Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nafaka  (Okunma sayısı 1675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2018, 10:15:18 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tiyatro mu  :)  :) aşağıda vermiş olduğum kaynakta Spekülatif Masonlukta olan ama Operatif Masonlukta olmayan simgeleri açıklar nitelikte bir video var daha önce izlemiştim aklıma geldi birden..

kaynak:  https://www.youtube.com/watch?v=c5Df5BYKjuo

Kasım 22, 2018, 10:27:59 ös
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

"Kuru Kafa"

Bu Masonluk değil, bir Simya simgesidir. Hatta Rozkrua... Francis Bacon bir Rozkrua Büyük Üstadıdır... Shakespeare eserlerinde pek çok sembol daha gizlidir...

Tüm İngltere ve kıta Avrupasını serbestçe dolaşıp sanat sergileyen kumpanyalar... Saray soyluları, aristokratlar, bilim adamları... Hepsi seyrediyor / okuyor... Mesaj sizin istediklerinize gizli şekilde, istemediklerinize rahatsız etmeden eğlence şeklinde ulaşıyor. Ne diyordunuz sübliminal mesaj mı?

Varan 2

Bir de 3 var ama bakalım ilgi ve talep var mı? Yoksa gündemi gereksiz işgal etmeme gerek yok...
Alterius non sit qui suus esse potest

Kasım 22, 2018, 10:31:09 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Kuru Kafa"

Bu Masonluk değil, bir Simya simgesidir. Hatta Rozkrua... Francis Bacon bir Rozkrua Büyük Üstadıdır... Shakespeare eserlerinde pek çok sembol daha gizlidir...

Tüm İngltere ve kıta Avrupasını serbestçe dolaşıp sanat sergileyen kumpanyalar... Saray soyluları, aristokratlar, bilim adamları... Hepsi seyrediyor / okuyor... Mesaj sizin istediklerinize gizli şekilde, istemediklerinize rahatsız etmeden eğlence şeklinde ulaşıyor. Ne diyordunuz sübliminal mesaj mı?

Varan 2

Bir de 3 var ama bakalım ilgi ve talep var mı? Yoksa gündemi gereksiz işgal etmeme gerek yok...

Sayın Anarchosa kuru kafa demekte tereddüt yaşadım açıkcası tiyatronun da kendi içinde simgeleri var ya iste maskeler acaba orada mı cevap diye..
sizin için de mümkünse devam edelim  :)
saygılarımla..

Kasım 22, 2018, 10:57:09 ös
Yanıtla #13

"Kuru Kafa"

Varan 2

Halı saha maçında olduğum için başlığın ilk saatlerini kaçırdım.
Mümkünse devam edelim sayın ANARCHOSA.  :)
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Kasım 23, 2018, 08:28:20 öö
Yanıtla #14
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Simgeler sevgili üyeler asla sadece zahirî anlamıyla ele alınmaz yalın olarak, ancak asla sadece batınî anlamıyla da ele alınmaz. Bir şeyin ezoterik simgecilik için kullanılabilmesi için hem herkes onu görüp genel bir anlam verecek, hem de ezoterik olarak ilgili 'düzen' deki kişiler o simgeyi görünce ayrı 'bir şey' anlayacaklar.

O halde kuru kafa simgesinin de bir batınî bir zahirî anlamı olmalı. Tamam ölümü hatırlatıyor, kalıcı eserler bırakmalıyız vs... Dilediğimizce yorumlayabiliriz. Ancak bu bir Kafa. Bir zamanlar bir vücudu varmış. Ama çok değerli bir kafa olmalı ki, biz onu simgesel de olsa elimizde taşımaya devam edelim. Öylesine önemli olsun ki 'Olmak ya da olmamak' meselesi olsun... O halde boyun vurma 'decapitation' dışında özellikle 'beheaded' diye bir uygulama da taranmalı önemli kafalar için... Öncesinde ve sonrasında...

Ama ben tarihsel olaylar bakımından değil Shakespeare olduğu düşünülen Francis Bacon'un bu simgeyi buraya koyması bakımından takibini yapıyordum değil mi?

İşin ucu komplo teorisyenliğine geldi dayandı...

Tampliyeler ile ilgili suçlamaları incelemeye koyulursanız kesik kafa ile ilgili pek çok itham duyarsınız. Özel bir kutuda saklanan bir kesik baş.

Yine Tampliye Şövalyeleri için aslında İsa'ya inanmadıkları, farklı bir peygamberleri oldukları da söylenir.

İyice karıştırıp çorba ettim.

Ancak bundan sonrasını açıklama yapamam. Sadece bir iki resim koyacağım. İlgilileri bundan sonrasını kendi başlarına yürüyecek.

Mason, Rozkrua, Hâricî tüm üyeler bu yoldan giderlerse eksik bazı puzzle parçalarına ulaşabilirler.

Sevgiler

Kasım 23, 2018, 01:05:24 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa
eksik puzzle bulurken biraz zorlaniyorum ama birazcık zamana ihtiyacım var bu soru sanki biraz daha zor gibi  :)

Sevgi ve saygılarımla..

Kasım 23, 2018, 01:14:01 ös
Yanıtla #16
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Anarchosa
eksik puzzle bulurken biraz zorlaniyorum ama birazcık zamana ihtiyacım var bu soru sanki biraz daha zor gibi  :)

Sevgi ve saygılarımla..

Hepimiz için zor bir soru. Ama anlamak istiyorsak, anlamalıyız!

Kasım 23, 2018, 02:20:08 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

ilk resim "Judith beheading Holofernes" olduğunu tahmin ediyorum.

Tepsiyi tutan Judith, yanındaki hizmetçisi Abra, elinde kılıç olan adam hakkında fikrim yok. M.Ö. 150 civarında geçen bir Yahudi öyküsüdür. Judith'in Hz. Musa gibi Yahudileri kurtarmasını anlatır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Kasım 23, 2018, 02:43:50 ös
Yanıtla #18
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir de başlangıç noktasını atlamamalı. William Shakespeare diye bir isim geçti... Bu isim bilmecelerin ve dizilişi değişince anlamı çıkan kelimelerin mucidi Bacon'ın bir icadı idi.

Bacon ve arkadaşları bir dönem Knights of the Helmet isminde bir birliktelerdi. Bu birliğin idolü Pallas Athena'dır. Bir görselini vereyim. Dikkat ederseniz bir Maske vardır kafasında. Elinde de bir mızrak. Bu mızrağı(Spear)  Cehaletin (Ignorance) gözlerine sokarak sarsar (Shake). Alın size Wilhelm (William) Shake-Spear...

Kasım 23, 2018, 02:47:01 ös
Yanıtla #19
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İngilizce olacak ama bir de Baconla ilgili bir paragraf paylaşmalı sonlandırırken konuyu:

''Therefore put away any popular applause and, after the manner of Solomon the King, compose a history of thy times and fold it into enigmatical writings and cunning mixtures of the Theatre, mingled as the colours in a painter’s shell, and it will in due course of time be found.''