Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın Masonluğu  (Okunma sayısı 1699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 25, 2019, 09:56:28 ÖS
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Anarchosa ben kimsenin menfaatine konuşmadığım gibi inandığımdan farklı şekilde de konuşmam. Konuya verdiğim ilk yanıtta mason olmadığımı sizin deyiminizle tekris edilmediğimi özellikle vurguladım. Çünkü mason olmayan birinin bakış açısıyla yazıyorum ve gerçek anlamda masonluk nedir nasıl bir hissiyattır bilmiyorum. Okuduklarımın ki buna sizin yazılarınız da dahildir , lafzi yorumunu yapıyorum. Elbette ben size masonluk budur böyle olacaktır demedim diyemem. Masonluğu yanlış tanımış da olabilirim ancak kimsenin kralcılığını yapacak bir karakterim de yoktur. Sn. Remzi Sanver'in konuşmasını alarak bunun mefhumu muhalifinden kendinize pay biçmeniz de beni ilgilendirmemektedir. Masonluğu yalnızca öğrenmeye değil anlamaya çalışıyorum bu nedenle beni kastederken ithamlarda bulunmayınız. Kadınların çok daha üst düzey beceri ile yapabilecekleri onca meslek varken neden subay olmayı tercih ederler ona da anlam veremiyorum ya neyse...
''İnsan, hayrın gelmesine dua ettiği gibi kötülüğün gelmesine de dua eder. İnsan pek acelecidir.'' İSRA-11

Şubat 25, 2019, 10:08:05 ÖS
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuyu dağıtıp artık farklı yorumlar gelmeye başladı. Gelen yorumlar da bir hayli ilginç.. kadına bayan ne demek nedir iç anlamış degilim. Ayrıca bir kadın hangi mesleğini seçeceğini size ve sizin gibi düşüncelere sahip insanlara soracak değildir. Sırf siz anlayın diye de bir meslek seçmiyoruz ayrıca anlamınızı da beklemiyoruz. Bir meslekler kalmıştı cinsiyetlestirmediğiniz onu yaptınız.. gülüyorum ağlanacak halimize..  :)  :)

Şubat 25, 2019, 10:14:50 ÖS
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.vendor tavrınızı anlamış değilim. Farkındaysanız ben anlamıyorum dedim seçimleri saçma vs gibi genel bir yargı iletmedim. Yazılanları doğru idrak ediniz. Kadınlar mason olur. Tamam da kendilerine mason dediler veya bir dernek kurdular diye mason mu olurlar? Sn. Anarchosa iyi hoş söylüyor 1717 den önceye dayanır kurdular diye ancak ritüelleri nedir vs bunları biliyor muyuz ? Ben bilmiyorum kendisi biliyorsa ya da ÖMBL ile KMBL in ritüelleri eş değerde ise bunu da açıkça söylesin ki kafamızdaki soru işaretleri giderilsin.
''İnsan, hayrın gelmesine dua ettiği gibi kötülüğün gelmesine de dua eder. İnsan pek acelecidir.'' İSRA-11

Şubat 25, 2019, 10:23:27 ÖS
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın St-Further sizin de şunu idrak etmeniz gerekiyor aslında bir kadının meslek seçimini tartışıyoruz. Neden bir erkek değil de kadın. Burada bile bir cinsiyetcilik yok mu? Ayrıca meslek seçimidir kimi ne ilgilendirir değil mi? Bir erkek için bu denli üstünde durulmuyor nedense.. kadın dan her şey olur da ah benim güzel ülkemin güzel olmasını istediğim insanları rahat bırakın yargılamayın illa ki size cevap vermek zorunda bırakmayın. Diğer soruların muhattabı ben değildim o yüzden cevap veremiyorum
Saygı ve sevgi ile..

Şubat 25, 2019, 10:35:40 ÖS
Yanıtla #24
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

1. Herhangi bir konuyu kişiselleştirmeyelim. Benim @ işareti ile özellikle belirtmediğim kişi bana şöyle dedin böyle dedin demesin. Zira benim yaptığım genele hitaptır.

2. Konuları da ekseninden kaydırmayalım.

3. İnsan yapımı konulara kutsiyet vermeyelim. Anderson Nizamnamesi örneğin söz konusu ise bunu bir çeşit Masonluğun kutsal kitabına çevirmeyelim.

Neden mi?

1352 tarihini taşıyan “Ordinacio facta pro caementariis” diye söze giren York çıkışlı fabric rolls (bez rulolar),
1390 tarihli ve içinde ‘constitution’ (anayasa) sözcüğü de geçen – Hic incipiunt constitutiones artis gemetriae secundum Euclydem – ‘Regius’ diye bildiğimiz Halliwell-Phillips El Yazması,
1459 ve 1563 tarihli Strasbourg nizamnameleri,
1462 tarihli Torgau nizamnameleri,
1599 tarihinden itibaren kendi özgün Yükümlülükler Manüskrisi’ni uygulayan Kilwinning Locası’nın Lansdowne Nizamnamesi.

