Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİLGİ KİME VERİLMELİ, KİME VERİLMEMELİ?  (Okunma sayısı 3860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 16, 2018, 01:11:36 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Biraz daha beyin cimnastiğinin zararı olmaz herhalde.

Forumda ve dahi, dışarısında pek çok kişi sınırsızca her şeyi istiyor, her şeye de lâyık olduğuna inanıyor.

Fakat bir şeyi diğer kişiye verip vermemeye isteyen değil, o şeye sahip olan karar verir. Doğru mu?

O halde ben 'şeyler' arasında en değerlisi olduğunu düşündüğüm bilginin - isteyen sır desin buna- kime verip kime verilmeyeceğine nasıl karar vereceğimiz üzerine fikir almak istedim...

Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 16, 2018, 07:20:20 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Aynı soruyu yüzyıllar önce Pisagor’un da sormuş olması ne güzel değil mi Sevgili ANARCHOSA:)

S.

Temmuz 16, 2018, 07:26:49 ös
Yanıtla #2
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Aynı soruyu yüzyıllar önce Pisagor’un da sormuş olması ne güzel değil mi Sevgili ANARCHOSA:)

S.

Doğru, ancak ona cevap verenler artık hayatta değil! Ben hayattakilerle tartışmayı ve onların fikirlerini almayı yeğlerim...

Temmuz 16, 2018, 10:35:37 ös
Yanıtla #3

S.

Yaşam, yanıtların ezberinden öte değerlerin keşfidir; çünkü yaşam ezberin edinimini umursamaz ve suallerini asla defa ve defa ayni şekilde,ayni kişilere sormaz.

Alıntı
Biraz daha beyin cimnastiğinin zararı olmaz herhalde.

Forumda ve dahi, dışarısında pek çok kişi sınırsızca her şeyi istiyor, her şeye de lâyık olduğuna inanıyor.

Fakat bir şeyi diğer kişiye verip vermemeye isteyen değil, o şeye sahip olan karar verir. Doğru mu?

O halde ben 'şeyler' arasında en değerlisi olduğunu düşündüğüm bilginin - isteyen sır desin buna- kime verip kime verilmeyeceğine nasıl karar vereceğimiz üzerine fikir almak istedim...

"Korkaklık ve kötülük" kavramları tam manası ile tanımlanır ve ardından genişletilir ise...

Bilgi,"Korkaklara ve kötülere" verilmemeli derim.

"Bilginin kime verilmesi uygun olur"; bu soruya nitelikleşen geleceğe doğru bir bakış gerektirdiği için tam bir cevabım olamaz; fakat bu konuda sadece, "iyi olmak yetmeye bilir" derim.Ya da ilk cevabımın tersi...

Sevgiler

« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2018, 10:42:00 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Temmuz 16, 2018, 11:24:17 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili ANARCHOSA,

Hayatta olanların yorumlarını merak ediyorum . Lakin Süleyman mabedinin yapımında kime bilginin nasıl verildiği, kime verilmesi gerektiği nasıl planlanmıştı, isterseniz buna da daha sonra değinebiliriz...

Sevgiler
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2018, 11:34:44 ös Gönderen: Surgeus »

Temmuz 17, 2018, 03:44:02 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bilgi güçtür.
Öyle bir güçlü ki bilginin bilgiyi veriş şekline göre kabuk yapıyor.
Mesela sn.surgeus'un aktardığı bilgi gerçek'midir,varsayimmidir ?
Gerçekliğini nasıl anlayacağız?
Bilgi bilimde olduğu gibi test edilirse doğru bilgi olur halbuki süleyman mabedi hikayesi teste muhtaç değilmi?
Göbeklitepe buluntularını arkeologların varsayimlamasi gibi bir şey değilmi?

Doğru bilgi nedir?
Kısının inandığımı?kişiye doğru bilgi diye verilenmi?
Bilgi talep edene arayana verilir her isteyene değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 17, 2018, 08:50:19 öö
Yanıtla #6
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ben cevapları bir derlemek isterim:

1. Bilgi güçtür.
2. Korkaklara ve kötülere verilmemelidir.
3. Bilgiyi vermek için iyi olmak yetmeyebilir.
4. Bilgiyi veriş şekli önemlidir.
5. Verilen bilginin gerçekliği önemlidir. Gerçekliği test edilebilir olmalıdır.
6. Her isteyene değil arayana verilmelidir.

Gelen cevaplardan anladığım bu.

Öneri 1:
Birincisi bir tartışma tekniği olarak fikri bize kimin sunduğuna göre değil fikrin kendisine göre düşünelim. Güceniklikler sebebiyle laf yetiştirmek için değil, diyeceğimiz toplama bir artı sağlasın diye dinleyelim, düşünerek katkıda bulunalım. Derdimiz, 1+1'i 2 den fazla yapabilir miyiz, ona bakalım.
Öneri 2:
Forum Masonluk üzerine evet ama her şeyi bu konu özelinde düşünmek bizim bir gemi çapası gibi onun izin verdiği çapı aşamamamızı sağlar. Daha geniş düşünebiliriz, bunda bir engel yok. Kaldı ki işin gelip bağlandığı Süleyman Mabedi, Masonluğun başlangıcı değildir. Unutmayalım ki orayı bilgisi ile inşa eden masonlar demek ki daha önce inisiye olup aldıkları bilgileri ile bu işi yapmışlardı. O halde bilgi çok daha önceden vardı ve kime verileceği yine üzerinde düşünülerek kararlaştırılmıştı.

Temmuz 17, 2018, 02:02:23 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mabedi yapanlar demekki masonlar diye söze girersen bu bir kabul olur gerçeklik olmaz.
O mabedi masonların yaptığını düşünmek ve kabul etmek doğru bilgimidir?
Mesela yahudi lerde böyle düşünüyor mu?
Süleyman peygamber Mason'mudur?

Verebileceğimiz cevaplar oysa çok sınırlı.
Yanlış bilgi her şeyi masonluk ile ilintili hale getirmek ve bunu heves ile yapmaktır.
Güceniklik ile yazılmış bir yazı yok kimi ve neyi kast ediyorsanız konu ile alakası yok.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 17, 2018, 02:34:08 ös
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

O mabedi masonların yaptığını düşünmek ve kabul etmek doğru bilgi midir?
Mesela yahudi lerde böyle düşünüyor mu?
Süleyman peygamber Mason'mudur?

Her sözü kabullerden öte doğru bilgi peşinde değerlendireceksek bunu düzeltmeden olmaz.
Süleyman Yahudiler için 'peygamber' değil, 'kral'dır.

'Bence' mabedi veya herhangi bir yapıyı 'masonların' yaptığına şüphe yoktur. Ancak burada kast edilen spekülatif masonlar değil taş ustalarıdır. İlle mason diye isimlenmez tarihte. Yeri gelir Dionysos  yeri gelir Como ustaları olur.

Ancak ben açılan başlık peşinden gitmenin daha uygun olduğu kanaatindeyim.
Bilgi kime verilebilir, kime verilemez...

Temmuz 17, 2018, 02:42:44 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Zaten bilginin doğru bilginin peşindeyiz.Suleyman peygamber benim için peygamberdir yahudi olmadigim için öyle sordum.
3500 yıl önce yaşananlar bilgimidir yoksa bir öyle kabulmüdur.
2.dunya savaşı bir varsayım değildir saf bilgidir mabedin yapılışı nda anlatılan bilgi nedir?
Doğru bilgimi kabul edilmiş bilgimi?

Evet bilgi kime verilir?

EDMUND BURKE