Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ay'ın KARANLIK Yüzü  (Okunma sayısı 417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2019, 04:18:28 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Dünya'daki nükleer tesislerde kullanılan Uranyum benzeri radyoaktif elementler çok kirlilik bırakıyor denebilir. Ancak çok yakınımızda Güneş'in enerji kaynaklarından ve çok daha temiz bir Nükleer yakıt var! Helyum 3 izotopu. Bu Güneş fırtınaları ile uzaya da taşınıyor. Ancak Dünya'nın Manyetosfer ve Atmosferi bizi bu etkiden korurken manyetik ve atmosferik etkisi yok denecek kadar az olan Ay milyarlarca yıldır bu rüzgarlara maruz kalarak Helyum-3 biriktiriyor.

40 Ton Helyum-3 en fazla enerji tüketen ABD'nin yıllık enerjisini karşılamaya yeter hem de çok daha temiz şekilde. Ay'da mevcut olduğu düşünülen miktar ise yaklaşık hesapla 120.000 yıl yeterli olacaktır.

Ancak bir sıkıntı var. Dünya'nın çekim gücü sebebiyle Ay'ın bir yüzü hep bize dönük, bir yüzü ise hep dış uzaya, yani karanlığa... Esas Helyum-3 ise bu karanlık tarafta...

Peki neden kimse karanlık yüze gitmiyor, gidemiyordu. Çünkü araya Ay girdiğinde araçlarla iletişim kesiliyordu.

İşte Çin mayıs ayında ilk önce Ay'ın karanlık yüzeyine inecek araçlar için bir iletişim uydusu fırlattı. Dün ise Chang (Ay Tanrıçası) isimli aracını Ay'ın karanlık yüzeyine indirdi. Yakın zamanda ise orada üs kurmayı planlıyor. Sonraki hedef o üs'te Helyum-3 kullanarak yerin çekim gücünü yenmesi için devasa olmasına gerek olmayan ve uzak güneş sistemi ile dış uzaya gidecek araçları da oradan kaldırmak!

Tüm bunlar biz poşetleri 25 kuruşa satarsak çevreyi kurtarırız diye düşünürken oldu.
Alterius non sit qui suus esse potest

Ocak 03, 2019, 08:08:26 ÖS
Yanıtla #1

Ay ile Dünya senkronize döndüğü için mi ay'ın bir yüzü sürekli bize dönük; yoksa,Dünya'nın çekim etkisi yüzünden Ay hiç mi dönmüyor ?
Sen Özelsin

Ocak 03, 2019, 08:47:41 ÖS
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaa o kadar dikkatli okuyorum ki. Ara sıra hımm evet doğru diye söylemler de bulunuyorum. Son cümleye gelene dek  :) kahkaha attım birden şu poşet malum poşet  :)  ama yazınızı pek beğendim var olun siz..

Ocak 05, 2019, 11:39:58 ÖS
Yanıtla #3

Güzel bir paylaşım sayın ANARCHOSA. Kaleminize sağlık. İnsan merak ediyor, acaba sadece Helyum 3 ve fırlatma rampası için mi gittiler yoksa başka amaçları da mı var?

Bir arada asteroid kuşağından maden getirme olayı konuşuluyordu.

Bunlar güzel gelişmeler. Bir de dünyamızı düzgün kullansak  :). Doğa her an bizden intikamını alacakmış gibi hissediyorum nedense.  :)

Sevgiler.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ocak 06, 2019, 12:19:51 ÖS
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
valla size kattien katılıyorum sn ANARCHOSA dış ülkeler ne yapmış biz ne yapmışız arada dağlar kadar fark var valla bu gidişle türkiyenin haline üzülüyorum kaç senelik bir devlet basit şeylerle uğraşıyor.
saygılarımla ve sevgilerimle

Ocak 06, 2019, 07:19:27 ÖS
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Tık-Tik-Tak  güzel bir soru sordu ben de merak ettim ve sizin de merak edebileceğinizi düşünerek buraya link bırakıyorum.
https://www.fizikist.com/90-saniyede-bilim-neden-ayin-tek-yuzunu-goruruz/

Çin 2018'de 39 roket fırlatmış uzaya(Maliyeti 5 milyar dolar)... Bir önceki yıl 20 veya 24 tü sanırım bu ani artışın nedeni demek ki bu enerji kaynağıymış. Bilgi için teşekkürler Sayın Anarchosa... Ayrıca Çin'in kendine ait Dünya yörüngesinde de bir Uzay İstasyonu kuracağı bilgisi var. Uluslararası Uzay İstasyonu'nun da misyon bitmek üzere iken bu gelişmeler çok değerli...
  Bu arada Uluslararası Uzay İstasyonu'nun maliyetinin de 150 milyar dolar olduğunu da eklemek isterim.
Saygılarımla...
''İnsan, hayrın gelmesine dua ettiği gibi kötülüğün gelmesine de dua eder. İnsan pek acelecidir.'' İSRA-11

Ocak 06, 2019, 07:33:47 ÖS
Yanıtla #6

Link için teşekkürler sayın St further. Kısaca; Linkte anlatılana göre, Ay’ın dünya etrafında 1 tur dönüşü ile kendi etrafında 1 tur dönüşü aynı sürede gerçekleştiği için ayın tek yüzünü görüyormuşuz.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.