Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Süleyman'ın Altınları  (Okunma sayısı 687 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 12, 2019, 10:46:26 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Altın madenciliği MÖ 5000 lere kadar götürülüyor. Ancak ilkel madencilik ile elde edilen miktar çok sınırlı olmuştur. Örnek olması bakımından Amerika kıtası keşfedildiği yüzyılda 1492 kayıtlarında Avrupa'daki senelik tüm toplam üretim 1400 kg den ibaretmiş! İspanyollar senede Güney Amerika'dan bunun 4 katına yakını elde ettiklerini kaydetmişler.

Süleyman'ın varlığının çokluğu ve yaptığı eserlerde her yerin Altın kaplama olduğu belirtilir. Tonlarca altın. Zira çok uzun sürmeden bu yapılar yağmalanmıştır...

Peki Süleyman bu kadar altını nerden buldu?
Alterius non sit qui suus esse potest

Ocak 12, 2019, 11:51:29 ÖS
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm cehaletimle affınıza sığınarak "Simya?" diyesim var.
Fırçaya razıyım.
Saygılar.

Ocak 13, 2019, 12:17:37 ÖÖ
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Yıllar önce bu konu ile ilgili okuduklarımda, kısmen bir birbirini doğrulayan ve kısmen de ayrı görüşleri ihtiva eden bilgiler vardı (O kitaplardan bazılarını bu akşam aradım ama bulamadım (Muhtemelen ya yazlıkta kaldılar veya ADD'ye verdiklerimin içinde gittiler. Neyse ben aklımda kaldığı kadarını nakledeceğim).
       "Süleyman mabedi yaptırdığı sırada parası biter. Mimar Hiram'a durumu anlatır ve mabedi tamamlamak için para bulup bulamayacağını sorar. Hiram bir Mason'dur ve Saba ülkesindeki dostlarına (Bunlar da Masondur) haber gönderir. Saba ülkesindeki Hiram'ım dostları,Saba ülkesi melikesi Belkıs'la evlenmesi karşılığında kervanlar dolusu altını Süleyman'a getireceklerini bildirirler. Hiram bunu Süleyman'a anlatır ve Süleyman da Saba ülkesi melikesi Belkıs ile evlenebileceğini söylemesi üzerine, Saba Melikesi Belkıs kervanındaki develere yükleyebileceği kadar altını yükler ve Süleyman'ın huzuruna çıkar. Süleyman o gelinceye kadar ülkede ne kadar altın varsa toplatıp altın kaplı merdivenlerde Melikeyi karşılar. Ve Melikenin getirdiği altınlarla mabedi tamamlar. Bir anlatı kısaca böyle!.
      Bu arada, Ülkemizin önemli televizyon kanallarının birinde haber spikerliği yaptığı sırada sayın Defne Samyeli şöyle bir haber geçmişti.   
      "Amerika Birleşik Devletleri Sakarya ve çevresinde Süleyman tapınağına ait 500 ton altını uydular vasıtası ile aramaya başlamıştır". Yani Süleyman mabedinin muhteşem altınlarının Ülkemizde olduğu gibi bir de düşünce var.
       Diğer bir anlatıda ise; "Yine Süleyman'ın parasının bittiği, mabedin yarım kalabileceği ancak büyük mimar Hiram ustanın o bölgedeki/çevre ülkeler de dahil tüm Yahudilere haber salarak, ne kadar altınları varsa getirip mabedin tamamlanması için teslim etmesini istemesi ve o bölgedeki/çevre ülkeler de dahil tüm Yahudilerin altınlarını getirerek teslim etmeleri sonucu mabedin altınlarla süslenmesidir. İşte Süleyman mabedindeki altınlar bu şekillerde temin edilmiştir.
       Bana hangisine inanıyorsun derseniz?, ben Saba Ülkesi melikesinin vermiş olabileceğini daha kuvvetli buluyorum.
       Şimdilik kısaca benden bu kadar.
       Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ocak 13, 2019, 01:52:46 ÖÖ
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Peki Süleyman bu kadar altını nerden buldu?

Belki katkısı olur, affınıza sığınarak Sayın ANARCHOSA ve değerli forum kullanıcıları ile okuyucuları.

Neml Suresi 15. ayet meali; "Şüphesiz biz Dâvûd’a ve Süleyman’a da bir ilim verdik. "Bizi mümin kullarının birçoğundan üstün kılan Allah’a hamdolsun!" dediler." (diyanet işleri başkanlığı)

Sabe' Suresi 12. ayet meali; " Süleyman’ın emrine de sabahleyin bir aylık, akşamleyin bir aylık yol almakta olan rüzgârı verdik. Onun için bakır madenini eritip akıttık. Cinlerden de rabbinin izniyle onun maiyetinde çalışanlar vardı. Onlardan kim buyruğumuzdan sapsa, ona yakıcı ateşin azabını tattırırdık." (diyanet işleri başkanlığı)

Burada ilmi altın ve simya ile bağdaştırmak mümkün iken daha da önemli tarafı bence eritip akıtılan bakır madeni altın anlamında da kullanılabilir. Süleyman'ın bakırı zenginliği nimetleri gösterebilir keza Sayın ANARCHOSA'ın bahsettiği altını gerçek maden olarak değilde zenginlik, ilim, bolluk, bereket anlamında anlamak anlamlandırmak mümkündür kanımca. Nitekim günlük hayatta 'altın gibi parlıyor' deyişini, kime yönelik kullanmış isek ilimden, zekadan ve daha nice güzel özelliklerden bahsedilir.

Saygılarımla. :)
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 13, 2019, 07:49:05 ÖÖ
Yanıtla #4
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Altın, altındır. Felsefi başka bir şey değil. Fakat tonlarca altından bahsediyoruz. Develerle Etiyopya'dan Kudüs'e taşınması anlamsız ve güvensiz olur. Lakin Saba Melikesi doğru ipucu. Simya'da öyle.

Fakat neden onunla evlenmesi için o kadar altın versin ki? O kısım eksik. Verdikleri de altın değildi. Derler ki melike yanında o kadar güzel kokulu şeyler (baharat sanılmış) getirmişti ki, sanırsın dünyada başka baharat kalmamış! Ve başka şeyler. Ama evlenmeye gelmemiş, "tartmaya" gelmiş.

Var mı başka katkılar?

Ocak 13, 2019, 07:53:04 ÖÖ
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Hiram kendisi yahudi değildi, hal böyle olunca Süleyman'ın kendisi dururken Hiram'ın yahudilere altın için haber salması pek akla yatkın değil...

Ocak 13, 2019, 11:45:52 ÖÖ
Yanıtla #6

Nil nehrinden toplamış olabilir mi altını? Nehirden altın çıkarmayı öğrenmiştir belki halkı.  :-\
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ocak 13, 2019, 01:18:57 ÖS
Yanıtla #7

Ya da arkadaşların dediği gibi simya ile altın üretmeyi başardılar?
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ocak 13, 2019, 02:22:27 ÖS
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hiram kendisi yahudi değildi, hal böyle olunca Süleyman'ın kendisi dururken Hiram'ın yahudilere altın için haber salması pek akla yatkın değil...

Hiramın çok tanrılı Pagan inancına mensub olduğunu Remzi Sanver söylemişti televizyonda. Sizde Yahudi olmadığını söylüyorsunuz aynı milletten değil, aynı inançtan değil peki Hiram neden Süleyman'a yardımcı oluyor bu konuda?
“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” -Lao Tzu

Ocak 13, 2019, 02:39:40 ÖS
Yanıtla #9
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Hiramın çok tanrılı Pagan inancına mensub olduğunu Remzi Sanver söylemişti televizyonda. Sizde Yahudi olmadığını söylüyorsunuz aynı milletten değil, aynı inançtan değil peki Hiram neden Süleyman'a yardımcı oluyor bu konuda?

Bu sorunun cevabı Tevrat'ta mevcut. Süleyman'ın babası Davut'un yakın arkadaşı Sur Kralı Hiram'la ilgili bir konu anlatılıyor olsa gerek...