Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: STAR WARS VE MASONİK SEMBOLLER  (Okunma sayısı 1893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 30, 2017, 09:43:28 ÖÖ
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

STAR WARS VE MASONİK SEMBOLLER

Her zaman söylediğimiz gibi her pergel, her gönye, her eşkenar üçgen, her göz, her ışık saçan güneş masonik sembol değildir. Yüzyıllardır değişik amaçlarla değişik mesleklerde kullanılan aletler, hatta daha ötesinde Ay ve Güneş tabiidir ki pek çok yerde kullanılabilir.

Son dönemde özellikle antimasonik yayınlarda sübliminal mesaj konuları çok geçiyor. Hatta neredeyse eş anlamlı kullandıkları illüminati ve Masonluğu birlikte toplumların zihinlerini yönlendirmekle suçluyorlar. Bunun yanı sıra sinema filmlerinde Masonik konular ya da semboller elbette kadim hikayelere meraklı kişilerce senaryo konusu olarak kullanılabiliyor. ‘National Treasure’ filmi doğrudan Masonluk üstüne kurulmuş ve bunu açıklarken, ‘Matrix’ serisinde artık herkesin bildiği onlarca sembol özenle yerleştirilmiş. Bilinenleri tekrarlamak istemiyorum.

Benim yapmak istediğim çok sevdiğim bir film serisi olan ‘Star Wars’ un bu gözle incelenmesine hiç denk gelmediğim için kendimce bazı yorumlar yapmak. Ancak konuya kim ne demiş diye bakınca benim gibi bu bağlantıları daha önce de kurmuş kişilerin hiçte az olmadığını fark ettim. Biraz kendimden biraz onların dediklerinden esinlenerek bir toparlama yapmak istedim. Umarım ilgi çeker.
Her şeyden önce bu bir film ve gerçek değil, tamamen kurgusal. Dolayısı ile çıkarımlarda, varsayımsal ve benzetim/ilişkilendirme temelli.
İlk önce Jedi ve Sith ler arasındaki konuyu ele almalı. Kadim bir örgüt olan Jedi Şövalyeleri ‘Force’ ile birlikte olmak, onu hissetmek, korumak ve onunla evrene denge getirmek üzere çalışırlarken evrende aydınlık ve karanlık dengesinde Aydınlık tarafı simgelerken, Sith ler karanlık tarafa kapılan kişileri sembolize ediyor. Master Yoda’nın kaç yaşında olduğunu bilen yok. 800 yıldır Jedi yetiştirdiği söyleniyor. 800 le 900 yaş arası olması bekleniyor. 1980 de çekilen ilk filme göre değerlendirdiğinizde 1100 ler civarına denk geliyor. Bu tarihler bana enteresan geldi, film ‘a long time ago in a galaxy far, faraway’ diye başlasa da.

Jedilar knights yani şövalye olarak tanımlanıyor. Oluşumun tamamına ise ‘new Jedi ORDER’ deniliyor.
Jediların bir Jedi Konsülü var. Başkentte Coruscant taki High Council, bununla birlikte alt konsüller de mevcut değişik noktalarda. Tapınak ismi verilen bir bina da toplanıyorlar. Resmini verdiğim tapınak adeta yarım kalmış bir piramide benziyor (tamamlanmamış piramit/ülkü mabedi).  Jedi Konsülü üstatlar konsülü olarakta anılıyor ve yalnızca ileri derece Jedi şövalyelerinden oluşuyor. Üyelerden bazılarının görevleri enteresan örneğin ‘Supreme Commander’. Master Yoda ‘DOĞU’da oturuyor.

Jedi Order da herkes kabul edilmiyor. Yanlızca belli nitelikleri olan kişiler daha küçükken seçilerek inisiye ediliyor ve eğitime tabi tutuluyor. Bu eğitimden bekledikleri öncelikle kişinin kendini keşfetmesi ama son tahlilde ‘Force’ ile birlikte olarak ‘Aydınlık’ tarafta iyi birisine dönüşmesi. Kişi güçleri kullanmayı öğrenebilir ama kendisini yetiştiremeyip egolarına kapılırsa karanlığa karışabilir. Nitekim Anakin Skywalker yani nam-ı diğer Darth Vader aslında bir Jedi iken sonradan sith lorduna dönüşüyor.

