Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Svastika  (Okunma sayısı 279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 18, 2019, 09:19:01 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Svastika nedir?
Alterius non sit qui suus esse potest

Ocak 18, 2019, 09:58:58 ÖÖ
Yanıtla #1

Merhaba, sayın Anarchosa, anlamlarından biride sanırım aşağıda ki görselde görünüyor.

Edit : Uzun link verilemediğinden görseli iptal ettim.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Ocak 18, 2019, 10:39:49 ÖÖ
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

En yaygın anlamıyla kolları sağa dönük versiyonu Nazilerin amblemi, gamalı haçtır.
II. Dünya Savaşı sonrası (ırkçılık propogandası nedenleriyle) kullanımı yasaklanmış ve/veya çeşitli kısıtlamalara tabi olmuştur.
Fakat asıl ortaya çıkışı, uzakdoğu medeniyetinin (bilhassa hindu kültüründe) kadim zamanlarına gider.
Daha çok kolları sola dönük versiyonunun, arkeolojik olarak Anadolu'ya kadar uzanan izleri halen ortaya çıkmaktadır.
Benim bildiğim bir sembol olduğu için net bir tanımı yoktur. Dört kol; su, ateş, toprak, ve havayı temsil eder. Dördünün devinimi yaşamı oluşturur/temsil eder.

Olmamak, olmak..

Ocak 18, 2019, 10:59:22 ÖÖ
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Gamalı haç ve Svastika farklı şeylerdir. Birazdan konuyu getireceğim özel bir sebep dolayısı ile kolları sağa dönük, yani Gamalı Haç şeklinde olamaz!

Ancak dediğiniz gibi dört yaratıcı unsurun bir araya gelişi şeklinde yorumlayanlar olur. İskandinavya'dan Uzak Asya'ya, Anadolu dahil pek çok yerde kullanılmıştır.

Svasti ''Selam'' anlamına geldiği gibi, ''İyi olmak'' anlamlarına da gelir derler.

Ancak aslında bu tek bir simge değil birleşik bir simgedir. Dört tamamlanmamış ''Kare'' birleşir. Diğer bir deyişle dört L 'nin birlikteliği gibi bakabiliriz.

Neden Kare, Neden 4. Nerede birleşiyorlar.

PEKİ KAYNAĞI NEDİR?

Ocak 18, 2019, 11:59:41 ÖÖ
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saat yönünün tersine girdap hissi veren şekil bildiğim kadarıyla proto-Türk topluluklardan (Anav kültür bölgesi) günümüze kadar taşınmış haliyle pek çok yerde de görülüyor. Kaynakları aynı mıdır bilmiyorum ama Türklerde Oz tamgası olarak biliniyor, günümüzde de sanat tarihi ve kozmonoloji tezlerinde hem bu adla hem çarkıfelek (yazgının döngüsü) adıyla çokça işlenen bir geometrik şekil. Kaynağı aynı mıdır bilmiyorum ama bildiğimce Oz tamgası Sn. Anarchosa'nın da söylediği gibi dört "L" şeklinin uçlarının birleşmesinden oluşuyor. Bu şeklin yine proto-Türklerden kalma adı Ög tamgasıdır. Ög tamgası ise kimi yorumlara göre Tanrısallık, akıl, güç ve dinginliğin birleşimi olan "Kut" imgesine karşılık gelir. Yine bazı sanat tarihçilerine göre bu şekil proto-Türklerde derinlemesine düşünebilme veya cisimlerin özünü görebilme gibi anlamlar içeriyor. Dört tane olmasının sebebini de dört evren katmanı olarak açıklayanlar var yanılmıyorsam. Proto-Türk inanışı insanın Tanrı'nın sureti olarak doğduğunu, "Ög"renerek "Oz"e dönmek gerektiğini söyler. Bu sayede dönerek "Kök"e yükselmek mümkündür.
Konuyla ilgili olarak "Ozlaşmak" ve "ozan" sözcüklerini açıklayan bir başlık buldum:
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=13092.0
Hatta yanılmıyorsam daha önce iktisadi işletmeden satın aldığım Türklerin Kozmik Sembolleri (Nuray Bilgili) kitabında da bu sembole değiniliyordu. Kitap çalışma ofisimdeki kitaplıkta olduğu için şu an kitaptan bilgi veremiyorum. Hafızam bana ihanet etmezse orada yazanları da eklemeye çalışacağım.
Not: aktardıklarımda yanlış hatırladıklarım veya yanlış bildiklerim varsa doğrusunu öğrenmeyi ve eğer öyle olmuşsa hatalı bilginin yayılmasına engel olunmasını çok isterim.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 12:12:18 ÖS Gönderen: ebedicirak »

Ocak 18, 2019, 01:10:00 ÖS
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Çok daha basit bir sebebi var. Tüm milletlerin böylesine bir simgeyi ayrı ayrı kullanıyor oluşları, belki de hepsinin baktıkları yerde aynı şeyi görüyor oluşlarındandır!

Soru geçerli: PEKİ KAYNAĞI NEDİR?

Ocak 18, 2019, 03:18:13 ÖS
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Pek ilgi çekmedi demek konu...

