Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİLGİ KİME VERİLMELİ, KİME VERİLMEMELİ?  (Okunma sayısı 3858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 17, 2018, 02:53:42 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bilgi, o bilgiye alıcılarının frekansları ayarlanmış kişilere verilir. Kişi bilgiyi kullanabilecek entellektüel müktesebata sahip değilse bilgi heba olabilir. Bilgi güvenilir kişiye verilir. Sır tutmasını tutabilecek kişiye verilir. En öenemlisi  bilgi arayana verilir.

Temmuz 17, 2018, 03:10:21 ös
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Müsaadenizle ben biraz açmak isterim.

Dolu bir kaba su dolduramazsınız, taşar.
Kap her zaman dolu olmayabilir. Ancak ben doluyum diyorsa! Yani ben her şeyi zaten biliyorum diyene bence bilgi verilemez... Bir kere bilmediğini bilene ya da en azından yeterince bilmediğini bilene verilmeli değil mi?

İkinci nokta için Yûnus yetişsin yardıma:

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır!

O halde ilim veya bilgi, kendini bilene mi verilmeli?
Gnothi Seauton... Her yere asmaya değer bir söz değil mi?
Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 17, 2018, 03:11:46 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bilgi kimin tekelinde?
Einsteine bilgi verilmismidir?bilgiyi arayıp bulmusmudur?

Cüneyd-i bağdadi derki ARAMAKLA BULUNMAZ lakin bulanlara hep ARAYANLARDIR.
Bu sözü hep kullanırım inandığım için.Bilgiyi arayan bulur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 17, 2018, 05:21:05 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana verin bu düşünsel olayda bitsin.Sır tutmayı bilirim.Sadece bilgiye layık biri olup olmadığıma karar vermeniz gerekli saygılar.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör

Temmuz 17, 2018, 06:11:05 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana verin bu düşünsel olayda bitsin.Sır tutmayı bilirim.Sadece bilgiye layık biri olup olmadığıma karar vermeniz gerekli saygılar.

Bana soracak olursanız bilgi öğrenmeyi isteyene verilmelidir.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör

Temmuz 18, 2018, 01:53:12 öö
Yanıtla #15
  • Yeni Katilimci
  • *

Müsaadenizle ben biraz açmak isterim.

Dolu bir kaba su dolduramazsınız, taşar.
Kap her zaman dolu olmayabilir. Ancak ben doluyum diyorsa! Yani ben her şeyi zaten biliyorum diyene bence bilgi verilemez... Bir kere bilmediğini bilene ya da en azından yeterince bilmediğini bilene verilmeli değil mi?

İkinci nokta için Yûnus yetişsin yardıma:

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır!

O halde ilim veya bilgi, kendini bilene mi verilmeli?
Gnothi Seauton... Her yere asmaya değer bir söz değil mi?

"Cahil insan gülün güzelliğini görmez gider dikenine takılır" der Mevlana.Bu noktadan bir yere gelmek istersek, bilgi alıcısı olacak kişi dinlemeyi,dinlediğinden anlamayı,anladığından rasyonel sonuçlar almayı isteyen kişinin hakkı olmalı.
Gülün dikeni ile değil güzelliğini görüp anlamayı hedefleyene layıktır bence.
Çünkü;öznenin nesneyle doğru ilişkileri sonucun da ortaya çıkan değerin,doğru beyinlere aktarılmasıyla değeri artan fikirlerdir bilgi.
Bu yüzden Sayın ANARCHOSA nın bahsettiği gibi kendini bilene verilmeli fikrine tamamen katılıyorum
Saygılarımla

Temmuz 18, 2018, 09:02:31 öö
Yanıtla #16
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bence bilgi aynı zamanda güçtür. Güç ise taşıması en zor yüklerdendir. Bir zehirdir. Panzehiri içimizde değilse bizi yer bitirir.
Tarih eline güç geçince karakteri değişen bir zamanın 'iyi bilinen insanları' ile doludur.

Güçten zehirlenenlere bir örnek:

Caligula! Bir Roma imparatoru Gaius Julius'a verilen isim. Saçları açılmaya başlayınca halka belli bir izin verilen yüksekliğin üzerinden kendi geçtiği yollara bakmayı yasaklamıştır! İnsanlara sırf izlemesi zevk verdiği için yaptırdığı işkencelerle meşhur olmuştur. İmparatora kim karşı durabilir? İstersem atımı bile senatoya seçtiririm diye iddialaşarak atını konsül seçtirmiştir. Atı için mermerden ahır (saray) altından yemlikler yaptırmıştır. Bu acımasız ve savurgan imparator, nasıl öldü dersiniz? Kendi komutanlarınca öldürülmüştür.

O halde güç ya da bilgi, onu taşıyabilecek kişilere mi verilmeli?

Temmuz 18, 2018, 09:08:40 öö
Yanıtla #17
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bence bilgi, ışıktır. Ancak ışığın ana kaynağı Güneş gibi değil, bir mum alevi gibi cılız ve narin bir ışık.

Onu dikkatsiz eller taşırsa mumun alevi bir samanlıkta yangın çıkarabilir. Rüzgarlı bir yolda sönebilir.

O halde bilgi onu nerede taşımayı gerektiğini, nereden saklamanın gerektiğini bilence mi taşınmalıdır?

Bilgiyi çoğaltmanın yolu onunla başka mumlar tutuşturmaktır. O halde bilgi başka mumların parlaklığını kıskanmadan ışığını başkalarına taşıyabilence  mi taşınmalıdır?

Temmuz 18, 2018, 01:56:56 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir örnekte ben vereyim bari,
Geçen yıl national geographic dizisi geneus da konu Einsteine idi izlemeyene tavsiye ederim.
Amerikaya gittiğinde Atom bombasını formüle ediyor ve bunu Amerikada kalabilmek için yapıyor.Engel olamıyor bomba yapılmasına lakin insanın bilgiyi işine geldiği gibi kullanmasına engel yok yaşamda.
Bilginin layık olana verilmeside sorunu çözmez kandırmayın kendinizi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 18, 2018, 01:59:21 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilginin ışığı gerçekten isteyene verilmelidir ve verilsin.

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”