim bir aman aman kişiler görmedim.''
Masonluk bir felsefi akım değildir. Yaşımızı gençleştirelim veya yaşlı olgun kişilerden oluşalım diye bir stratejisi de yoktur. Masonlukta üye kabul uygulamaları dışında biyolojik yaş değil, masonik yaş kavramı önemlidir. Bu mason olabilmek için tekristen sonra emek harcadığı zamanı ifade eder.

-''Ki 21 yaşında üyelik alan bir kurum için''
21 yaş, teorik bir uygulama yaşıdır. Eğer ben 21 yaşıma geldim artık başvurabilirim diyen kişiler varsa sükûtu hayâle uğratacağım için özür dilerim, ancak masonlar önerecekleri kişiler varsa bunların hayat tecrübesini almış, toplumsal hayatını düzene oturtmuş kişiler olmasını tercih eder. Bu da genel bir uygulama olarak 30'lu yaşlardır. 21 yaş nadiren de olsa mason çocukları için kullanılan bir uygulamadır diyebilirim, çünkü matrikül numarası veya tekris tarihi, sonra derece alma tarihleri önemli gibi görünse de, benim izlenimim bu yaşlarda tekrisi gerçekleşmiş kişilerin yaş ve ruh durumu, hayat gailesi gibi sebeplerle erkenden bıkkınlık ve kopmalara uğradığı yönündedir.

-''ve aklıma şu soru geldi ? Acaba masonlar yıllardır kendi içlerinde yaptıkları törenleri neden böyle bir gösterişli bir tiyatro ile halka hatta internet sayesinde dünyaya duyurdular ? Benim aklıma acaba gençleri çekmek için mi diye gelmedi değil.. ''
Öncelikle bu konuda şunun altını çizelim. Bu gördüğünüz masonik bir çalışma, kendi aralarında normalde yaptıkları çalışmanın bir de sizin için gösterimi falan değildir. Bu Spekülatif masonluğun 300. yılında bir çeşit kutlama ve tam anlamıyla bir törendir. Ancak İngiltere ve İskoçya'da muntazam masonluk diye anılan masonluğun yaşlandığı, gençlerin artık pek ilgi göstermediği bilinen bir gerçek. Hatta bu sebeple sürekli BBC'de röportaj ve çeşitli gazetelerde 'Mason aranıyor' şeklinde ilanlarını görmek mümkündür. Tabii ki bu başvurun anlamında ve ilgi çekmek içindir, her başvuranın alınmadığını söylemeye gerek yok sanırım.

Şimdi gelelim esas konulara. Bence bu kısımlar daha önemli ve Mason üyeler belki daha çok ilgilenebilir.

Yukarıda bahsedilen meslekler, ünvanlar vs. tekris olup kardeş olduktan sonra anlamını yitirir. Herkes hangi derecede çalışma yapıyorsa o derecede eşit kardeşler haline gelirler. Özel bir protokol gerektirir toplantı vb. uygulama yapılıpta kuşamlarıyla gelmedilerse kardeş 33. derece mi, yoksa üstat mı sadece bilmezsiniz, o da andı gereği kendini ifşa için herhangi bir gösterimde bulunmaz. Bir çalışma yapılırken, örneğin bir sunum yapılırken hazırlayan Prof.Dr. bilmem kim, yazmaz, yazarsa ayıplanır. Kardeşliği 33. derece de olsa anlayıp sindirememiş demektir.
(İngiltere Birleşik Büyük Locası) geçmişinden gelen bir uygulama ile Büyük Üstatlarını genellikle ya kraliyet ailesinden seçer ya da onların adetâ atadığı kişilerdir. Örneğin şu izlediğiniz videodaki Büyük Üstat Kent Dükü, Prens Edward George Nicholas Paul Patrick'tir. 1967'de bu göreve seçilmiş olup ondan sonra kesintisiz olarak bu görevde kalmıştır ve en uzun süre bu görevi yapan Büyük Üstat'tır.