Neyse ben görevimi yapayımda mabed tavanına bakarken daha bir anlamlı bakalım. (Gökyüzüne)

Eskilerden sembolleri ne zaman incelesek aslında onların en çok okuduğu kitap olan yıldızlı gökyüzünden başlamak gerekir. Dünya'nın dönüş ekseninde özel bir yerde kaldığı için hep kuzeyi gösterir şekilde sabit kalan 'Polaris' (Kutup Yıldızı) ve Büyük Ayı ile Küçük Ayı Takım Yıldızları hep ilgi çekmiştir. Büyük Ayı (Ursa Majör) 7 yıldızdan oluşur. Bu yedi sayısına birazdan yeniden değineceğim. Ancak Büyük ayı nın dört mevsim boyunca ortada sabit kalan kutup yıldızı etrafındaki dönüşü aynı zamanda Svastika'nın kollarını, dört mevsim birlikte çizilmiş hali ise bir ''Kare'' şeklini oluşturmaktadır. Bir iddiaya göre Svastika dört yaratıcı gücü ve birleşimi sembolize edecek şekilde buradan çıkan bir simgedir. Dört gücün birleşimi yaratım, varoluş ve bazı kültürlerde 'Cennet'e işarettir. Hatta göksel kare ile yersel karenin birleşmesi teması Selçuklu yıldızı olarak ta karşımıza çıkar. Her köşesine de ayrı anlamlar yüklenir.

Ancak ben forum'un özelindeki konuya bir başka mesaj olarak devam edeceğim.

Ocak 18, 2019, 03:31:28 ÖS
Yanıtla #7
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Eski Mısırlılar da dünyayı ve cenneti iki ayrı kare şeklinde ifade ederdi. Eski Mısırda kare şeklinde ifade edilen cenneti köşelerinden dört sütunun taşıdığına inanılmıştır. Bu sütunları Horus’un çocukları Amset, Hapi, Kabhsenuf ve Taumutef gözetmektedir. Aynı zamanda Mısır tapınakları Set ve Horus sütunları ile ortalarındaki Tatt (belki de Toth) olmak üzere üç tanrıya ithafen üç sütun ile inşa edilirdi. Sözü edilen üç tanrı üzerine inşa edilmiş olan Eski Mısır inanışı, cennetin dayanağı Horus’un dört çocuğuyla birlikte yedi kişi olarak tamamlanmış olur. Locanın üç yöneticisi ve locanın en az yedi masondan oluşması ile bu sayılar örtüşmektedir.

Mayalar da dünyayı bir kare olarak sembolize etmişlerdir. Bu kareyi bir köşesinden sallandırıp, baklava şekline, yani diğeri bir deyişle bir ters birde düz üçgenin birleşimi olarak ifade etmişlerdir. Bu şekilde sembolize edilen karenin her köşesi astronomik bir yönü ifade etmektedir. Mayalar, bu karenin dört köşesinde bir sütun olduğunu ve bu sütunların kare şeklindeki cenneti taşıdıklarına inanmışlardır. Eski Mısır inanışında olduğu gibi, bu dört sütunu koruma görevini, Maya tanrısı Itzamna‘nın dört oğlu Bacab‘lar üstlenmiştir. Tanrının dünyayı yaratmasından hemen sonra Bacab’ları dört kardinal noktaya yerleştirmiş olduğuna inanmışlardır. Bu dört kardeşin adları, Kan-Bacab, sarı renk, Chac-Bacab, kırmızı renk, Zac-Bacab, beyaz renk, Ec-Bacab, siyah renkdir. Mayalar, Enoş’un mabedinin tapınağının kapısının iki yanına yerleştirdiği Pirinç ve Mermer sütunlar gibi, Bacab’ların da dünyanın çehresini değiştiren büyük tufana dayanabilen tek Maya Tanrıları olduğuna inanmışlardır.

Dört sütun sembolizmasına Hinduizmde de rastlanmaktadır. Hinduizm dininde, bu dört sütunu gözetme görevini, isimlerini hayatın önemli öğelerinden alan, Rouvera, Yama, Indra, Varona üstlenmiştir. Rouvera, varlık tanrısı; Yama, ölüm yargıcı; Indra, cennetin tanrısı ve Varona, suların tanrısı manasına gelmektedir.

Çinlilerin inanç sisteminde de dört sütun sembolizmasının büyük önemi vardır. Çinliler, bölgenin Dört Yüksek Dağı!nı dünyanın dört sütunu olarak görmüşlerdir. Bu dağlar, Tài Shān, Huà Shān, Héng Shān Nán ve Héng Shān Běi’dir. Çin inanışında bu dört dağ dört üçgen şeklinde sembolize edilmiş olup, her birinin en tepe noktasına bir göz motifi işlenerek dünyanın iyiliğini gözettikleri ifade edilmiştir.

Astrolojik açıdan değerlendirildiğinde, yedi kişi, Büyük Ayı Yıldız Kümesindeki yedi parlak yıldızı temsil etmektedir. Bu yıldızlar Kuzey kutup yıldızı, Polaris, çevresinde dönmekte ve onu gözetmektedirler. Bu aynı zamanda Swastika işaretinin de kökenini oluşturmaktadır.

(Sütunlar ve Mitler başlıklı makaleden alıntılanmıştır)

Ocak 18, 2019, 06:29:37 ÖS
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok enteresan. Selçuklu yıldızı sembolizmi hakkında bilgim vardı ama Sn. Anarchosa'nın yazdıklarından haberim yoktu. Teşekkür ederim.