Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Simge olarak KAPALI VAZO  (Okunma sayısı 2720 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2019, 04:35:06 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bugün bir simge sormak istedim...

Masonik bir simge evet yanlış duymadınız, Masonik bir Simge olarak ''Kapalı Vazo''.

Sizce nedir, ne anlama geliyor olabilir?

(Ne oldu, Masonluğun simgelerinin hepsi incelendi bitti mi sanmıştınız?)
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 10, 2019, 06:40:45 ÖS
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir yerde,

-susmak
-susmayı bilmek
-susmayı bilmenin önemi ve gereğini vurgulamak

için kullanıldığını okumuştum.
Nosce te Ipsum

Haziran 10, 2019, 08:12:34 ÖS
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta boş konuşmak , hiçbir yarar getirmeyecek tartışmalara girmek yerine susmanın daha erdemli bir davranış  olduğunu  gösteren bir simgedir.

Kapalı Vazo
Ağzı üzerine bir kapak oturtulmuş iri bir vazo ya da kupa. Diye bir açıklama da sitenin sözlüğünde geçiyor..
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2019, 08:18:26 ÖS Gönderen: vendor »

Haziran 11, 2019, 07:10:43 ÖÖ
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

İlginç , İnternette vazonun görseli bile yok ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 11, 2019, 10:01:47 ÖÖ
Yanıtla #4
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Masonlukta ağzı kapalı tutulan vazo, susmayı bilmenin önemini ve gereğini vurgulayan bir simge (sembol) olarak benimsenir.

Buradaki “susmayı bilme” kavramı, başkalarının duyması ve bilmesi gerekmeyen, hiçbir yarar elde edilemeyecek olan sonuçsuz tartışmalara yol açabilecek, uzlaşma olanağı bulunmayan konularda konuşup tartışmaya girişmekten kaçınmak, anlatılmaması gereken şeylerden söz etmekten de sakınmak anlamına gelir.

Denilmiş bir kaynakta...

Ancak çok ilginç başka bir kullanımı var. Onun hakkında da fikir yürütebilecek olan var mı?
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 11, 2019, 04:48:44 ÖS
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Türkiye'de yasak ama bazı ülkelerde biliyorsunuz ölünce kişiler yakılıyor, külleri yakınlarına veriliyor.

Bazı localarda ilginç bir uygulama var. Bu simgesel olarak bahsettiğimiz Kapalı Vazo'nun simgeselliğiyle ilgisi olmaksızın görseldeki gibi Sonsuz Doğuya göçmüş ve külleri ağzı kapalı bir vazoda saklanan kardeşler için 'doğu'da bir anı köşesi vardır ve bu küller ile simgesel olarak da kardeşlerin toplantıdaki varlıkları söz konusudur!!!

Laicus Humanitas Scienti

Haziran 11, 2019, 04:51:45 ÖS
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ben hiç Vazo simgesi görmedim diyenler ise dikkatli bakmamışlardır. Tamamını veremeyeceğim derece çalışma tablolarından birinin kenarında aşağıdaki gibi bir simgeye bir daha baktıklarında dikkat ederler belki...
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 11, 2019, 04:52:49 ÖS
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu anlamını ilk kez duyuyorum paylaşım için teşekkür ediyorum

Haziran 16, 2019, 11:33:08 ÖS
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye'de yasak ama bazı ülkelerde biliyorsunuz ölünce kişiler yakılıyor, külleri yakınlarına veriliyor.

Bazı localarda ilginç bir uygulama var. Bu simgesel olarak bahsettiğimiz Kapalı Vazo'nun simgeselliğiyle ilgisi olmaksızın görseldeki gibi Sonsuz Doğuya göçmüş ve külleri ağzı kapalı bir vazoda saklanan kardeşler için 'doğu'da bir anı köşesi vardır ve bu küller ile simgesel olarak da kardeşlerin toplantıdaki varlıkları söz konusudur!!!

Sn ANARCHOSA,
Yanlış anlamadıysam bu durumun simgesel olmadığını, gerçek olduğunu dile getirmişsiniz. Mason olmanın şartlarından birinin Allah inancı olması gerektiğini biliyoruz. Bütün semavi dinlerde insan yakılmaz defnedilir. Mason olan kişi semavi bir dine mensupsa vasiyeti üzerine mi yakılmış olabilir ? Yok eğer öyle değilse farklı dinlerin olduğu hangi bölgelerde Masonlara ait çalışmalar var merak ediyorum. Yanlış anladım ve yanlış ifade ettiysem özür dilerim
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Haziran 17, 2019, 09:33:06 ÖÖ
Yanıtla #9
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sn ANARCHOSA,
Yanlış anlamadıysam bu durumun simgesel olmadığını, gerçek olduğunu dile getirmişsiniz. Mason olmanın şartlarından birinin Allah inancı olması gerektiğini biliyoruz. Bütün semavi dinlerde insan yakılmaz defnedilir. Mason olan kişi semavi bir dine mensupsa vasiyeti üzerine mi yakılmış olabilir ? Yok eğer öyle değilse farklı dinlerin olduğu hangi bölgelerde Masonlara ait çalışmalar var merak ediyorum. Yanlış anladım ve yanlış ifade ettiysem özür dilerim

Sn Manyetizma,

İnanç meselesi forumda çok işlenmiş bir konudur. Kestirip okuyun demek mümkün ama ben bu soruyu içtenlikle sorduğunuzu düşündüğüm için elimden geldiğince doğru anlamanıza yardımcı olmak isterim.

