Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluk mu yoksa Rotaryenlik mi insanoğlu için daha faydalı?

Masonluk
Rotaryenlik
İkisi de ama masonluğun daha çok
İkisi de ama rotaryenliğin daha çok
İkisi de yararsız

Gönderen Konu: Masonluk mu, Rotaryenlik mi daha faydalı?  (Okunma sayısı 1826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2019, 03:20:05 ös
Yanıtla #10

Sn.Adonai,

her ikisi de amaçları birbirinden farklı kurumlardır. her iki kuruma üye biri olarak diyebilirim ki ; Rotaryenliğin kuruluş amacı iş ilişkileri ve sosyal yardımlaşmadır. Masonluğun ana gayesi ise bambaşkadır. Farklı amaçlı kurumları kıyaslamanın sağlıklı olmayacağı görüşündeyim.

Saygılarımla,

Sayın deha ;

Rotaryenlerin "4 yol testi" olarak tanımladıkları mottolarının derinliği ve açılımı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Saygılarımla
Sen Özelsin

Ocak 07, 2019, 03:34:26 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Adonai,

her ikisi de amaçları birbirinden farklı kurumlardır. her iki kuruma üye biri olarak diyebilirim ki ; Rotaryenliğin kuruluş amacı iş ilişkileri ve sosyal yardımlaşmadır. Masonluğun ana gayesi ise bambaşkadır. Farklı amaçlı kurumları kıyaslamanın sağlıklı olmayacağı görüşündeyim.

Saygılarımla,

Sayın deha ;

Rotaryenlerin "4 yol testi" olarak tanımladıkları mottolarının derinliği ve açılımı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Saygılarımla

Sn.Tık-Tik-Tak

merhaba "4 yol testi" diye bir şey yoktur."4 lü özdenetim vardır" konunun içeriği sapmaması için çok fazla açıklama yapmadan aşağıda sorduğunuz için yazıyorum.

Dörtlü Özdenetim

“Düşündüğümüz, söylediğimiz veya yaptığımız şeyler:

1) GERÇEĞE UYGUN MU?

2) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN ADİL Mİ?

3) İYİ NİYET VE DAHA İYİ DOSTLUKLAR SAĞLAYACAK MI?

4) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN YARARLI MI?”

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ocak 07, 2019, 07:29:51 ös
Yanıtla #12

Sn.Adonai,

Saygılarımla,

Sayın deha ;

Saygılarımla

Sn.Tık-Tik-Tak

merhaba "4 yol testi" diye bir şey yoktur."4 lü özdenetim vardır" konunun içeriği sapmaması için çok fazla açıklama yapmadan aşağıda sorduğunuz için yazıyorum.

Dörtlü Özdenetim

“Düşündüğümüz, söylediğimiz veya yaptığımız şeyler:

1) GERÇEĞE UYGUN MU?

2) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN ADİL Mİ?

3) İYİ NİYET VE DAHA İYİ DOSTLUKLAR SAĞLAYACAK MI?

4) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN YARARLI MI?”

Saygılarımla,

Anlatım için çok teşekkürler.

Kanımca,tüm insanlığın kararları içinde bu motto doğru bir ölçü olabilir.

Saygılarım ile...
Sen Özelsin

Şubat 16, 2019, 01:50:15 ös
Yanıtla #13

Henüz Mason olamadım. ama başvurum inceleniyor. Rotaryenim, sadece Rotaryenliği deneyimledim. ama tahminim doğru olursa, hissettiklerim ve öncelikli düşüncelerim sonucunda Masonluğun biraz daha yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Bir de soru ne anlamda sorulduğuna bağlı, verilecek cevap. Fayda, kime göre neye göre? toplum mu? kendimiz mi? zihinsel ve kişisel gelişimimiz mi? Dünyaya bırakacağımız eserlerden dolayı toplum hizmeti açısından mı?

Her ne ise.

Masonluğu deneyimleyemediğim için, anketi doldurmadım.

Şubat 19, 2019, 01:40:33 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Roteryenlik topluma faydalı masonluk insanın benliğine faydalı diye düşünüyorum
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Şubat 19, 2019, 04:17:49 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu anketin cevabı nereden baktığınıza bağlı işin özüne inecek olursanız sokak hayvanlarına su,yemek vermek bile faydalı :)
Saygılarımla ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.