Jedi lar Sırların ve Düzenin koruyucusu olarak tanımlanıyor. Tüm farklılıklarına rağmen değişik yaşam biçimleri ve kültürlerin Galaktik Birlik bünyesinde bir arada barış içinde yaşamasının da güvencesi halindeler.

Bir başka herkesin Star Wars la ilgili bildiği nokta ise meşhur lazer kılıçları (light sabers). Her biri ayrı renkte olan bu kılıçlar kişiye özel. Çünkü eğitime başlayan kişilerden çeşitli sınavları geçmesi isteniyor. Bir dağın altındaki paralel dehliz ve mağaralardan geçmesi ve zihnini bulandırmadan, aklını kaçırmadan kendine özel olan ‘Kyber Kristalini’ bulması bekleniyor. Bu birinin o kişiye vereceği hediye değildir, kişi kendi bulmalıdır. Peki ben buraya V.İ.T.R.İ.O.L. yazsam yani “Visita Interiora (Interiorem) Terræ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem”  yani ‘Yerin içini ziyaret et, orada düzeltilecek (arındırılacak) gizemli taşı bulacaksın’. Tesadüfün böylesi.

Sonrasında birde düzen ve derecelerden bahsetmeli. Keşfedilerek inisiye edilen ve eğitime alınan kişi ‘The younglings’ veya ‘apprentice’ olarak isimlendiriliyor, yani çırak. Çırak eğitiminden sonra alınan derece ‘Padawan’. Sonraki derece ise ‘Master’. Daha sonra knigths gibi dereceler fark ediliyor. Yüksek General de duyulan derece isimlerinden.

Aslında derine gidildiğinde pek çok çağrışım daha fark edeceğimiz sembolizm göreceğimize kuşku yok. Filme en çok Hristiyanların itirazı olduğunu da bildirmeden geçemeyeceğim. Okült öğelerle dolu olduğu ve Hristiyanlığa karşı işlendiğini iddia ediyorlar. Özellikle ‘May the force be with you’ sözleri aslında hristiyanlıktaki ‘May the lord be with you’ cümlesini bozmak üzere türetilmiş gibi iddiaları da var. Hatta bahsettiğim gibi illüminati takıntısı burada da geçerli. Tüm film afişlerinde meşhur tek (sağ) göz mesajı verildiği belirtiliyor. Aşağıda o görseli de paylaşıyorum. Ancak ben bunlardan öte kendi yorumlarımı ekledim.

Umarım okumaya değer bir yazı olmuştur.
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 30, 2017, 08:36:08 ÖS
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Anarchosa,

Değerlendirmenizi okudum, emeğiniz için teşekkürler.

Anlamak istediğim nokta Masonlar ve İlüminatlar'ın bilinç altı mesajla özendirildiğini belirtiyorsunuz. Bu tip bir " beyin yıkama, özendirme " sonrasında etkilenen kişiler Mason yada İlüminat olmak isterse ne olacak? Bu işler bu kadar kolay mı? Cevap HAYIR ise, amaç ne olabilir?

Ezoterizm'in özendirilmesinden kimler ne fayda sağlayabilir, sonucu ne olur?

Saygı ve sevgi ile...
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Mart 30, 2017, 09:01:53 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn Egeran,

Çok güzel sormuşsunuz.Güzel de cevap gerekir.

Şu saatte telefondan yazdığım için olduğu kadar yazayım, affınıza sığınarak.

Öncelikle ben bu sübliminal mesaj konusunda öyle derler dedim, ben öyle düşünüyorum demedim.Ayrıca 'özendirme,beyin yıkama' gibi terim ve yorumlar kullanmadım.O kısım sizin çıkarımınız. Ancak sübliminal mesajlar mutlaka 'gizli' örgütlerin kullandığı bir araç olmayabilir. Bilindiği gibi marketlerdeki alışveriş yüzdelerini arttırmak için bile müzik altında verilen ya da renk vs temelli yönlendirmeler  söz konusudur. Her mesaj bize katılın amaçlı değildir. Bazısı iç güdüleri hedefler. Bazısı algı bozar, bazısı başka şeyi o an görmemek için ilgi dağıtma amaçlıdır. Bazısı 'bak gördünüz mü biz her yerdeyiz, gücümüze teslim ol' der ve teslimiyet  duygusu yaratır hedef kitlesinde. Bunlardan ötürü kişi etkilendi bende Mason olayım dedi argümanına pek cevap veremeyeceğim.Çünkü VARSA birincil amacının bu olduğunu düşünmüyorum.

Sübliminal mesajdan öte, mesaj olarak ise onlar değil kendim olarak şunları sıralayabilirim :

mesajlar 3 kitleye verilebilir :
1. inisiye olanlara . Örneğin kyber kristali için verdiğim örnekte memphis mizraim  ayrı ve birleşik ritlerindeki inisiyenin seçimi ve ilk sınavlarını bilenler yakalayabilir. Burdan ilk mesaj tipini işinin imzasını ama yalnızca görmesini istedikleri görsün diye atıyor diyebiliriz.
2. Anti veya karşıtlarına, Yanlış yönlendirme veya cambaza bak şeklinde oyalama, kedi yavrusuna oyalansın diye iplik yumağı verme gibi görebileceğimiz gibi, gücünü cüssesini gösterme amaçlı diyebiliriz.
3. Harici Dünyaya, kendisi hakkında pozitif fikir oluşturma, negatif algı yıkma,karşıtları hakkında kendi istediği şekilde yargı oluşturma amaçlı olabilir.

Dediğiniz İllüminatiye katılmak istiyorsa nolacak sorusuna ben cevap veremem ama ABD de pek çok yapımcının genç güzel pop şarkıcılarını seni ünlü yapayım mı diye göz kırptıktan sonra hoş vakitler geçirdiğini, diğer kişininse ben bir gizemin içindeyim hazzını yaşadığını ama iki tarafında palavra yaşadığını düşündüğümü söyleyebilirim.

Saygılar
« Son Düzenleme: Mart 30, 2017, 09:58:51 ÖS Gönderen: ANARCHOSA »

Mart 30, 2017, 10:11:51 ÖS
Yanıtla #3

Hafif hafif zihinler açılsın, emeği verende unutulmasın...Nesiller yavaşca Gri jedilar nasıl davranır öğrensin...
Yada, "aklın yolu birdir; O yolu bulup ordan gidelim" diyerek, seyirci sayısını arttırmak amaclanmış olabilir; bilinmez.
Sen Özelsin

Mart 31, 2017, 07:52:06 ÖÖ
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kıymetli Kardeşim,

Yazını eleştirmek, ithamlarda bulunmak için sorularımı sormadım. Yanlış ifade etti isem affola,

Masonluk hepimizin bildiği üzere içrek bir oluşum. Reklam yapmaya ihtiyaç duyduğunu zannetmiyorum, kişisel fikrim bu...

İlüminantlar için sadece bir modaya uymak olarak düşünüyorum, amaçları doğrultusunda ilgilendiklerini zannetmiyorum.

Katkılarınız için teşekkürler.

İyi günler dilerim.
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Mart 31, 2017, 08:39:12 ÖÖ
Yanıtla #5
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yazını eleştirmek, ithamlarda bulunmak için sorularımı sormadım. Yanlış ifade etti isem affola,

Rica ederim, öyle bir şey yaptınız demedim. Sadece yazılarımda kelimeleri dikkatli seçmeye gayret gösteriyorum, ben dedim ile öyle derler noktalarını net vermek için uğraşıyorum. O açıdan gelen yorumlardaki bazı kelimeler benim ortaya koyduğum anlam dışında bir noktaya giderse cevaplarımda önce o noktayı açıklamaya çalışıyorum. Usül olarak bunu benimsediğimden sizinle ilgisi yok.

İllüminati 1776 daki o aydınlanmacı bilim insanları topluluğu kast ediliyorsa, günümüze ulaşsaydı ilk üyelerinden biri olmak isterdim. Ancak günümüze ulaşmadığı aşikar, zaman zaman tarihteki eski kurum ve toplulukların adını kullanıp mirasına konmak isteyen ama sonuçta maskaralığa vardıran pek çok başkaları gibi günümüzde de illüminatinin ancak bir liseli çocukların ilgisini çekebilecek fantazi olduğunu düşünüyorum. Ama bu illüminati ayrı bir konu, başka bir başlıkta tartışılabilir.

Saygı ve sevgi ile

Ekim 30, 2018, 10:09:30 ÖS
Yanıtla #6

STAR WARS VE MASONİK SEMBOLLER

Her zaman söylediğimiz gibi her pergel, her gönye, her eşkenar üçgen, her göz, her ışık saçan güneş masonik sembol değildir. Yüzyıllardır değişik amaçlarla değişik mesleklerde kullanılan aletler, hatta daha ötesinde Ay ve Güneş tabiidir ki pek çok yerde kullanılabilir.

Son dönemde özellikle antimasonik yayınlarda sübliminal mesaj konuları çok geçiyor. Hatta neredeyse eş anlamlı kullandıkları illüminati ve Masonluğu birlikte toplumların zihinlerini yönlendirmekle suçluyorlar. Bunun yanı sıra sinema filmlerinde Masonik konular ya da semboller elbette kadim hikayelere meraklı kişilerce senaryo konusu olarak kullanılabiliyor. ‘National Treasure’ filmi doğrudan Masonluk üstüne kurulmuş ve bunu açıklarken, ‘Matrix’ serisinde artık herkesin bildiği onlarca sembol özenle yerleştirilmiş. Bilinenleri tekrarlamak istemiyorum.

Benim yapmak istediğim çok sevdiğim bir film serisi olan ‘Star Wars’ un bu gözle incelenmesine hiç denk gelmediğim için kendimce bazı yorumlar yapmak. Ancak konuya kim ne demiş diye bakınca benim gibi bu bağlantıları daha önce de kurmuş kişilerin hiçte az olmadığını fark ettim. Biraz kendimden biraz onların dediklerinden esinlenerek bir toparlama yapmak istedim. Umarım ilgi çeker.
Her şeyden önce bu bir film ve gerçek değil, tamamen kurgusal. Dolayısı ile çıkarımlarda, varsayımsal ve benzetim/ilişkilendirme temelli.
İlk önce Jedi ve Sith ler arasındaki konuyu ele almalı. Kadim bir örgüt olan Jedi Şövalyeleri ‘Force’ ile birlikte olmak, onu hissetmek, korumak ve onunla evrene denge getirmek üzere çalışırlarken evrende aydınlık ve karanlık dengesinde Aydınlık tarafı simgelerken, Sith ler karanlık tarafa kapılan kişileri sembolize ediyor. Master Yoda’nın kaç yaşında olduğunu bilen yok. 800 yıldır Jedi yetiştirdiği söyleniyor. 800 le 900 yaş arası olması bekleniyor. 1980 de çekilen ilk filme göre değerlendirdiğinizde 1100 ler civarına denk geliyor. Bu tarihler bana enteresan geldi, film ‘a long time ago in a galaxy far, faraway’ diye başlasa da.

Jedilar knights yani şövalye olarak tanımlanıyor. Oluşumun tamamına ise ‘new Jedi ORDER’ deniliyor.
Jediların bir Jedi Konsülü var. Başkentte Coruscant taki High Council, bununla birlikte alt konsüller de mevcut değişik noktalarda. Tapınak ismi verilen bir bina da toplanıyorlar. Resmini verdiğim tapınak adeta yarım kalmış bir piramide benziyor (tamamlanmamış piramit/ülkü mabedi).  Jedi Konsülü üstatlar konsülü olarakta anılıyor ve yalnızca ileri derece Jedi şövalyelerinden oluşuyor. Üyelerden bazılarının görevleri enteresan örneğin ‘Supreme Commander’. Master Yoda ‘DOĞU’da oturuyor.

Jedi Order da herkes kabul edilmiyor. Yanlızca belli nitelikleri olan kişiler daha küçükken seçilerek inisiye ediliyor ve eğitime tabi tutuluyor. Bu eğitimden bekledikleri öncelikle kişinin kendini keşfetmesi ama son tahlilde ‘Force’ ile birlikte olarak ‘Aydınlık’ tarafta iyi birisine dönüşmesi. Kişi güçleri kullanmayı öğrenebilir ama kendisini yetiştiremeyip egolarına kapılırsa karanlığa karışabilir. Nitekim Anakin Skywalker yani nam-ı diğer Darth Vader aslında bir Jedi iken sonradan sith lorduna dönüşüyor.

Jedi lar Sırların ve Düzenin koruyucusu olarak tanımlanıyor. Tüm farklılıklarına rağmen değişik yaşam biçimleri ve kültürlerin Galaktik Birlik bünyesinde bir arada barış içinde yaşamasının da güvencesi halindeler.

Bir başka herkesin Star Wars la ilgili bildiği nokta ise meşhur lazer kılıçları (light sabers). Her biri ayrı renkte olan bu kılıçlar kişiye özel. Çünkü eğitime başlayan kişilerden çeşitli sınavları geçmesi isteniyor. Bir dağın altındaki paralel dehliz ve mağaralardan geçmesi ve zihnini bulandırmadan, aklını kaçırmadan kendine özel olan ‘Kyber Kristalini’ bulması bekleniyor. Bu birinin o kişiye vereceği hediye değildir, kişi kendi bulmalıdır. Peki ben buraya V.İ.T.R.İ.O.L. yazsam yani “Visita Interiora (Interiorem) Terræ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem”  yani ‘Yerin içini ziyaret et, orada düzeltilecek (arındırılacak) gizemli taşı bulacaksın’. Tesadüfün böylesi.

Sonrasında birde düzen ve derecelerden bahsetmeli. Keşfedilerek inisiye edilen ve eğitime alınan kişi ‘The younglings’ veya ‘apprentice’ olarak isimlendiriliyor, yani çırak. Çırak eğitiminden sonra alınan derece ‘Padawan’. Sonraki derece ise ‘Master’. Daha sonra knigths gibi dereceler fark ediliyor. Yüksek General de duyulan derece isimlerinden.

Aslında derine gidildiğinde pek çok çağrışım daha fark edeceğimiz sembolizm göreceğimize kuşku yok. Filme en çok Hristiyanların itirazı olduğunu da bildirmeden geçemeyeceğim. Okült öğelerle dolu olduğu ve Hristiyanlığa karşı işlendiğini iddia ediyorlar. Özellikle ‘May the force be with you’ sözleri aslında hristiyanlıktaki ‘May the lord be with you’ cümlesini bozmak üzere türetilmiş gibi iddiaları da var. Hatta bahsettiğim gibi illüminati takıntısı burada da geçerli. Tüm film afişlerinde meşhur tek (sağ) göz mesajı verildiği belirtiliyor. Aşağıda o görseli de paylaşıyorum. Ancak ben bunlardan öte kendi yorumlarımı ekledim.

Umarım okumaya değer bir yazı olmuştur.

Hoş bir analiz olmuş sayın ANARCHOSA, açıkçası bir çok film ve dizide Star Wars’taki kadar olmasa da, erginlenme ve yeniden doğuş sembolik olarak anlatılıyor. Dediğiniz gibi Matrix’te Neo ölür ve dirilir yine Yüzüklerin Efendisi’nde Gandalf ve Frodo ve yahut Game of Thrones’ta Jon Snow. Ben açıkçası erginlenme ritüelleri ile beraber mesih figürünün de film ve dizilerde anlatıldığını düşünüyorum. Hatta sembolleri daha dikkatli incelediğimizde ‘mesih’ yani ‘kurtarıcı’ figürünün şu an yaşadığını ve Anadolu’da olduğunu düşünüyorum. Tabiki bunlar varsayım. Ama ben buna inanıyorum. Film sektöründe bu sembolleri işleyen ve sete, senaryoya koyan yani bu tür işlerden sorumlu ezoterik kişilerin olduğunu ve hatta yabancı yapımlar dışında bir çok Türk yapımının da bu süzgeçten geçtiğini düşünüyorum.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2018, 11:00:03 ÖS Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.

Ekim 30, 2018, 10:28:29 ÖS
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hımm... George Lucas acaba bir Mason mu?  :D Bunun dışında Yıldız Savaşlarının en sevdiğim kurgu eserlerden birisi olmasının en büyük sebebi de Jedi-Sith tiplerinin bana çok şey anlatması oldu.  :)

Çok güzel bir konu, güzel bir inceleme.
“En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.” -Lao Tzu

Mayıs 04, 2019, 10:00:12 ÖS
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Maythe4thbewithyou

Yıldız Savaşları serisinde "Güç Seninle olsun (May the Force be with you)" sözünden dolayı Mayısın 4'ü, Dünya Star Wars günü olarak kutlanmaktadır...