Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın Masonluğu  (Okunma sayısı 1455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 26, 2019, 02:24:26 ÖÖ
Yanıtla #30
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,
Bu konu bir kaç gündür form gündemin de.. düşüncelerinizi okudum ancak konu KADIN MASONLUĞU izin verin de biz yazalım düşünlerimizi belirtelim belki bir yerlere ulaşır. Neyi neyle tartışıyorsunuz. Aynı arapların kadınlar insan mıdır konulu tartışması yine kendi aralarında yapmasi gibi.. komik olmayın..

Kadın mason olamaz.. Bir kadın seni doğuruyor dünyaya getiriyor büyüyor eğitim almana yardımcı oluyor sen sonra belirli bir seviye gelip mason olabiliyorsun ama seni buna hazırlayan o yüce varlık mason olamıyor.. sadece düşünün olur mu sadece düşünün.

Kurallar.. o kural dediginiz şeyler senelerce evvel yasak olan şeylerin günümüzde komik karşılanmasına neden oluyor. Ve sizde buna çanak tutuyorsunuz. Sırf egolarınız tatmin oluyor diye mi bunu yapıyorsunuz bilemiyorum.

Masonluk kutsaldır maneviyattir. Bunu hepimiz biliyoruz. Eğer böyle ise neden ayrımcılığı savunuyorsunuz. Ayrımcılığı hiç bir düşünce baki kılamaz kılmamalı..

Sayın vendor,

Söylemlerinizin bir çok kısmına katılıyorum. Fakat burada yüzyıllarca zamandır süregelen bir meslekten bahsediyoruz. Masonluktan bahsediyoruz. Masonluğun, kadın erkek gibi cinsiyetçi tartışmalara alet edilmesini üzülerek takip ediyorum. Masonluk gibi insana, hayvana, bitkiye, evrene, kainata bu kadar güzel yaklaşımları varken, cinsiyetçi bir ithamla yargılanmasın lütfen. Masonluk ve cinsiyetçilik aynı paragrafta dahi güzel durmuyor.

Sözlerimi bitirirken Neşet Ertaş'ın bir sözünü paylaşmak isterim,

"Kadın, insandır. Erkek, insanoğlu"

Şubat 26, 2019, 02:35:09 ÖÖ
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Ne kadar kötü bir şey söylenen bir cümlenin anlaşılmaması ve söylediğim halde ısrar edilmesi.
Ben bir daha umarım son defa tekrarlayayım ben sn.sanvere sahtekar demedim kaldiki haddim değildir.
Sn.sanverin alıntı ile söylediği cümleyi söyleyen ve ama ile başlayan sozdizimini eden o ingilize dır sahtekar sözüm.
Çünkü orada diğer masonlara nasıl sahte davranmalarını öğütlüyor.
Bana dürüstce gelmedi o yüzden öyle dedim. Sn.sanver aktarimcidir. Hatta merak ederim bu sözü sevgili eşinin gözünün içine bakıp söyleyebilir mi diye çünkü bilirim ki oldukçada naif biridir.

Sn.mars'in sözlerinede katılmamak elde değil bir harici olarak burada yediğimiz ayarların sayısını saymadım.

Sn.anarchosa böyle bir konuyu gündeme getirmişse bir bildiği vardır.Forumumuzda benzeş sayısız konu vardır sonuç alınamayan.O yüzden net olmak lazım yasakçılık ve ayrımcılık hoş bir şey değil.Degisememek ve bunuda gelenek diye bir kalıba sokmak dogmanın bir çeşididir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 26, 2019, 08:40:48 ÖÖ
Yanıtla #32
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Diğer konulara bir diyeceğim yok, herkes fikrini söylemiş.

Ancak bir konu için argüman getirilirken yine kendi inancına göre kadının önüne neden ondan peygamber yoktu denilmiş. Herkes öyle inanmıyorsa?

KADIN PEYGAMBERLER :

Tevrat’ın Tekvin 15: 20 ayetinde  Peygamber Miryam’dan, Hakimler 4:4’de Peygamber Debora’dan, 2. Tarihler 34: 22 de  Şallum’un karısı Peygamber Hulda’dan, Nehemya 6: 14 de  Peygamber Nadya’dan söz eder.

Aynı şekilde, İncil  Luka 2: 36 da  “Aşer oymağından Fenuel’in kızı Anna adında çok yaşlı bir peygamber vardı. Genç kız olarak evlenip kocasıyla yedi yıl yaşadıktan sonra dul kalmıştı. ” ifadeleriyle bir başka kadın peygamberden bahsedilir.
Laicus Humanitas Scienti

Şubat 26, 2019, 10:24:43 ÖÖ
Yanıtla #33
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu bir tercih meselesidir, bu tercih eleştirilebilir. Geleneksel Masonların, diğer Masonları "Mason" olarak tanımaması gibi bir anlayış eskide kalmıştır. Karşılıklı saygı çerçevesinde birçok ortak faaliyet hem ülkemizde hem de yurt dışında yürütülmektedir ancak aralarında ritüelik ilişki söz konusu olamaz.

Evet, beğenirsiniz veya beğenmezsiniz kurallar böyledir. Zamanla değişebilir mi bu kurallar, elbette ki değişebilir, o zaman biz de değişen kuralları uygularız, ama mevcut kuralları esnetmeyiz.

Kadınlar, bizler için üstün varlıklardır, onların bu derneğe üye olamamaları bu gerçeği değiştirmez. Türkiye'de ve dünyada sadece kadınların üye olabildiği dernekler veya kulüpler yok mudur?

Önceki iletimde de yazdığım gibi, Geleneksel Masonluk ve Liberal Masonluk tartışmalarından hep uzak kalmaya çalıştım. Masonluk, ülkemizde kendine zar zor bir yer edinmeye çalışırken, amacını ve geleneklerini anlatmaya çalışırken, hiç kimse bunlar geleneksel mi yoksa liberal mi diye bakmaz. Hem diğer Masonik örgütlere saygımdan dolayı hem de ülkemizde Masonluk ile ilgili ilave bir olumsuz intiba oluşmaması adına bu tür tartışmalara girmemeyi tercih ediyorum. Bu tür tartışmaların da bir Mason tarafından başlatılmasını da halen anlamıyorum. Zaten forum da defalarca tartışıldı.

Bu yazıma, diğer Masonik örgütlerde de şu tür çelişkiler var, öyle diyorlar ama bakın bunu da yapıyorlar gibi bir kaç paragrafla devam edip, oku başka yere çevirip, konu açan sayın üyemizin ifadesiyle tartışmayı daha da renklendirebilirdim, ama bu davranışın bana yakışacağını düşünmüyorum.

Saygılarımla ve sevgilerimle

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Şubat 26, 2019, 11:23:17 ÖÖ
Yanıtla #34
  • Yeni Katilimci
  • *

İngilizlerin karakteristik yapısı nelere kadir olmuş?
Konu başlığı Kadın Masonluğu, fakat ben okuyuculara farklı bir bakış açısı vermek isterim.
İngilizler gelenekçidir. Gelenekçi yapılarını koruyarak en ileri medeniyetlerden biri olmayı hayretle becerebilmektedirler.
Şöyle ki; monarşilere bir bakalım...
Monarşiler de geleneğin, göreneğin, örfün, adetin (hatta dinin) bir uzantısı. Yüzlerce değil binlerce yıllık bir yönetim biçimi. Bugün geldiğimiz noktada insanlık, yönetimde kendi kendinin söz sahibi olduğu demokrasiyi keşfetti, ve büyük mücadeleler sonrası bu yönetim biçimine kavuştu. (İleride belki daha iyi bir yönetim biçimini keşfedecek/uygulayacak kim bilir?) Peki, monarşilere ne oldu? Birçok gelişmiş ülkede esamesi okunmuyor. Peki, diğerlerinde?
Bugün başta İngiltere olmak üzere birçok gelişmiş ülkede "göstermelik" monarşiler mevcut. Ne işe yayar bu göstermelik monarşiler? Ne yaparlar? Ülkelerine ne faydaları vardır?

En nihayetinde, konuyu detaylı incelediğimizde örf, adet, gelenek üzerine "kağıt üstünde" kalmış bir uygulama. Dünyanın belki de en demokratik ülkelerinden biri olmayı başarabilen İngiltere bir şekilde monarşiyi ayakta tutmayı becerebilmiş. Kime zararı var? Kimseye yok! Kime yararı var? Yine kimseye yok!

Fransa'ya baktığımızda ise, belki de monarşi kelimesinin anavatanına ulaşırız. Unutmamak gerekir ki, Avrupa'nın tarihi belkemiği Roma İmp. monarşiden çok demokratik bir yapıya sahipti. Fransa ise 1789 ile birlikte monarşiyi tamamen defterden sildi. Göstermelik bir kalıntıya dahi izin vermedi.

Bu örnekler ile konuyu getirmek istediğim yer malum; dünya genelindeki iki ana akım masonluk anlayışı kısaca İngiliz ve Fransız ekolleri olarak bölünmüştür. Bu bölünmede çok bariz bir şekilde iki ülkenin karakteristiği ön plana çıkmıştır. Fransa, neyse o diyerek ne gelenek tanımış ne de landmark. İngiltere ise gelenekçi yapısını bozmadan (birçok konuda bu yöntemle ilerlemeyi sağlayabildiği için) yola devam etmeyi seçmiştir.

Konuyla ilgili söyleyebileceğim son söz şudur: Kadınların mason olmamasına verilen "geleneğimiz" cevabı elbette bugün aklı başında bir bireyi tatmin etmemektedir. Bunun kolay kolay savunabilecek bir tarafı da yok gibidir. Fakat, masonluğun ezoterik bir yapısı olduğunu, ve bunun açıklanamayan başka bir sebebi olabileceği ihtimalini de değerlendirmek gerekir. (Nihayetinde bugün hiçbir aklı başında birey, kadın-erkek eşitliği minvalinde umumi tuvaletlerin cinsiyet ayrımına tabi tutulmaması gerektiğini savunmuyor!) Unutmamak gerekir ki, bugün ülkemizdeki Kadın Mason locaları ve ÖMBL, toplantılarını birlikte yapabiliyorlar, fakat ya üst felsefi derece atölyeleri?
Olmamak, olmak..

Şubat 26, 2019, 02:11:43 ÖS
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Sn.anarchosa
Sizi anlayabilmiş değilim.
Ya zeka seviyem düşük yahutta siz çok anlaşılmaz birisiniz.
Oldukça ciddi ve getirisi olan bir konu açıyorsunuz,Biz harici garibanlar birkaç lakırdı ediyor uzaktan izliyorsunuz sonra ülke dışından konuya size göre oldukça sempatik bir başlangıç yapip(saçma sapan şeyler okudum)birkaç gündür diyor ve bizim aklımıza kendince bir saptama yapıp konuyu niye açıp neyi hedeflediginizi yazacağınıza son noktayı yine kendinizce koyup ben masonların bu konuda tartışmasını istemem diyorsunuz.
Sizin bir konuyu boşuna açtığıniza mi inanalım?

Bakınız sn.anarchosa benim gibi bir harici yazınızdaki bir söz için aklına yatmadığı ni gerekçe gösterip sahtekarca bulabilir ve dile getirir nihayetinde bu bireyseldir.
Sizin gibi üstelik yeni mason olmuş biri bir konuya yazarken palas pandiras yazılar için saçma sapan derse biz hariciler senin için nasıl bir mason bu diye düşünürüz.
Yıllardır bu forumda yazarım hiç bir mason dostumdan konu ne olursa olursun böyle bir çıkış görmedim.

