Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ENKİDU VE SAMHAT  (Okunma sayısı 724 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 24, 2018, 12:00:50 ÖS
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kendimi  dünyanın kabul ettiği bir bilim insanını tartışabilecek kadar yeterli görmüyorum.

Sorgulamak insanın en özgür ve temel hakkıdır. Tavsiyem kendinizi kısıtlamamanızdır. Zira her insan bu görüşte olsaydı bilim insanları, filozoflar ortaya çıkamazdı. Bunun dışında sayın Lavoisier hoş bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Atatürk'ün bir çok medeniyet ve efsane hakkında araştırma yaptırıp, ilgi duyması gurur duyulacak bir şey ama sözüm Muazzez hanımın o dönem Atatürk'ün bu ilgi alanlarını sömürmek niyetiyle ''Sümerler Türk'tür'' düşüncesini ortaya koyan dönemin araştırmacılarının fikrinin şu anki savunucularından olması. Kendisinin Sümerlerin, Türklerin bir kolu olduğuna dair söylemini inkar etmenin mantıklı olduğunu da düşünmem. Kendisinin çoğu çevirisini ve araştırmasını severim ama ideolojik görüşünün bu araştırmalarını kötüleştirdiğini düşünmekteyim.

Bunun dışında sayın Veysel Donbaz hoca, Muazzez hanım gibi dünyaca tanınan bir isim. Kendisi ölü diller dışında yabancı diller bilmekle birlikte kaçakçılara karşı mücadele vermiş, tek başına koca bir arşiv oluşturmuştur. Kendisini araştırmanızı tavsiye ederim. Muazzez hanım bu çeviriyi çok güzel yapmış evet ama genel anlamda araştırmalarının öne çıkanlarında hataları mevcut olduğu düşüncesindeyim. Dediğiniz gibi iki hocanın iki takipçisi olduğumuz için görüşlerimiz uyuşmuyor bende saygı duyuyorum. Hoş bir tartışma olduğunu düşünüyorum çok teşekkürler.

Saygı ve sevgilerimle barış sizlerle olsun.
“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” -Lao Tzu