Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nuh'un Soyu?  (Okunma sayısı 1597 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2018, 09:13:07 ÖS
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA, Akheneton'un şiirini aktarmış. Pek te güzel yapmış. Yalnız formumuzda ALLAH'IN KESİN İSPATI başlığı altında açılan konuda, ben 02.Kasım.2018 tarihli yazımda, okuduğum bir kitaptaki bilgileri paylaşırken bu konuya değinmiş ve Akheneton'un ilkelerini de yazarak bu ilkelerle Tevrat ve Kur'anda ki yazılanların karşılaştırılmasını,  sonunda da korkmadan, aklı-selim olarak yargılamalar yapıp yapamayacağınızı sormuştum.
      Ne yazı ki, Akheneton'un Tanrı ilkeleri (Akheneton'un şiiri de deniliyor) ile, Tevrat ve Kur'anda ki ilkelerin karşılaştırmaları konusun da hiç bir yanıt gelmemişti.
      O konu  (Yani ALLAHIN KESİN İSPATI) başlığı altında olmadı, belki de bu konu başlığı altında korkmadan karşılaştırmalar yapılabilir ve düşünceler paylaşılabilir diye düşünüyorum.
       Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Kasım 14, 2018, 09:31:45 ÖS
Yanıtla #21

Sayın Alşah’a konuyla ilgili bilgileri kaynaklarıyla anlatmasından dolayı teşekkür ediyorum.

Hem sayın Alşah hem de sayın ANARCHOSA, sizden öğrenmem gereken çok şey olduğunu farkettim. Samimi cevaplarınız için çok saolun.

Seviliyorsunuz.

Saygılar.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Kasım 14, 2018, 10:04:56 ÖS
Yanıtla #22

"Adonai melekh namen"

...Tanrı ve "Balıkçı Kral"...

Sevgiler  :)
Sen Özelsin

Kasım 21, 2018, 09:06:40 ÖS
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Konu ve anlatı oldukça hoş olsada sadece önkabul den öte geçemez.Masonluğun tarihine ışık tutamaz,masonluk ile alakalı veri olarak kabul edilemez.
Masonluğun tarihi bu forumun en çok tartışılması gereken 1.nci konusudur,yeni mason olanlarında masonluğu anlaması için en gerekli konudur.

Daha önce çok yazdım Anderson'a göre konu böyle yani kısaca Allah bir masondur.

İlk tekris edilen kişi Adem tekrisi yapanda Ancak Allah olabilir bu önermeye göre,çünkü ilk tekris edilen kişiyi tekris eden önemlidir.

Benim Masonlukta tatmin olamadığım en ızdıraplı konuların başında bu gelmektedir.Aklı ön planda tutan Masonların böyle sorunlu anlatı hakkında ne düşünür merak ediyorum.Sn.Anorchasa yı tenzih ederek bu açılan konu doğrudur ve sorunludur.

İçerisinde bulunan bilgilerin bilgi değeri sadece Masonların bakış açısı ve kabulü ile sınırlıdır ve ispata muhtaçtır.

(“Adem, bizlerin ilk atası, Evrenin Büyük Mimarı Tanrı görüntüsünde ve liberal bilimlere sahip olarak ve özellikle Geometri yüreğine nakşedilmiş olarak yaratılmış olmalıydı ki)

Adem hakkında söylenen bu cümle başlangıcı bile sorunlu başlamaktadır.
Biz şu an 5000 yıl önceki tarih ile ilgili bilgimiz sınırlı iken bu hikayeyi doğru kabul etmek mümkün değil.

Adem'in hangi bilgiye sahip olduğunu kabul etmekmi yoksa bilgiye insanların sadece yaşamdan ve zamanı geldiğinde aldığımı doğrudur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo