Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nuh'un Soyu?  (Okunma sayısı 2294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2018, 02:55:07 ös
Yanıtla #10

(Telif hakları nedeniyle kitabın ismini ve yazarını veremiyeceğim, aklımda kaldığı kadarı ile nakletmeye çalışacağım. Bunun için özür dilerim).
     Bazı kitaplarda Masonluğun kurucusunun Kral Süleyman olduğu iddia edilir. Hatta Kral Süleyman'ın tapınağın yapılması sırasında parasının bittiği ve tapınağın mimarı Üstat Hiram Abif'in (Bu arada Masonik bazı belgelerde Tyre kralı Hiram'ın oğlunun mimarı olduğu, kendisine verilen Aynone isminin muhtemelen İbranice de ADONAİ olarak çevrildiğine inanılmaktadır), Saba diyarı melikesi Belkıs'ın ülkesindeki saraya yakın Mason arkadaşlarına haber göndererek melikeyi Süleyman'la tanıştırmak  ve Melike'den  maddi yardım istediğini, Melike'nin de bu teklifi kabul ederek develer yüklü hazinelerini Süleyman'a getirdiğini, bu hazineler sonrasında mabedin tamamlandığı anlatılır.
      Bu arada Kral Süleyman'ın Tapınağının dış sundurmasının önünde iki sütun dikilir. Sütunlarının uzunluğunun otuz beş , çevresinin on iki ve çapının da dört kübit olduğu, üstlerinde beşer kübitlik başlıklar bulunduğu, toplamda boylarının kır kübit olduğu (bir kübitin 50 cm. olduğu kabul edilmektedir.) söylenmektedir.
        Söz konusu olan sütunlardan soldakinin adının BOAZ (Ki, sağlamlığı temsil eder), sağdakinin ise JAKİN (JACHIN) (Bu da kuruluş anlamına gelir). İkisi bir arada sağlamlığı ve kuruluşu temsil ederler.
        Benim okuduğum kitaplarda, Nuh tufanının kutsal kitaplarda yazıldığı gibi Arabistan veya Ortadoğu'da olmadığı, kutsal kitaplarda yazılan tarihlerden binlerce yıl önce ve ülkemizin kuzeyinde olduğu anlatılır. Ki; bu anlatı oluşa, dünyanın geçirdiği evrelere, tarihe, coğrafyaya ve mantığıma daha uygun düşmektedir.
Ku'an da Nuh'un gemisinin Cudi dağında olduğundan bahsedilmekte ise de bilim adamları her nedense Ağrı dağın da aramaktadırlar geminin izlerini (1968 yılında Doğubayazıt'ta askerliğimi yaparken Ağustos ayı idi bir Japon dağcı grubu geldi biz kendilerine Sarısu köyünün yukarılarına kadar refakat etmiştik, ama bir kaç gün sonra tipiye yakalandıkları için zirveye tırmanamadan geri dönmüşlerdi).
       Öte yandan piyasada  gerek Atlantis ve gerekse Mu kıtaları ile ilgili çok ilginç kitaplar  bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının anlatılarına göre MÖ. 75.000 li yıllara kadar giden bir geçmiş vardır. Bu geçmişler de göz önüne alındığında, Nuh tufanının benim mantığıma daha uygun düştüğünü de düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.

Sürükleyici ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Ben de hem Nuh tufanıyla ilgili Kuzey Anadolu teorisini hem de kullandığım rumuzun etimolojisini öğrenmiş oldum.

Teşekkürler sayın Alşah.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Kasım 14, 2018, 03:02:02 ös
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Kullanılan etimoloji dediğiniz için düzeltme ihtiyacı duydum... Aynon karşılığı olan kelime Adoniram olması daha muhtemel...Adonai daha çok yaratıcı için kullanılır ve rab, efendimiz gibi bir anlama gelir bildiğim kadarıyla... Bu sözcüğü yahudiler inançları gereği söyleyemedikleri Yehovah yerine kullanırlar.

Adoniram (bazı yerlerde Adonhiram) ise tarihi bir kişiliktir. Adonai ile karıştırmamalı...
Alterius non sit qui suus esse potest

Kasım 14, 2018, 03:05:39 ös
Yanıtla #12

Kullanılan etimoloji dediğiniz için düzeltme ihtiyacı duydum... Aynon karşılığı olan kelime Adoniram olması daha muhtemel...Adonai daha çok yaratıcı için kullanılır ve rab, efendimiz gibi bir anlama gelir bildiğim kadarıyla... Bu sözcüğü yahudiler inançları gereği söyleyemedikleri Yehovah yerine kullanırlar.

Adoniram (bazı yerlerde Adonhiram) ise tarihi bir kişiliktir. Adonai ile karıştırmamalı...

Teşekkürler bilgilendirme için.

‘Adonai etimolojik olarak Antik Mısırdaki Tanrı ATON’a ve ya AMON’a kadar uzanıyor mu’ diye de merak etmiyor değilim sayın ANARCHOSA.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2018, 03:08:24 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Kasım 14, 2018, 03:20:35 ös
Yanıtla #13
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

‘Adonai etimolojik olarak Antik Mısırdaki Tanrı ATON’a ve ya AMON’a kadar uzanıyor mu’ diye de merak etmiyor değilim sayın ANARCHOSA.

Onu bilemem ama ATON ve AMON'un birbirinden çok farklı hatta zıt olduğunu söyleyebilirim. AMON (RA) ve onunla isim almış firavunlar Tutankamon, amenhotep (amon razı) gibi isimlerden sonra, eski çok tanrılı sistemi yıkarak tek tanrılı yolun kurucusu olan Amenhotep IV. adını Akhenaton (Aton'un hizmetkârı) olarak değiştirmiştir. ATON kültünü oluşturmuştur. Bu sistem eski sistemin rahiplerince düşmanca karşılaşmış, Akhenaton genç yaşta öldürülmüş, Soy kütüğünden bile ismi çıkarılmıştır... Yani anlayacağınız bu ikisi bambaşka şeylerdir.

Kasım 14, 2018, 03:24:46 ös
Yanıtla #14
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu da Akhenaton'un şiiri olarak bilinir...

"Tanrı uludur, birdir, tektir
Ondan başkası yoktur
Bir tanedir
O'dur her varlığı yaratan...."

"Bir ruhtur Tanrı, görünmeyen bir ruh...
Ta başlangıçta vardı Tanrı,
Tek varlıktı o.
Hiç bir şey yokken o vardı.
Her şeyi o yarattı
Ezelden beri süregelen varlığı,

Ebediyete kadar sürecek,
Gizlidir Tanrı, kimse görmemiştir onu.
İnsanlara ve yarattıklarına sır kalır her zaman."

Magazinsel de olsa genel bilgiler şu linkten bulunabilir.

https://onedio.com/haber/23-adimda-tek-tanri-olarak-gunes-e-tapan-firavun-akhenaton-iv-amenhotep-ve-siiri-485816

Kasım 14, 2018, 03:32:55 ös
Yanıtla #15

Onu bilemem ama ATON ve AMON'un birbirinden çok farklı hatta zıt olduğunu söyleyebilirim. AMON (RA) ve onunla isim almış firavunlar Tutankamon, amenhotep (amon razı) gibi isimlerden sonra, eski çok tanrılı sistemi yıkarak tek tanrılı yolun kurucusu olan Amenhotep IV. adını Akhenaton (Aton'un hizmetkârı) olarak değiştirmiştir. ATON kültünü oluşturmuştur. Bu sistem eski sistemin rahiplerince düşmanca karşılaşmış, Akhenaton genç yaşta öldürülmüş, Soy kütüğünden bile ismi çıkarılmıştır... Yani anlayacağınız bu ikisi bambaşka şeylerdir.

O zaman bir önceki söyleşimizden de ekleme yaparsak, Kral Süleyman (Belki de 4. Amenhotep, Akhenaton) tek tanrılı sistemin kurucusu ‘olabilir’. Kesin diyemeyiz tabiki.

Size masonluk dışında kendi fikrinizi soracağım, sizce AMON’lu çok tanrılı sistem mi daha doğru? yoksa ATON’lu tek tanrılı sistem mi? Ve yahut ÖMBL üyesi olduğunuz ve ÖMBL’de şart koşulmadığı için, Tanrı kavramı için agnostik misiniz? Ve ya yoktur mu diyorsunuz?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Kasım 14, 2018, 03:35:52 ös
Yanıtla #16

Bu da Akhenaton'un şiiri olarak bilinir...

"Tanrı uludur, birdir, tektir
Ondan başkası yoktur
Bir tanedir
O'dur her varlığı yaratan...."

