Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Malang nick'li üye hakkında  (Okunma sayısı 2144 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 03, 2018, 11:42:42 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Değerli üyeler,

Önemli bir durum için bilgi vermek istedim. Bu forum HKEMBL üyeleri ve tanınmış obediyanslara üye masonları mason olarak kabul ediyor, profillerinde yazılı. Ancak üyeler arasında ÖMBL ve KMBL üyesi masonlarda var (olabilir). Tanınma tanınmama, farklı bir olay ve bu masonları ilgilendiren bir konu. Ancak şunu herkes bilmeli ki masonlar birbirini kardeş olarak tanır. Dahası masonluğun evrensel gelenek ve görenekleri vardır. Biri diğerinin mason olduğunu kurduğu iki cümleden bile bilir. Emin değilse de uygun bir yöntemi uyarınca tanışabilir. Bu yöntem üye kimlik kartı gösterme tarzında değildir. Hangi obediyansa üye olduğunu fark etmeksizin çok temel bazı konular, meslekte tekris olup olmadığınızı ya da derecenizi belirtebileceğiniz bazı temel uygulamalar vardır.

Bir masonun harici ortama karşı mason olup olmadığını belirtmesi kendi dilediğincedir. Ancak tüm masonlar kardeştir ve mason mason olandan masonluğunu gizlemez.

Bu güne kadar gerekmediğinden bir mason derneğine üyeliğimi burada açıklamama ihtiyaç olmamıştı. Harici üyeler sorduğunda uzun süre tartışıldı hatta bu konu. Ancak mason kardeşlerim zaten yazıp ettiklerimden kimliğimi anlarlar, emin olmak isteyenlerle ise özel mesajlarla gereğini yaptık.

Bunları şundan dolayı anlattım. 'Malang' isiml üye yazılarında meslektenmiş gibi bir izlenim vermektedir. Ancak dediğim gibi birinin mason olup olmadığını masonlar anlar, gerekirse sorar gerekli uygulamaları yapar. Ben de paylaşımlarında yanlış, eksik, hatalı noktalar olduğu ve mesleğe, hakkındaki izlenime zarar verebileceğini düşünerek kendisini nazikçe uyardım. Forum moderatörü Sn. Risus'a da bilgi verdim.

Ancak kendisi tutumunu devam ettirmekte ve yalana başvurmaktadır. Bu forumda HKEMBL üyesi kardeşlerim var, zaten kendisi o derneğe üye olsa profilinde  gösterilmemesine sebep yoktur. Bendeniz ÖMBL derneğine üyeyim. Bu kişi bizim derneğimize de üye değildir. Bay olduğundan KMBL ye de üye olması söz konusu değildir.

Kendisini usulünce soruşturdum, gerekli soruları sordum. Haberi bile yok. Dünyada hangi obediyansa bağlı olduğunuzun önemi olmadan bu soruların cevapları hep aynıdır.
Ancak kendisi kimliğimi mi göstermemi istiyorsunuz dedi. Masonlar kendilerini kimlikle tanıtmazlar!

Sıkışınca ben P2, GODF gibi kurumlara üyeyim diyen kişi, istersen beni sor diye verdiği referans kardeşime ulaştığımda ona da kendini ÖMBL üyesiyim dediğini öğrenmiş bulunuyorum.

Kendisini defalarca ikaz etmeme rağmen bu tutumundan vazgeçmediği için ifşa etmek durumunda kaldım. Verdiği bilgiler ve yarattığı izlenim ile mesleğimize zarar verebilecek bu gibi kötü niyetli kişileri biz masonlar aramıza almayız. Ve Çiçek tarlasındaki kaktüs gibi bariz belli olurlar. Ama üyelerde de yanlış yönlendirmesi ile böyle bir izlenim oluşturduğu kişiler varsa özellikle bildirmem gerektiğini düşündüm.

Gerisi forum yönetiminin tasarrufundadır.

Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest

Ekim 03, 2018, 12:01:36 ÖS
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Yazışmalarınızı tarafıma iletirmisiniz rica etsem. Ben üyenin mason olduguna dair bir beyanına rastlaöadım..
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ekim 03, 2018, 12:18:15 ÖS
Yanıtla #2

.

Ekim 03, 2018, 12:55:49 ÖS
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Malang bana da benzer bir iddia ile ileti yazmış ve mason olduğunu iddia etmiştir. Kendisine usulünce kendisini tanıtmasını talep ettiğimde ise cevap verememiş ve yakın bir zamanda locadan ayrıldığını ve usulünce selam vermek istemediğini beyan etmiştir.

Kısacası hem kendisine, hem de bu vesile ile bu yola çıkmak isteyenlere şunu söyleyebilirim; "Biz 40 kişiyiz, birbirimizi iyi biliriz"

Forum yöneticilere iletileri göndereceğim ve bu konu ile alakalı gereğinin yapılmasını rica ederim.

Ekim 03, 2018, 01:47:40 ÖS
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Kendimizi geliştireceğimiz yerine Ali cengiz oyunlarına kalkıyor.Yazık ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 03, 2018, 03:58:58 ÖS
Yanıtla #5
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın 38

Sizde yazışmaları tarafıma gönderiniz lütfen
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ekim 03, 2018, 07:25:51 ÖS
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Arais

Malang adlı üye banada benzer mesajlar atmıştı. İsterseniz hesabımdan bakabilirsiniz.

Saygılarımla
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ekim 04, 2018, 09:32:22 ÖÖ
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Kiymetli ANARCHOSA kardesimin konuya neden hassasiyet gosterdigi ve onem verdigi aciktir. Moderatorlerin ve sayin @MASON’un ivedilikle mudahelesi suistimalleri onleyecektir.

Sevgilerimle

Ekim 04, 2018, 08:43:14 ÖS
Yanıtla #8

Sen Özelsin

Ekim 04, 2018, 09:51:10 ÖS
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yetkililerinin konu ile ilgili gerekli incelemeyi yapacağı ve varacakları sonuca göre adım atacaklarından kimsenin şüphesi yok. Yetkili olmadığımdan ve belirtilen yazışmaları görmediğimden kendi adıma kesin bir kanaat içeren yorum yapamam. Mutlaka benzer olaylar yaşanmıştır. Yaşanmayacağının garantisini de kimse veremez. Konuya ait başlık altında, olmuş olan veya olacak olan, olmadığı halde Mason'um diyecek olanların hali '' Yaz mevsimi meyvesi veren bir ağacın, kış mevsiminde de meyve veriyorum'' demesine benzer. Forumda bulunan bilgilerden bile yola çıkarak, Masonluğun bir statüden ziyade bir yaşam olduğunu anlayabiliriz. Ortada yılları aşan bir mevcudiyet var ise bunun sadece bir isme sahip olmakla değil o ismin gerekliliğini kabullenerek, benimseyerek, yaşayarak ve o ışık ummanında kaybolarak mümkün olabileceği kanaatindeyim. O gömleğe bürünmeden ismin sahibi olduğunu iddia etmek neye yarar? Düşüncelerim konuya muhatap bireysel bir açıklama değil, genel bakış açımdır. Saygılarımla.
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan