Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizmin terki?  (Okunma sayısı 1250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 15, 2017, 08:52:17 öö
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Değerli üyeler, merak ettiğim bir konu da bilginize başvurmak isterim.

Daha önce Ezoterik bir örgüt,kurum,oluşumun hedefleri doğrultusunda Ezoterik faaliyetlerinin sonlandırıp Egzoterik çalışma biçimine geçtiğini duyduğunuz oldu mu? Hiç böyle bir örnek mevcut mudur?
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 15, 2017, 09:23:47 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ANARCHOSA,

Bu sorunuza en iyi örneği masonluktan ayrılanları gösterebiliriz sanırım. Hayatının belli bir dönemini, hatta bazen yıllarını masonlukta geçiren ve ezoterik öğretiyle ilerleyip ardından ayrılan kişiler mevcuttur. Fakat acaba bu kişiler ''gerçekten'' ezoterik öğretiyi benimsemişler midir? Örneğin Özdemir Erdoğan. Kendisi bir süre masonluğa girmiş, ezoterik öğretiyi almış ancak daha sonra ayrılmıştır. Fakat ayrıldıktan sonraki konuşmaları zaten en başından egzoterik niyetlerle ezoterizme girdiğini göstermiştir.

Samimi bir şekilde ezoterizm öğretisini paylaşan kişinin ardından dışa dönük bir yapıya geçmesi pek de rastlanan bir durum değildir nitekim bu kişi, yaşamının özünü ezoterizmde hissettiği için ezoterizme samimi bir şekilde girer. Benim şahsi görüşüm; bir kişi egzoterizmden ezoterizme geçebilir ancak ezoterizmden egzoterizme geçemez.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 15, 2017, 09:32:20 öö
Yanıtla #2
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Teşekkürler,

Ancak kişisel olarak ezoterik olunabilir mi?

Ben kurumsal olarak sormuştum.

İnisiyelere öğretim ve bilgi aktarımı yerine artık toplum hazır ve bilgilerimizi herkesle paylaşacağız diyen bir kurum örneğin...

Mart 16, 2017, 08:15:52 ös
Yanıtla #3
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Nisan 16, 2017, 10:49:36 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Teşekkürler,

Ancak kişisel olarak ezoterik olunabilir mi?

Ben kurumsal olarak sormuştum.

İnisiyelere öğretim ve bilgi aktarımı yerine artık toplum hazır ve bilgilerimizi herkesle paylaşacağız diyen bir kurum örneğin...

Mimkün değil.
Ezoterizm özde mürid mürşid ilişkisine dayanır.Mürşidi olmayan mürid yolunu nasıl bulacak?

Şeyh Bedrettin derki;
"Her bilgi kendi mertebesinde haktır. Gerçekler halka daha işin başında söylenirse, ya yollarını saptırırlar, ya da gerçeği söyleyeni suçlarlar. Halk ve hak, orta bir yolla ve ayrı ayrı gözetilerek birbirine alıştırılabilir. Ama herhalde halk, hak ve hakikate alıştırılmalıdır..."

Anlayacağın bir bilen ve bir söyleyn muhakkak olmalı
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2017, 10:52:17 ös Gönderen: karahan »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 28, 2018, 01:56:27 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunun olması için Kamil insanlardan oluşan ideal bir toplum gerekir yada ezoterik olarak verilen bilginin bir nedenle açığa çıkıp yada önemini yitirip herkes tarafından bilinebilir, anlaşılabilir bir bilgi halini alması gerekir. Örneğin Dünya'nın yuvarlak olduğu bilgisinin benimsenmeyip, cezalandırıldığı bir dönemde kimi bilimadamları bu bilgiyi kendilerine saklayıp sınırlı sayıda insanla paylaşsalar bilgi ezoterik kalsa da coğrafi keşifler gibi olaylar sonucu dünyanın yuvarlak olduğu bilgisi egzoterik bir niteliğe kavuşmuştur. Ezoterik olarak verilen bilgi bu ölçüde salt bilime dayanıyorsa bir gün herkesçe anlaşılabilir olacaktır. Tabi bu noktada akla şu soru geliyor her fenomen her bilgi egzoterik olabilir mi?
no one

Ekim 28, 2018, 10:53:09 ös
Yanıtla #6

Ezoterizmin temellerinin,zamanından önce evrimleşen ve rabet gören bir kaç nadir tür akıl hastalığından türediğini düşünüyorum.

Peygamberlerin bir çoğuna bakıldığında, Temporal lop epilepsisi veya bipolar bozukluk belirtisi gösteriyorlar.

Peygamberler,düşünürler ve bazı değerli bilim adamlarında ise, sağ ve sol lop'ları birleştiren "Corpus callosum", çok daha fazla gelişmiştir ve dengelenmiştir.Temporal lop daki nadir görülen değişimleri de bunlara ekler isek, halüsinasyonlar da görülebilir.

Beyindeki sağ lop,sol tarafımızı; beyindeki sol lop ise,sağ tarafımızı yönetir; Corpus callosum ise, sağ ve sol lop'ları birleştirir.İnsanların hemen hemen çoğu, sol veya sağ lop'a daha meyilli doğarlar,yaşarlar ve ölürler.

...Bir çok örnekten biri olan Kur'an-ı Kerim'i bu anomaliye örnek gösterir isek;

...Zahiri halkı "düalist" bir çelişki ile etkiler.(cennet,cehennem; melek,şeytan...kuran da Bu düalist anlatım, eşit oranda sayı ile sıralanmıştır) Ezoterik yapılanmaları ise; sağ,Corpus callosum ve  sol lop 3'lemesi ve üstü ile etkiler...

Günümüz eğitim sistemi beyindeki sol lop'u geliştirmek üzerine kurgulanmıştır; fakat sağ lop, çok daha uzun yıllar boyunca insanoğlu'nu yönlendirmiştir.

Sağ ve sol lob'lar ,düşünsel olarak sonsuz sayıda Düalist temayı, sentezliyerek, soyuttan somuta çevirirler. Bu gelişimi hem tatlı/sert rekabet; hem zıtlık veya çatışma ile yürütürler.Fakat harici kutuplaşma, Ezoterik dengelenmeye çok az konuda vakıf olabilir.

Kısaca:

Ezoterizmin temelleri, aslında nadir gözüken bu zihinsel dengelenme hastalığından doğmuş olabilir.Tabiki de en önemlisi niyettir.Fakat, bu öğretiyi takip edenlerinde, bu nadir türemiş akılların içinde hapis kaldığı varsayılabilir.

Bu anomali, insan evriminde sağnaktan önce yağan damlalara benzetilebilir.Ve belki de, zihinsel olarak yavaş ve sabırlıca eğitilerek, bu nadir kişilerin ulaşdığı dengeye ulaşılabilinir.
Unutulmaması gereken ise,bu kişilerin bu mertebeye; var olabilmek,yaşamak ve acılarından kurtulmak için  gelmiş olabileceğidir.

Ek not: Konu cok uzun uzadıya devam edebilir; fakat, mevzuyu anlayabilenler için yeterli olacağını düşünüyorum.

Saygılar
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2018, 11:29:18 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 28, 2018, 11:25:27 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla ezoterik bilgi genelden saklanır. Peygamberlerin mesajları ise genele yöneliktir.
no one