Bakınız ne demiştik, kardeşlerin harici ünvan ve meslekleri dışarıda kalır.
https://www.ugle.org.uk/about/whos-who/governance/155-grand-master
Buyurun burayı kontrol edin, sizce bu ünvanlar dışarıda kalmış mı?

Madem başlık İngilizce bölümünde açılmış, orada yazdığı şekliyle alıntılayayım:
''As the Grand Master is a Prince of the Blood Royal - a member of the Royal Family - he may appoint a Pro Grand Master to be his principal adviser, and to act for him on those occasions when, due to royal engagements, he is unable to be present.''

Blood Royal- a member of the Royal Family-   Bu tümceler Masonca geliyor mu, bana pek gelmiyor!
Ne garip babası da Büyük Üstat idi... Masonlukta monarşi mi var? Bence olamaz...

Royal Ritual diye isimlendirilmiş video bile... Bence bu videoda esas ilgi çekmesi gereken kısım bunlardır...

Dediğim gibi bu masonik bir çalışma değildir.

Bir Büyük Üstat yapma töreni görmek isterseniz onun linkini veremem ama kurallar gereği, çokta zor değil youtube a masonic ritual- making of a grand master yazıvermek...

Sevgiler
Anarchosa
Alterius non sit qui suus esse potest

Haziran 13, 2018, 09:19:18 ÖÖ
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.ANATCHOSA
Masonluk bir felsefi akım değil ise, nedir?
Saygılarımla

Haziran 13, 2018, 10:56:14 ÖÖ
Yanıtla #4
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn.ANARCHOSA
Masonluk bir felsefi akım değil ise, nedir?
Saygılarımla

Öyle bir soru sordunuz ki, tüm forum bunun üzerine kurulu. Hepsini okuyup anlayamayanımız var. Ömrünü masonlukta geçirip anlayamayanımız var.
Ezoterik bir yapının kendini ders gibi anlatmasını bekleyemezsiniz, o söyleyeceğini söyler. Anlayan anlar, alan alır.

Bende bu minval üzerine iki eser ile bu anlatımı örneklendireyim.

İlki Şah Hatâyi'den:

''Hakikat bir gizli sırdır
Açabilirsen gel beri
Küfr içinde iman vardır
Seçebilirsen gel beri

Açıldı cennet kapusu
La'l-ü gevherdir yapusu
Kıldan incedir köprüsü
Geçebilirsen gel beri

Canımız melek canıdır
Tenimiz selman tenidir
İçtiğim arslan kanıdır
İçebilirsen gel beri

Pirimden öğüt almışam
Üstadımdan ders almışam
Men kanadım bağlamışam
Uçabilirsen gel beri

Men bağçelerin gülüyem
Ayn-ı Cem'in bülbülüyem
Kırk kapunun kilidiyem
Açabilirsen gel beri

Şah Hatayi'm eydür heman
Dağları bürüdü duman
İşte İncil işte Kur'an
Seçebilirsen gel beri''

Bir de Mevlana'dan söz taşıyalım:
''Beni bir ben bilirim, bir de Yaradan. Bana bir ben lazımım, bir de anlayan.''

Haziran 13, 2018, 11:15:31 ÖÖ
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

I'd like to answer Dear Likya firstly.

Freemasonary is the widest and the oldest fraternal organisation of the world. We also call Freemasonary as a moral community. Freemasonary is not a    philosophical trend but it has a philosophy.

And Dear ANARCHOSA, good to see you again.

It is incontestably true that we don't use our external titles in Lodges. If UGLE has used some external titles on its webpage, it does not mean they also use them in Lodges. As everybody knows webpages are the window to the world. There is a great decline in book-reading rates through the world. Especially younger generation try to get information from search engines not from books. That is why all the organisations must have a fancy webpage to express their selves explicitly.
In my opinion, the webpage of UGLE is an ad space and UGLE has used external titles as an advertising material that is all. I think it is not pride.

Here is another webpage:
http://www.mason-mahfili.org.tr/masonlugun-tarihcesi/ulusal-olusum-1909/
It is the webpage of an organisation who call theirselves as liberal Freemasons. They have also used external titles on their websites. Is this organisation arrogant or is it a simple advertising material?

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Haziran 13, 2018, 11:33:14 ÖÖ
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

And Dear ANARCHOSA, good to see you again.

It is incontestably true that we don't use our external titles in Lodges. If UGLE has used some external titles on its webpage, it does not mean they also use them in Lodges. As everybody knows webpages are the window to the world. There is a great decline in book-reading rates through the world. Especially younger generation try to get information from search engines not from books. That is why all the organisations must have a fancy webpage to express their selves explicitly.
In my opinion, the webpage of UGLE is an ad space and UGLE has used external titles as an advertising material that is all. I think it is not pride.

Here is another webpage:
http://www.mason-mahfili.org.tr/masonlugun-tarihcesi/ulusal-olusum-1909/
It is the webpage of an organisation who call theirselves as liberal Freemasons. They have also used external titles on their websites. Is this organisation arrogant or is it a simple advertising material?

Funny isnt it, in a forum which %100 of its members speaking Turkish, we choose to discuss with English language. Maybe it is effect of UGLE again...
Yet i see no problem for that if you prefer to do that...

Having fancy website, is this why freemasonry stands? I personally dont accept this approach at all.I dont know if they use this titles during their masonic works, however even in website i strictly dont accept to see a freemason needs this! And it is not about UGLE, who ever does this, doing wrong in my opinion. Either it is UGLE or OMBL. Yet link you shared as another example clearly states that, given part is taken from a book, which makes writer reponsible for that. I see no page that they mention their P.:S.:B.:Ü.: as Prof. Dr. Cüneyt Kalpakoğlu or futhermore how royal his family is...

- '' Mayıs 1922’de İstanbul’da, Fransızca olarak bastırılan bir kitapçığın çevirisi………
Yazan : Is\ Jessua (Büyük Yardım Üstadı)''

When i tell you something about UGLE, i believe defending it as HKEMBL and saying OMBL does the samething, isnt right approach.

As mentioned before, who ever shows this attitude, in my opinion they have long way to reach where 'being a freemason' is.

Kind Regards

ANARCHOSA

Haziran 13, 2018, 12:05:36 ÖS
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Here is the English section so i write in English. We can also discuss the issue under the same title in Turkish section. I think this forum is the largest data warehouse about Freemasonary through the worldwide, so we have to respect sections of the forum and discuss according to its rules.

I didn't defend UGLE or HKEMBL,  i have just shared my opion, that's all. All i want to tell is, not to stick a sample. We can find more samples which does not define us, we should look at the big picture.

Best regards.

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Haziran 13, 2018, 07:42:54 ÖS
Yanıtla #8

Ben az bir zamandır form içinde yazıyorum-okuyorum; fakat bu dereceleri halen kavrayamadım,anlıyamadım.

"Mason'mu inisiye ediliyor; Masonlar mı inisiye ediliyor" onuda anlamadım ?

33 derece ritüelleri neden farklı farklı oldu ? Yada; neden farklı oldu ?

İletişimsel güç, gücün kendinden alınıp neden sonra geri veriliyor ? Evrensel denge hayali, gücün doğasına mı yeniliyor? Halklar için çok az caba sarf ediliyor kanımca.

Ek not:

Sayın ANARCHOSA,

Söze başlar iken,hakikaten diyecek kadar yalan dolmuş bu Dünya'da,hakikaten cok güzel bir yazı ardında şiir paylaştınız.

Sevgiler

« Son Düzenleme: Haziran 13, 2018, 08:19:35 ÖS Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Haziran 14, 2018, 03:08:45 ÖÖ
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Masonluğun kısa bir tarihi diye başlıyor anlatım acaba siz yeni mason olmuş kişileri tatmin ediyormu masonluğun kısa tarihi?
Içinizdeki o canavarlarmış merak güdüsü nasıl sakin duruyor?Size herhangi bir tarihten bahsetmeyip/bahsedemeyip kısası ile idare edin denmesi iyi geliyormu?
Masonluk hakikaten çok enteresan tavırlar gösteren çok çelişik bilgileri olan bir kurum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo