Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MADENDEN ARINMAK...  (Okunma sayısı 1505 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 08, 2018, 11:12:43 ÖÖ
Yanıtla #10
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1262
  • Cinsiyet: Bay

Tefekkür hücresi simgelerini bilen bilir. Bilmeyen bu forumdaki başlıklarda bulabilir.

Civa, Kükürt, Tuz, Horoz, Kuru Kafa, Kum Saati, Vitriol vs.
Hangisi taş ustalığı ile ilgili?

Bunların tamamı Simya (alşimi) simgeleridir. Simya'da prima materia denen değersiz bir başlangıç malzemesinden başlayarak en kıymetli olan "Felsefe Taşı" ya da kimine göre "Altın"a ulaşılır!

Oradaki simgeler aslında Albedo, Nigredo, Rubedo gibi simya işlemlerinin birer tasviridir. Horoz'da Civa'dır. Kuru kafa onun tabi tutulacağı işlemdir, kum saati onun işlem süresidir vb. gibi.

İlk çağlardan beri cevher maden ocaklarından çıkarıldığında şöyle düşünülür: tüm cevherler yeterince bekleyince Altın olur. Ama madenciler bu cevheri zamanından (olgunlaşmadan) önce ana rahmi (Toprak ana) çıkarmıştır. O halde doğanın ona uygulayacağı basamakları laboratuvarda hızlandırmak gerekir!  Bu arada Laboratuvar"Labor et ora" simyacı deyiminden gelir: Çalış ve dua et!

Uygulanan işlemlerle her değersiz metal altına dönüşebilir.
Başlangıç için "Maden"e ihtiyaç vardır.
Ancak pek çok filozof simyacının üzerinde çalıştığı değersiz malzemenin kendisi olduğunu, sonda elde ettiği kıymetli şeyin, ister felsefe taşı ister altın diye bahsedilsin, kendisi olduğunu iddia ederler. Yani dönüşen simyacıdır.
Simya laboratuvarı olan tefekkür hücresine "Madenden Arındırıp" sadece kendini sokarak adaya neyi dönüştürmesi gerektiği anlatılmaya çalışılır...

Bu hamtaş küptaş alegorisinden önce (1700 lerde girmiştir mesleğe) esas dönüşüm alegorisi olarak kullanılmıştır. Unutmamak lazım, spekülatif masonluğun oluşumunda Royal Society'nin etkisi çok büyüktür ve üyelerinin neredeyse tamamı Simyacıdır.

Evet maden sanatının başlatanı olarak Tubal Kain anılır.
Bir başka dikkate değer husus ise Altın eldesi için Civa gerekliliğidir. Civa'nın İngilizcesi quicksilver olmasına rağmen simyacılar Mercury kullanır. Mercury Roma'da HERMES'e verilen isimdir. Yani işe Hermes'ten başlamalı!

Tüm ezoterik yollarda bu böyle değil mi?

Sevgiler...
Alterius non sit qui suus esse potest


Temmuz 08, 2018, 10:36:54 ÖS
Yanıtla #11

Öncelik ile belirtmek isterim ki, konu hakkında pek bir bilgim yok.Dolayısı ile yetersiz ve nispeten konu dışı olabilecek düzeyde düşüncelerimi felsefi ve alegorik olarak ifade edebilirim; o yüzden kusura bakılmasın.

Felsefi olarak yazılandan öte alınan; "Azot","A..z,o,t","Zohar".

Burdaki Adem (Adam) Kavramı üzerine olan düşüncelerimin bir kısmını es geçiyorum...

Kabil (Cain)...Şit (Seth)

"Cain ve Seth" doğamızın sonsuzluğa soyutlaşan ve dengelenmesi gereken iki uçudur.Yoksa "Adem" "Adam" veya "Adam Kadmon" ve ötesi seviyeleri algılayamayız.

Kısaca: "Cain" Mimarlara^,Adem'e ve ordan soyutlaşacak tüm sonsuz kavramlara; "Seth" kadmon'a,'havva'ya,yahudilere ve ordan soyutlaşacak tüm sonsuz kavramlara doğru yükselir iken 3'ün tüm basamaklarını örebilenlerin avuçlarındadır.

Bu merdiven sadece herşeyin başlangıcıdır.Yükseldikce, tüm zamanların(4) hükmü sadece ustanın elinde şekillenir.

"Cain" olasılıkların; "Seth" Yaratımın,güzelliklerin tasfiridir.Aralarındaki düğün,başlangıcın ve sonun soyutluğudur.Ve her sona gelmiş tohum, yeni boyutun ruhsal ve bedensel hükümdarıdır.

Kısaca: Sadece yükselmiş bir ruh o bedeni hak eder(7)...Bu durum ne okunur,ne anlatılır,(125)ne de algılanabilen olandadır.(11)


Sevgiler
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2018, 11:35:16 ÖS Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin