Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: NEDEN EZOTERİZM  (Okunma sayısı 1127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 26, 2018, 01:25:49 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bazı şeylerin erken söylenmesi hazır olmayan toplumlarda beklenmeyen tepkiler görebilir. Şu an 'Dünya düzdür' diyene gülüyoruz. Ama bir aralar 'Dünya yuvarlaktır (küredir)' diyeni asıyor/yakıyorlardı!

Enel hak diyenlerin derisini yüzdüler. Oysaki o şunu da demişti: 'Ben oyum ama o ben değilim!'

Bugün ise pek çok kişi bütünleşip bir olabilmek arzusunun peşinden gidiyor!

O zaman Ezoterizmin bir 'Neden'i var.

Bunu da Hermes'in sözleriyle vermeli...

“Her us büyük gerçekleri kavrayamaz. Çoğunluk ya aptal, ya kötüdür. Aptalsalar, gerçek karşısında akıllarını büsbütün yitirirler. Kötüyseler, bu gerçeği kötüye kullanarak, büsbütün kötülük ederler. Gerçeği gizlemekten başka yol yoktur. Bulmak, bilmek, susmak gerek…”
Alterius non sit qui suus esse potest

Ekim 26, 2018, 01:33:00 ÖS
Yanıtla #1

Bazı şeylerin erken söylenmesi hazır olmayan toplumlarda beklenmeyen tepkiler görebilir. Şu an 'Dünya düzdür' diyene gülüyoruz. Ama bir aralar 'Dünya yuvarlaktır (küredir)' diyeni asıyor/yakıyorlardı!

Enel hak diyenlerin derisini yüzdüler. Oysaki o şunu da demişti: 'Ben oyum ama o ben değilim!'

“Her us büyük gerçekleri kavrayamaz. Çoğunluk ya aptal, ya kötüdür. Aptalsalar, gerçek karşısında akıllarını büsbütün yitirirler. Kötüyseler, bu gerçeği kötüye kullanarak, büsbütün kötülük ederler. Gerçeği gizlemekten başka yol yoktur. Bulmak, bilmek, susmak gerek…”

Mesajınız alınmıştır sayın ANARCHOSA. ‘Zaman’ bu kadar değerliyken, kişisel işleriniz yerine vaktinizi bize ayırdığınız için, sürekli forumda olduğunuz için, gerçekten çok teşekkürler.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2018, 01:44:20 ÖS Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ekim 26, 2018, 09:35:07 ÖS
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bu Sırrın hikmetine erenlere ne mutlu...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 26, 2018, 10:58:47 ÖS
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Buna bir örnekte cocuk egitiminden verebiliriz.

3 yasindaki, 5 yasindaki ( hatta egitimciler bunu 12 yasinakadar götürürler ), bir cocuga Tanri kavramini ne kadar anlatirsaniz anlatin cocuk anlamaz. O yasa kadar bir cocuk soyut düsünemez, o ancak soyut seylerle dünyayi algilar.  Her seyin bir zamani vardir ve ancak bu zaman ve kisisel olgunluk geldiginde biz hayati anlariz.

Şubat 17, 2019, 03:11:41 ÖS
Yanıtla #4

harika açıklama. çok teşekkür ederim. Gerçekten. Herkes, her zihin, her beden gerçekliğin ağırlığını taşıyamayabilir de.

Şubat 17, 2019, 08:10:52 ÖS
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu tarz öğütleri her okuyuşumda aklıma Platon'un mağara alegorisi geliyor.

Şubat 18, 2019, 11:31:38 ÖS
Yanıtla #6

Bu Sırrın hikmetine erenlere ne mutlu...

Birde, "mutlak ölçüyü bulanlara ne mutlu" diyebiliriz.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Şubat 18, 2019, 11:52:27 ÖS Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin