Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İykaaf nedir?  (Okunma sayısı 1417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2019, 11:26:58 ÖS
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İster istemez benzer örnekler akla geliyor. Yönü gösterdiniz. Bilenler yazmak isteyenler doğrusunu yazacaktır.
no one

Mart 29, 2019, 09:13:51 ÖÖ
Yanıtla #11
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu başlık böylece kalacak mı yani? Hiç mi bilen, -bilmeyebiliriz- akıl yürüten olmayacak!
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 29, 2019, 10:35:52 ÖÖ
Yanıtla #12
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Size bir kitaptan söz edeyim. Adı ''Enok'un Kitabı''. Bu kitap “Eski Ahit” (Tanah) apokratif kitaplarından biriyken zamanla kaybolmuş hatta “okunması insanı dinden çıkarır” denilmiştir. 1773 yılında İskoç araştırmacı ve mason James Bruce, Habeşistan’a bir söylenti üzerine giderek orada bir manastırda saklanmış 3 nüshasını bulmuştur. Varlığı ve doğruluğu ise 1947’de bir çoban tarafından bulunan Ölü Deniz kıyısında Kumran’da bir mağarada bulunan yazmalarla ortaya çıkmıştır. 11 mağarada yapılan kazılarda ele geçen 800 kadar yazma Essenîlerce küplerde saklanarak gömülmüştür. Bu yazmalarla Enok’un kitabı örtüşmekte ve birbirini doğrulamaktadır.
Enok Yaratılış 10:17’de şöyle denir:
“Kayin karısıyla yattı. Karısı hamile kaldı ve Hanok’u doğurdu. Kayin o sırada bir kent kurmaktaydı. Kente oğlu Hanok’un adını verdi.”

Enok’la ilgili bir ilginç bilgi de İsa gibi onun da ölmediği, göğe yükseltildiğine ilişkindir.
İbraniler 11:5: “İman sayesinde Hanok ölümü tatmamak üzere yukarı alındı. Kimse onu bulamadı, çünkü Tanrı onu yukarı almıştı. Yukarı alınmadan önce Tanrı’yı hoşnut eden biri olduğuna tanıklık edildi.”

Enok, Eski Mısır Tanrısı Thot ya da İslâm’daki Hz. İdris ile de özdeşleştirilmiştir.

Enok’un Kitabı 1773 yılında bulunmuştur. Ancak ilginç olan bundan çok önceleri de bu anlatımlara Masonlukta rastlanabilmesidir (Uriel’s Machine – Christopher Knight, Robert Lomas). Hatta pek çok mason mabedinin tavanında bulunan gökyüzü tasvirinin Enok’un kitabında verilen tarife uygun hazırlandığı söylenir.

Mart 29, 2019, 11:22:21 ÖS
Yanıtla #13
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bilemiyorum anlatmaya çalıştığım yakalanabiliyor mu?
Ancak buradan son bir mesaj daha vererek kendimce sonlandırmak isterim... Hep görürüz kaynaklarda: "Hermes, Thoth, Enok, Enoş, Hanok, İdris... Bunlar aynı kişi midir?" gibi...

Peki neden eşleştirilirler? Tevrat kaynağını verdim (Enok/Hanok). Kur'an'da da Meryem Suresi 56-57 şunları der:

Kitapta İdris'i de an, hatırla ve örnek şahsiyet olarak kabul et ve başkalarına da duyur. O da özü sözü doğru olan biriydi, bir peygamberdi. Biz onu yüce bir mekan (makam)a yükseltmiştik. [Biz onu yüce bir mevkiye (göklere veya Cennet'e) yükselttik.]

İşte Yükseltme ve İykaaf'ın bana göre önemi...

Mart 30, 2019, 01:39:54 ÖÖ
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sayın ANORCHOSA 'nın sözünü ettiği "Enok'un kitabının 1773 yılında bulunduğu ancak , ilginç olanın bundan çok önceleri bu anlatımlara Masonlukta rastlanabilmektedir" ibaresi beni biraz eskilere götürdü.  Şöyle ki;
           Forma kabul edildiğim ilk yıllardı. Yine söz konusu Masonluk ve geçmişi tartışılıyordu.  O zamanlar, elimdeki kaynaklardan da söz ederek  Masonluğun Süleyman Peygambere, Hiram'a kadar uzandığından bahsetmiştim.  Yine o zamanlar formumuzun duayenlerinden sayın ADAM  benim anlatılarıma katılmadığını ve Masonluğun 1720 li yıllarda kurulduğunu ısrarla ifade ediyordu. Hatta halen elimde olan bir kaynakta Fransa'da ilk Locanın 25 mART 1688 tarihinde kurulduğundan söz etsem de sayın ADAM benim kaynaklarıma itibar edilmemesi gerektiği yolunda ifadeler kullanmış ve konu hayli tartışılmıştı.
            Şimdi siz , Enok'un l773 yılında bulunan kitabından çok önceleri sözünü ettiğiniz anlatıların Masonluk'ta rastlanabildiğini ifade ediyorsunuz.
            Yanılmıyorsam bu ifadenizi, benim yıllar önce ileri sürdüğüm tezi doğrular mahiyette görüyorum.  Yani her ne kadar Masonluğun  1720'li yıllarda oluşturulduğu söylense de aslında Masonluğun M.Ö. yıllara varan bir geçmişi bulunmaktadır. Öyle mi?
            Saygılar-sevgiler

"Vur ama dinle beni"

Mart 30, 2019, 08:07:58 ÖÖ
Yanıtla #15
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Evet öyle...
Sn ADAM başka bir noktada ısrarcı. Bugünkü spekülatif Masonluk ile 1717 öncesi yapı ve uygulamanın farklılığını ifade etmeye çalışıyor aslında. Güncel Masonluğun ise Stuartlar başta olmak üzere İngiltere "Game of Thrones" u sebebiyle şekillendiğinin de altını çiziyor.

Pisagor örneğin bu mesleğin önemli bir köşe taşıdır öyle değil mi? Ancak Spekülatif bir Mason mudur, hayır! Demek istediğim isim değişir. Bir dönem Dionisos Ustaları denilir bir başka dönem farklı isim alır. Ancak Spekülatif Masonluk kendi yazmalarında örneğin Nuh'u temeline koyuyorsa, inşa edilen binayı ben geriden başlatırım. 1717 den değil...

Sevgiler

Mart 30, 2019, 09:54:54 ÖS
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Bende bunu anlatmaya çalışmıştım. Teşekkür ederim.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 02, 2019, 12:49:05 ÖS
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mirac olayı da bir İykaaf mıdır ?

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Nisan 02, 2019, 12:58:14 ÖS
Yanıtla #18
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Mirac olayı da bir İykaaf mıdır ?

Bravo. Konuyu çok uzatmamak için eklemedim. Ancak Bu olay Isra, Uruc, Miraç kökleri de aynı anlama çıkmaktadır. Yukarı çıkmak, yükselmek olduğu gibi 'Merdiven' anlamına da geliyor. Bu olay gerçekleşirken Mescid-i Aksa civarında bir ''Kaya''ya basarak yükseldiği ifade edilir!

Bir başka merdiven/Yüksel(t)me olayı ise aşağıdaki resimdedir. Ne olduğunu, konunun öznesinin kim olduğunu tahmin edecek var mı?

Nisan 03, 2019, 08:56:00 ÖÖ
Yanıtla #19
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir başka merdiven/Yüksel(t)me olayı ise aşağıdaki resimdedir. Ne olduğunu, konunun öznesinin kim olduğunu tahmin edecek var mı?

Masonluk magazini olsa herkes yazıyor ama böylesine temel konularından birisi olan konuda nedense kimse fikir bile yürütemiyor! İsteksizlik mi var? Yoksa mason kardeşlerimiz de hâricîler duymasın diye bilgiyi kendilerine mi saklıyorlar?

Ben susar unuturum, benim için sıkıntı yok.