Dahası da var:

Cooke’un içinde masonik yükümlülüklere de yer veren ünlü 1490 tarihli “Makaleler”i ve
1598 tarihli Schaw Manüskrisi’ndeki Statuts.

Daha da geri gideyim mi?

Masonluğun pek çok yazması, yasası, landmarkı vardır. Bunlarda zaman içinde değişim ve gelişim geçirir.

Anderson Nizamnamesi de defalarca değişmiştir. Kaldı ki ABD masonluğu (çoğunlukla) İrlandave İskoçya'da  AHİMAN REZON esastır.

Bununla birlikte KMBL nin ritüellerini biliyorum.  Sanılanın aksine ÖMBL ye değil HKEMBL'ye daha yakındır. Özellkle bazı terimler güncel Türkçe'ye henüz dönmemiştir.
Örneğin Saygıdeğer Üstat değil Üstad-ı Muhterem diye hitap vardır.
Her obediyans kendi ritüelini kendi belirleyebilir. Tüm Dünya'da tek bir ritüel mi var sanıyorsunuz? Şaşırırsınız o halde UGLE ve HKEMBL ritüelleri de tabi ki aynı değildir.

Alterius non sit qui suus esse potest

Şubat 25, 2019, 10:37:24 ÖS
Yanıtla #25

Sayın St-Further sizin de şunu idrak etmeniz gerekiyor aslında bir kadının meslek seçimini tartışıyoruz. Neden bir erkek değil de kadın. Burada bile bir cinsiyetcilik yok mu? Ayrıca meslek seçimidir kimi ne ilgilendirir değil mi? Bir erkek için bu denli üstünde durulmuyor nedense.. kadın dan her şey olur da ah benim güzel ülkemin güzel olmasını istediğim insanları rahat bırakın yargılamayın illa ki size cevap vermek zorunda bırakmayın. Diğer soruların muhattabı ben değildim o yüzden cevap veremiyorum
Saygı ve sevgi ile..

Bir kadın olarak hemcinslerinizin değerlerini sonuna kadar savunmalısınız bence.

"Kadınlar neden mason olamaz ?" sorusuna verdiğiniz cevaplar,gercekten zihinlerdeki sualleri cevaplıyor.

Saygılarım ve sevgilerimle.
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2019, 10:44:45 ÖS Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Şubat 25, 2019, 10:44:42 ÖS
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygı ve sevgi ile..

Bir kadın olarak hemcinslerinizin değerlerini sonuna kadar sovunmalısınız bence.

"Kadınlar neden mason olamaz ?" sorusuna verdiğiniz cevaplar,gercekten zihinlerdeki sualleri cevaplıyor.

Saygılarım ve sevgilerimle.

Elimden geldiğince dilimin döndüğünce.. Düşünceleriniz için teşekkür ediyorum
Saygı ve sevgiyle

Şubat 25, 2019, 11:01:42 ÖS
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 1934 yılında Türkiye'de Kadınlar ""Seçme ve seçilme hakkını" elde etmiştir.  Yani o zamana kadar bir kadın milletvekili de olamıyordu. Gerçekten masonluk bilim ve ilimle ilerleyecekse ve dünyayı da masonluk ilerletecekse(en azından ilerlemesine katkı verecekse) kadınları mason olarak kabul etmemek ancak dünyayı kadınların katkısından yoksun bırakmaktır.
   Şuanda daha iyi anlıyorum ki bu yapılmamış bir devrim olabilir. Konuya katkı verenlere teşekkürlerimi sunarım.
  Saygılarımla...

Şubat 25, 2019, 11:15:04 ÖS
Yanıtla #28

Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde 1934 yılında Türkiye'de Kadınlar ""Seçme ve seçilme hakkını" elde etmiştir.  Yani o zamana kadar bir kadın milletvekili de olamıyordu. Gerçekten masonluk bilim ve ilimle ilerleyecekse ve dünyayı da masonluk ilerletecekse(en azından ilerlemesine katkı verecekse) kadınları mason olarak kabul etmemek ancak dünyayı kadınların katkısından yoksun bırakmaktır.
   Şuanda daha iyi anlıyorum ki bu yapılmamış bir devrim olabilir. Konuya katkı verenlere teşekkürlerimi sunarım.
  Saygılarımla...

Hanımlarla yapılarak kazanılan bir Münakaşa,aslında kaybedilmiş bir birlikteliğin geleceğidir kanımca.Zira sürekli; onlar bizdeki geleceği,biz ise onlardaki geçmişi sorgularız.

Saygılar.
Sen Özelsin

Şubat 26, 2019, 01:53:22 ÖÖ
Yanıtla #29
  • Yeni Katilimci
  • *

Tartışma konusu çok başka yerlere gidiyor. Burada tartışılan kadın erkekten üstündür veya erkek kadından üstündür değil ki... İki farklı cinsiyet söz konusudur, fakat erkek ve kadın olmadan insanlık var olamaz. Bu hayatın bir bütünüdür, denklemidir.

@ ile belirtmediğim kimse üstüne alınmasın düşüncenize katılmıyorum Sn ANARCHOSA
Düşünün ki bir masada oturuyoruz ve modadan konu açılıyor. Masada belli başlı tarzları olan insanlar mevcut. Kadın da var erkekte var. Kravatı olmayan insanlar da var, papyon takmış insanlar da var. "Daha kravatı dahi olmayan insanlar modadan konuşuyor" minvalinde bir cümle ederseniz, o masada kravatsız olan insanlara bunu demiş olursunuz. Sonra da ama üstünüze alınmayınız ben genele hitap ediyorum demek bana göre durumu kurtarmaktan ibarettir.

Sizin güzel bir kravatınız var. Mason olduğunuz gayet açık bir şekilde yazıyor. Benim kravatım yok, harici olduğum belli. Kısaca yazdığınız yazıyı tabi ki de üstüme alınacağım. Genele hitap etmeniz de beni genelin dışına taşımaz, yine bana dokunur. Çünkü o genelleme yaptığınız kategorinin içinde ben de bulunuyorum.

Böyle bir konu açmaktansa, kendi düşüncelerinizi belirtirsiniz ki burası açık ve özgür bir platform, bir mason olarak da bizi aydınlatmış olursunuz. Fakat siz bir yazı paylaşıyorsunuz, bu yazı da Sn Remzi Sanver'e ait bir konuşma metni, üyelerden birisi de Sn. Remzi Sanver'in bu sözlerine "sahtekarlık" diyor, ve siz sesinizi çıkarmıyorsanız; yaptığınız şey sadece polemik yaratmak olur. Üstelik sesinizi çıkarmadığınız gibi "kraldan fazla kralcılar" şeklinde çirkin bir ithamda bulunuyorsunuz. Açıkçası neye istinaden söylediğinizi de anlamadım.

THY pilotunun kadın olması konusuna gelecek olursak, ne kadar güzel bir olay. Kadın erkek olarak bakmamak lazım, işin ehli kadın da olabilir erkek de olabilir. İşin ehli kimse icracısı da olmalıdır zaten. Fakat konu bu değil ki. Kadın pilot olayını da argüman olarak göstermeniz çok ilginç açıkçası.

"Dinlerde neden kadın peygamberler yok" gibi, sonu gelmeyecek ve paradoks içeren düşünce sistemine girmeye de gerek yoktur.

Burada konu kadın masonluğu üstüne. Benim düşüncem kadının mason olamayacağıdır. Kadın kendi kendini mason ilan eder, buna itirazım yoktur. Fakat girebiliyor mu locaya ben buna bakarım. Hemşirelik olayını size anlatmama gerek yoktur sanırım. Mason olan sizsiniz. Ben bir erkeğim ve ben de mason değilim. Fakat tekris edilmiş mason vardır; mason gibi yaşamaz, tekris edilmemiş bir harici vardır; masonluk anlayışına göre hayatını daim ettirir. Konuyla ilgili bir çok söz de mevcut. Hatta Sn Remzi Sanver'in kendi sözleri vardır,

"Mason olmak kolaydır, mason yaşamak zordur" der.

Velhasıl, kim kendini nasıl hissederse odur zaten. Misal vereceğim. Ben kendimi Japon gibi hissediyorum. Japon kimliğim var mı? Yok.
Kadın kendini mason hissediyor. Ne güzel, mason gibi yaşasın. Buna kim itiraz edebilir ki? Fakat girebiliyor mu locaya? Buna bakmak lazım.

Sözlerimi bitirirken, bir harici forumunda olduğumuzu unutmayalım lütfen. Burası masonların, pardon yani "tekris edilmiş masonların" haricilere ayar verdiği bir platform değildir düşüncesindeyim. Ben buraya bir harici olarak geldim, ve üyeliğim kabul edildi. "Daha tekris dahi olmayanlar önümüze kuralları koyuyor" demenizi hoş karşılamıyorum. Burada herkes iyi kötü kendince araştırma yapabiliyor. Herkes bir şeyler okuyor, yazıyor. Bu söyleminiz, bir haricinin araştırma zekasına ve bilgisine hakarettir. Göremediğim ve yaşamadığım şeylerle ilgili yazıp çizmiyorum. Her söylemimin altında, kendimce bir bilgi birikimi vardır. Altını çiziyorum, kendimce.

Saygılar sunarım

« Son Düzenleme: Şubat 26, 2019, 02:13:59 ÖÖ Gönderen: Mars »