Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Açıl susam açıl  (Okunma sayısı 274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 14, 2019, 11:12:06 öö
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1438
  • Cinsiyet: Bay

Bir kitaptan alıntı yapacağım ancak kitabın ismini burada özellikle vermeden geçiyorum...
Tüm sırrın küçücük bir susam tohumunda gizli olması ve bunu bilenin hazinelerle dolu mağarayı açabilmesi alegorisinin arkasında yatanlar nelerdir?

---

Pineal bez İsa'dan önce 300. yılda İskenderiyeli Herophilus tarafından tanımlanmıştır. Bergamalı Galen, pineal bez için çam kozalağına benzemesi nedeni ile 'konareion' adını kullanmıştır. Bu sözcük pineal bezi innerve eden Nervi conari adı ile günümüzde de sürmektedir. Pineal sözcüğü ise yine Latince çam kozalağı anlamına gelen pinealis sözcüğünden gelmektedir. Anatomist Andreas Vesalius pineal bezin topografyasını ve yapısını tanımlamış, yine Ortaçağ'ın ünlü filozof, hekim ve matematikçisi Rene Descartes ''ruhun yerleştiği yer'' olarak tanımlayarak bellek işlevlerindeki önemini vurgulamıştır. Pineal bez, görme sisteminin bir uç organı olarak ritmik ışık mesajının organizmadaki her organa iletilmesi işlevini görür. Işık uyarısı pineal beze karmaşık, çok nöronlu bir sistemle ulaşır.

Rene Descartes'in insanın ruhsal hakikatine işaret eden bu çok önemli kozalaksı bez tanımını asırlar sonra şimdi bu ve bundan sonraki çağlara uyarlayıp şöyle değiştirerek tanımlamam gerekiyor: ''Kozalaksı bez, insanın içindeki Tanrı'sını karşısında özü olarak gördüğü sahnedir!''

Hipozif bezi tıbben bu ismiyle daha tanımlanmadan önce İslâm dünyasında 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' hikâyesinde simgesel olarak tanımlanmıştır. Bu hikâyede geçen en önemli ve konunun ruhsal özü olan 'Açıl susam açıl' sözüdür. Arapçada simsim denilen susam sözcüğündeki harfleri zorlayarak farklı şekilde yorumlamaya çalışanlar da vardır. Ruhsal anlam bu sözcüğün isminde değil, küçük olan fizîkî şeklinde saklıdır. Açıl susam denmesiyle kalp gözü, yani gönül gözünün iki kaş arasında susama benzetilen hipofiz bezi kast edilir. Burada verilen mesaj beden mağarasında saklı tanrısal hazineye kavuşmak için iki kaş arasında üçüncü göz olan hipofizin açılmasıdır. Kur'anda ''Açıp genişletmedik mi senin sadrını?'' İnşirâh sözcük anlamı olarak 'açılma' anlamına gelir. Âyette geçen 'Sadr' sözcüğü göğüs kafesi değil, 'gönül, kalp, yürek' anlamındadır. Şu hâlde burada verilen mesajda; 'Muhammed'in kalbi, yani anahata çakrası, hipofiz ve kozalaksı bezi açılarak ruhsal görüşü evrensel boyutlarda genişletilmiştir.' anlamı tam ve tartışmasız yerine oturur.

Alterius non sit qui suus esse potest