Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Semboller?  (Okunma sayısı 948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2019, 09:10:06 ÖS
Yanıtla #10
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Alterius non sit qui suus esse potest

Ocak 02, 2019, 09:12:20 ÖS
Yanıtla #11

Afiyet olsun.

İyi eğlenceler sayın ANARCHOSA.

:)
Errare humanum est.

Ocak 03, 2019, 01:35:32 ÖÖ
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Severek okuduğum bir kitaptan alıntı ile nacizane ben de paylaşımda bulunmak istiyorum. Kitabın önsözünde şöyle güzel bir söz ile giriş yapılmıştı " Sembol, Masonlukta ahlâki bir gerçeği veya alınması gereken detsi ifade eden maddi objedir. " Alıntı : Masonik Semboller

Yine masonlukta sembolizmanın öneminin ne kadar büyük olduğunu anlamama yardımcı olmuş bir diğer kısım ise " Hayatımızı idame ettirmek için gerekli sembolleri bilmezsek kayboluruz. Mason olarak mesleğimizim sembolizmasını bilmezsek de kayboluruz. Sembollerin anlamını ve önemini kavrayamazsak masonluğun felsefesini çözmek konusunda başarısız oluruz. " Alıntı : Masonik Semboller

Bir başka kitapta ise önemi şöyle vurgulanmaktadır;
" Masonluk, dönemim inşaat ve simya odaları üyelerince kurulduğundan eğitim sistemlerinde bu meslekte kullanılan aletlerin sembolizmalarından yararlanılmıştır. Böylece lisanını da geliştirecek olan masonun, olayları daha doğru bir şekilde yorumlayarak hakikate yaklaşabilmesi amaçlanmıştır. " Alıntı : Sorularla Masonluk - Mustafa Besimzade

Kısacası semboller anlatılmaya çalışılanın en iyi yol göstericisi olduğunu düşünmekteyim. Sizlerle paylaşmak istedim. Hatalı olduğum bir kısım var ise şimdiden affınıza sığınıyorum.

Sevgi, saygı ve selamlarımla.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿

Ocak 03, 2019, 10:20:17 ÖÖ
Yanıtla #13

Ama nerdeee..  ;D

Şu an kardeş sofrasında...

Umarım geceniz güzel geçmiştir.  :)

Ben de nöbetçiyim bugün  ;D
Errare humanum est.