"Bir ruhtur Tanrı, görünmeyen bir ruh...
Ta başlangıçta vardı Tanrı,
Tek varlıktı o.
Hiç bir şey yokken o vardı.
Her şeyi o yarattı
Ezelden beri süregelen varlığı,

Ebediyete kadar sürecek,
Gizlidir Tanrı, kimse görmemiştir onu.
İnsanlara ve yarattıklarına sır kalır her zaman."

Magazinsel de olsa genel bilgiler şu linkten bulunabilir.

https://onedio.com/haber/23-adimda-tek-tanri-olarak-gunes-e-tapan-firavun-akhenaton-iv-amenhotep-ve-siiri-485816

Bu şiir nedense Ezân’ın türkçe anlamına yakın. Sanki tüm peygamberler aynı ezoterik öğretiyi almış gibi diyip, susayım. :)

Sevgiler
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Kasım 14, 2018, 03:37:09 ös
Yanıtla #17
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Size masonluk dışında kendi fikrinizi soracağım, sizce AMON’lu çok tanrılı sistem mi daha doğru? yoksa ATON’lu tek tanrılı sistem mi? Ve yahut ÖMBL üyesi olduğunuz ve ÖMBL’de şart koşulmadığı için, Tanrı kavramı için agnostik misiniz? Ve ya yoktur mu diyorsunuz?

Benim inanışım beni ilgilendirir. Forumu bu kadar kişisel boyuta düşürmemek önemlidir kanımca... Herkesin kendi aklı var, neye inanıp inanmayacağını seçer. ÖMBL'nin bakış açısı da bu minvaldedir.

Şu başlıktan okuyabilirsiniz görüşlerini...

http://www.mason-mahfili.org.tr/masonluk-nedir/masonluk-ve-din/

Kasım 14, 2018, 03:38:45 ös
Yanıtla #18

Benim inanışım beni ilgilendirir. Forumu bu kadar kişisel boyuta düşürmemek önemlidir kanımca... Herkesin kendi aklı var, neye inanıp inanmayacağını seçer. ÖMBL'nin bakış açısı da bu minvaldedir.

Şu başlıktan okuyabilirsiniz görüşlerini...

http://www.mason-mahfili.org.tr/masonluk-nedir/masonluk-ve-din/

Link için teşekkürler, okuyalım, öğrenelim. :)

Linkteki yazıyı okudum, bende şöyle bir algı oluştu, aslında ÖMBL’de bu konuya HKEMBL gibi bakıyor ama adaylık için sadece ‘bir kısıtlama’ yı ortadan kaldırmışlar.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2018, 03:49:54 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Kasım 14, 2018, 08:45:31 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA, "Adonai" ile ilgili yazımda bir düzeltme yapma gereği duymuş ve şöyle demiş;   
      "Kullanılan etimoloji dediğiniz için düzeltme ihtiyacı duydum... Anon karşılığı olan kelime Adoniram olması daha muhtemel... Adonia daha çok yaratıcı için kullanılır ve rab, efendimiz gibi anlama gelir bildiğim kadarıyle... Bu sözcüğü Yahudiler inançları gereği söyleyemedikleri Yehovah yerine kullanırlar.
         Adoniram (bazı yerlerde Adonhiram) ise tarihi bir kişiliktir " diyerek düzeltmede bulunmuş.
         Gerçekten de Larousse'de yer alan bilgide de Adonai'nın sayın ANARCHOSA'nın belirttiği manalara geldiği açıkça belirtilmiştir.
         Mıchael Baıgent ve Rıchard Leıgh'tın kaleme alıp Hacer Öz'ün çevirisini yaptığı "Tapınak Şövalyeleri- MABET ve LOCA " isimli kitapta ise ;
         "Grand Lodge Manuscript no.1, Sadler'in, Masonic Facts &Fictions s.199-208'de, El yazmasında, mimarın Tyre kralı Hiram'ın oğlu olduğu söylenmektedir. Kendisine verilen Aynone isminin, muhtemelen İbranice Adonai'nin yanlış çevirisinden kaynaklandığına inanılmaktadır ve Hiram Abiff'in genellikle karıştırıldığı Adoniram ismine atıfta bulunulduğuna işaret eder."
          Açıklaması vardır.
          Burada Larousse ile kitap arasında ufak bir çelişki görülür gibi ise de ben de Larousse'deki bilginin daha sağlıklı olabileceğini düşünüyorum.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"