Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: AMON - MUT - KONSHU  (Okunma sayısı 1033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 24, 2018, 01:30:19 ÖS

Antik Mısır’da AMON ve eşi MUT’ tan KONSHU doğuyor. Konshu ay tanrısı olarak görülüyor. Konshu başta olmak üzere bu 3 mitolojik kahraman hakkında detaylı bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Kasım 24, 2018, 05:27:05 ÖS
Yanıtla #1
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Size hoş bir Mısır Tanrıları Aile Ağacı ile yardımcı olmaya çalışayım. İncelemelerinize NUN ile başlamak daha verimli olur.
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 24, 2018, 05:33:25 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sonrada Nun anlamına bakalım... Su (ve Kaos)...

Sonra semavi dinlerin ve Doğu felsefelerinin başlangıç hikayesine dönelim. Başlangıçta Tanrı'nın ruhu suların üzerinde gezinmekte idi!
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 24, 2018, 05:44:38 ÖS
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bitmedi...
Dinleri toplu inceleyenler, ezoterizmi bilenlere önemli bir nokta hatırlatalım. Nun "Nötral" di. Nun ve Naunet (Eril ve Dişi) aynı bedende, düalitenin birlikteliği var idi...

Dünya'da Teb ilk olarak Suyun üzerinde açılan GÜL (Lotus) olarak var oldu... Artık yaratım isteği ve pozitif bilinç Ra doğmuştu... Aynı zamanda düalite gereği yıkımsal bilinç Apep de birlikte ortaya çıktı.

Ra her gece Apep'i yenerek her sabah güneşi getirdi ve yaşamın kaynağı oldu...

Biri olmadan diğeri olmazdı. Gece olmadan gündüz, Apep olmadan Ra...

Ra olmadan diğer Tanrıcıklar...

Hikaye tüm teolojik mitolojik köklerde buna benzerdir.
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 24, 2018, 05:48:56 ÖS
Yanıtla #4
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Tüm bu bilgiler için güzel bir web sayfası:

https://www.ancientegyptonline.co.uk/index.html
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 24, 2018, 05:53:06 ÖS
Yanıtla #5

Bitmedi...
Dinleri toplu inceleyenler, ezoterizmi bilenlere önemli bir nokta hatırlatalım. Nun "Nötral" di. Nun ve Naunet (Eril ve Dişi) aynı bedende, düalitenin birlikteliği var idi...

Dünya'da Teb ilk olarak Suyun üzerinde açılan GÜL (Lotus) olarak var oldu... Artık yaratım isteği ve pozitif bilinç Ra doğmuştu... Aynı zamanda düalite gereği yıkımsal bilinç Apep de birlikte ortaya çıktı.

Ra her gece Apep'i yenerek her sabah güneşi getirdi ve yaşamın kaynağı oldu...

Biri olmadan diğeri olmazdı. Gece olmadan gündüz, Apep olmadan Ra...

Ra olmadan diğer Tanrıcıklar...

Hikaye tüm teolojik mitolojik köklerde buna benzerdir.

Aslında eski ahitteki yaradılış sürecine benziyor. Acaba Eski Ahit’i yazanın ve ya yazanların kaynak bilgileri buralardan mı geliyor?

Tüm semavi dinlerin kökeni Antik Mısır’a mı dayanıyor diye insan merak ediyor.

Göbeklitepe’deki kazılar da umarım düzgün ve hızlıca tamamlanır.

Merak ettiğim birşey daha var. Göbeklitepe’den de eski mabetler var mı? Ve yahut yazıtlar?
Errare humanum est.

Kasım 24, 2018, 06:02:12 ÖS
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Mantık ve Antropolojik takip olmalı diyor. Eğer 12000 yıldan önce de insan vardı ise, mabette vardır. Lâkin buluntular arkadan takip ediyor... Toprağın örttüğünü havayla buluşturmak kolay değildir...
Laicus Humanitas Scienti

Kasım 24, 2018, 06:08:04 ÖS
Yanıtla #7

Mantık ve Antropolojik takip olmalı diyor. Eğer 12000 yıldan önce de insan vardı ise, mabette vardır. Lâkin buluntular arkadan takip ediyor... Toprağın örttüğünü havayla buluşturmak kolay değildir...

Haklısınız sayın ANARCHOSA.
Errare humanum est.

Kasım 24, 2018, 06:53:57 ÖS
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Antik Mısır inancı hakkında pek çok kaynak farklı şeyler söyleyebiliyor. Bunun sebebi sahtekarlıktan çok Antik Mısırdaki merkez noktalarına göre değişen inanış biçimleriydi. Örnek: yaratılış miti hakkında birçok inanış şekli var. Heliopolis'teki inanç gereği Atum, Memphis'teki inanç gereği ise Ptah yaratıcı tanrı olarak gösterilebiliyor. İşin tuhaf yanı Ptah ve Atum her ikisi de yaratıcı tanrı olarak anılıyor. Atum birincil yaratıcı tanrı olarak anılarak son günlerde bazı iddialara göre Ptah'ı görevlendirdiği falan söylense de Ptah Memphis inancı gereği her şeyin yaratıcısı ve ilk olan, mimar olarak anılıyor. Tuhaf yanlardan birisi daha: Ptah aynı zamanda bir söyleme göre de Thoth'un yardımcılığını yapıyor.

Sayın Anarchosa'nın aktardığı Nun yani kaos Yunan mitindeki ilk varolan tanrı olan Kozmik Kaos ile benzerdir. Aynı zamanda Ptah yada Atum'u konu edinen yaratılış mitlerine kıyasla Amon'un ilk varoluş olayı birden fazla mitte benzer fakat biraz daha birbirinden farklı sistemlerde var. Fakat bir yıl önce gördüğüm bu aile ağacını pek onaylamıyorum kendi düşüncem gereği aynı zamanda sitenin farklı mitlere yaptığı aile ağaçlarındaki hatalardan dolayı güvensizlik duyma sebebimde var.

Uzun lafın kısası mısır mitinde çok fazla tanrı farklı isim, imajlarla aynı domain üzerine yüceltilmeleriyle karşımızda oluyor. Bunun sebebi bana göre hanedan dönemlerine göre seçilen tanrının tekleştirilmeye başlanmasıdır. Öyle ya bu adamlar kendi aralarında atalarının isimlerini bile kayıtlardan sildirmeyi deniyor bütün ilgiyi almak için. Konshu'yu ilk kez duyuyorum fakat Aleister Crowley'nin ekolü olan Thelema'da yer edinen "ANKH-F-N-KHONShU-T" terimindeki '-KHONShU" ile alakası olduğunu düşünüyorum.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2018, 07:01:21 ÖS Gönderen: Novayst »

Kasım 24, 2018, 07:14:56 ÖS
Yanıtla #9
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu konu ile ilgili değil ama bir sanat eseri olarak Mısır Tanrıları filmini izlemişsinizdir herhalde diye düşünüyorum...

Orada transformasyon sahnelerine dikkat etmenizi öneririm. Başka teorilerin kapısını açar...
Laicus Humanitas Scienti