Zararı yok bazı şeyleri göze alıyorsun kendi şahsına münhasır kişi olarak görünürsün forumda .Kısaca biz harici arkadaşlar burada olma sebepleri belli ,onlar öğrenmek için sorar araştırıp yanlış olduğunu bilmeden bilgide verebilir bu size saçma gelmesin.
Belki zeka seviyemiz size eşit bile değildir ama masonlar.org forumunda biz bunu pek hissetmeyiz biri bize ısrarla hissettirmeye çalışmazsa.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 28, 2019, 11:09:34 ÖÖ
Yanıtla #36
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

10 Mart 1999'da UGLE tarafından, 1989'daki deklerasyonuna  ek olarak yayınlanan bildiriden çok kısa birkaç cümle paylaşacağım.

“ İngiltere  ve Galler de yalnız kadınlara özel iki Büyük Loca  vardır. Bunlar yalnız kadınları kabul etmelerinin dışında, uygulamalarında (çalışmalarında) muntazamdırlar. Ayrıca  bir tanesi de hem erkekleri hem de kadınları üye olarak  almaktadır (karma localar). Bunlar Büyük Locamız (UGLE) tarafından tanınmamaktadırlar ve karşılıklı ziyaretler yoktur...

Bununla beraber, Kadın Büyük Locaları ile zaman zaman ortak konularda görüşmeler yapılmaktadır. Bundan böyle Kardeşler, haricilerce sorulduğunda  [Her ne kadar bizim Büyük Locamız kadınları almıyorsa da] Hürmasonluğun erkeklere  mahsus olmadığını izah edebilirler.... "
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Şubat 28, 2019, 11:15:55 ÖÖ
Yanıtla #37
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

10 Mart 1999'da UGLE tarafından, 1989'daki deklerasyonuna  ek olarak yayınlanan bildiriden çok kısa birkaç cümle paylaşacağım.

“ İngiltere  ve Galler de yalnız kadınlara özel iki Büyük Loca  vardır. Bunlar yalnız kadınları kabul etmelerinin dışında, uygulamalarında (çalışmalarında) muntazamdırlar. Ayrıca  bir tanesi de hem erkekleri hem de kadınları üye olarak  almaktadır (karma localar). Bunlar Büyük Locamız (UGLE) tarafından tanınmamaktadırlar ve karşılıklı ziyaretler yoktur...

Bununla beraber, Kadın Büyük Locaları ile zaman zaman ortak konularda görüşmeler yapılmaktadır. Bundan böyle Kardeşler, haricilerce sorulduğunda  [Her ne kadar bizim Büyük Locamız kadınları almıyorsa da] Hürmasonluğun erkeklere  mahsus olmadığını izah edebilirler.... "

Teşekkür ederim katkınıza sayın Caliper.

Benim paylaşımımın eleştiri amaçlı olduğu zannedildi. Ancak tek yapmak istediğim sizin de yaptığınız gibi bu konuda yaklaşım değişikliği olduğunu bildirmekti.

Bu konunun kendi kanadında kural belirleyicisinin yaklaşımı da işte artık bu şekildedir.
Laicus Humanitas Scienti

Şubat 28, 2019, 02:16:00 ÖS
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Çakıl taşları çağlayanın önünde set olamaz.
Durumu idare ediyor görünüp var olanı kabul ediyor gibi görünüp reddetmek burdan cikardigim sonuç bu.
Aynı şeyi okuyup farklı sonuçlar çıkarma denir buna.Neden böyle işler yaparlar anlaşılır gibi değil.Cok istediğim halde bu sefer çok sahtekarca demiyeceğim.Ben bile değişebiliyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 28, 2019, 02:18:59 ÖS Gönderen: karahan »

EDMUND BURKE