Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bosna Piramitleri  (Okunma sayısı 750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 07, 2018, 03:41:40 ÖS
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

merhabalar
benim merak ettiğim bir soru var, yapılan bütün piramitler bir sembolikmi yoksa bir tapınak için mi yapılmış?

Not:bu soruyu sormamdaki yegane amaç bazı kaynaklar bir sembolik bazılarıda bir tapınak dediği için sordum bu soruyu.
saygılarımla ve sevgilerimle

Şahsi düşüncem bu piramidine göre değişir. Mısır dışında çeşitli mezopotamya yerinde ve Batı diyarlarında mevcut olan piramit yada piramiti çağrıştıran yapılar keşfedildi. Örnek: Mezopotamya'da piramitlerin Anadolu hali olan Zigguratların şehir görevi gördüğü de bilinir, Zigguratın alt bölgesine şehir kurularak çevrelenir ve şehir devleti oluşmuş olur. Maya, Aztek tapınaklarının yada namı diğer piramitlerinin yapısı ise Zigguratlara göre farklıdır. Bir tapınak olarak işlevini görür ve varolduğu süre boyunca kurban verme dahil olmak üzere pek çok işi yürütürler. Mısır piramitlerinde ise genel anlamda anıt mezar görevi görmüştür. Batıya gittikçe aktifleşmelerini, bu mimarileri yapan medeniyetleri inceleyerek daha iyi anlayabileceğimizi düşünüyorum.

Saygılarımla...

Sayın @ANARCHOSA videoyu oluşturan kişinin çok genç yaşlarda bir arkadaş olduğunu düşünüyorum. Bu iddiayı ortaya atan sayın Semir Osmanagiç tartışmalara konu olan bir isim. Öyle ki pek çok arkeolog tarafından iddiaları asılsız bulundu ve piramitin olduğunu iddia ettiği vadide seneler geçirdiği halde bir türlü düzgün bir görüntü göz önüne sunamadı. Çin'de bir Türk sözde Türk piramitleri olduğunu öne sürmüştü ve herkes sorgusuz kabullenmişti fakat tek delil söylemler ve piramidi andıran bir vadinin resmiydi. Bu konuda pek emin olmanızı tavsiye etmem.

MERHABALAR
verdiğiniz değerli bilgi için teşşekürlerimi sunuyorum sn @Novayst .
saygılarımla  ve sevgilerimle