Öncelikle Masonluk dünyası tek bir görüş ve yorumun var olduğu bir dünya değildir. İnanç meselesinin çıkışı landmark denilen eski yazmalar ve onlardan derlendiği söylenen Anderson Nizamnamesindeki ''Bir mason budala bir tanrıtanımaz olmamalıdır'' yorumundandır. Ancak bu nizamname diğer deyişle Anayasa UGLE yani İngiltere Birleşik Büyük Locası (ki ilk başta birleşik loca değildi, bir kısım 'Eskiler' yüzyıllardır devam eden masonluk geleneğini ellerinden almaya çalıştıklarını iddia ederek onları tanımamışlardı, 1751 de Ahiman Rezon denilen eski kitap altında birleşmişlerdi.İngiltere'de üçe bölünmüş Masonluk ancak 1813'te birlik sağlanmasıyla kurulmuştu) anayasasıdır. Onun tanıdığı ve berat verdiği büyük localar da aynı hükümleri kabul etmiş sayılırlar, bu sayede düzenli sayılırlar, bu hükümler çerçevesinde iş ve işlemlerini yürütmezlerse düzenlerini kaybederler. Sonrasında anayasada vs. pek çok değişiklik yapılarak 1717 den çok sonra birleşme Birleşik krallıkta mümkün olmuşken, bu sırada Avrupa'da masonluk çok değişik bir hâl almıştı...

Avrupa'da masonluk bir işleyiş, iki siyasi sebeplerden yüksek dereceleri doğurmuştu, 1750 lerde farklı yüksek dereceler sözkonusu iken 1754 Clermont konseyi ile bir çatı altında toplanmış,1758'de 25 dereceli Yetkinleşme Riti doğmuştu! 1762'de Doğu ve Batı İmparatorları konseyi toplanarak ritin ANAYASA'sını hazırlamış ve sonraları 33 dereceli olarak revize edilen Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti 1786 tarihli anayasası bunun üzerine hazırlanmıştı...

Aslında taht kavgaları gölgesi altında İngiltere'dekiler ile (ki bilirsiniz bugün hala UGLE En Muhterem Büyük Üstadı, kraliyet ailesindendir) Stuart destekçileri olup Avrupa'ya göçmüşler arasında sahiplenme kavgaları çıkmıştır. 1813'ten sonra UGLE Masonluğun tek söz sahibi ve berat dağıtma yetkilisi olarak kendini görürken, Avrupa'da gelişen Masonluk ise yüksek derecelerin tek egemeni olarak kendini addetmiştir. O yüzden de UGLE Royal Arş dışında bir yüksek derece kabul etmez.

Bunları neden anlattım çünkü görüldüğü gibi Masonluğun farklı yorumları arasında şu ana kadar hiç dini inanış farklılığından filan bahsetmedim, zira öyle bir sebep yok! Tamamıyla taht oyunları...

Çok sonraları değişik yerlerde konvanlar toplandı, Masonluk bir araya getirilmeye çalışıldı. Bu konvanlarda 'Evrenin Ulu Mimarı' simgesini kullanıp kullanmamak obediyansların kendi inisiyatifindedir kararı önce kabul edilir gibi oldu, sonra bir taraf çekildi! Geride kalanlar 1927 Paris konvanında bu konuyu imza altına aldılar. Bir taraf 'tanrıtanımazlığı' red sebebi sayarken diğer taraf simgesel 'Evrenin Ulu Mimarı' kavramının kullanılıp kullanılmayacağını obediyansların kendi kararına bıraktı.

Örneğin ÖMBL (Özgür Masonlar Büyük Locası, dernek ismiyle Büyük Mason Mahfili Derneği) Evrenin Ulu Mimarı simgesini kullanmaktadır. Fransa Büyük Locası kullanmakta, Fransa Büyük Doğusu kullanmamaktadır.

Göreceğiniz üzere dünyada bir UGLE'nin başını çektiği, kendilerinin deyişi ile ''Düzenli'' masonlar bir de ''düzensiz'' ya da onların deyişi ile klandestan olanlar var. Beri taraftan diğer tarafta Dünya'da yaygınlık, kurumsal ağ, sayı vb. anlamlarda daha geniş Liberal masonluk var. Liberal masonlar ise öteki kardeşlerini Anglosakson Masonluğu ya da Muhafazakar masonluk olarak nitelendirmekte, kimileri benim katılmadığım şekilde dogmatik masonlukta demektedir. Aslında başta anlatmaya çalıştığım şekilde bu iki güruhun ayrılması bizi pek ilgilendirmeyen 'Game of Thrones' sebebiyledir. Fakat gel zaman git zaman jenerasyonlar değiştikçe ya bizim kurumlar neden ayrılmıştı diyenlere çok daha basit ve toplumda karşılığı olan cevapla karşılık vermeye başlamışlar, e çünkü ''DİN''...

Şimdi ise gelelim din mevzusuna. Aslında baştan yanlışı düzelterek başlayalım. Bu asla din mevzusu olmadı! Bu inanış mevzusu idi. Bir zamanlar yalnızca hristiyan ve onun da belli bir mezhebinden olanlar alınırdı mesleğe (spekülatif masonluktan bahsediyorum)! Zamanla tamam diğer mezhepler de alınsın ama sadece hristiyanlar alınsına dönüştü... Sonra Museviler de olabilir, sonra tek Tanrıya inananlar olabilir, sonra Tanrıya inananlar olabilir, sonra bir  insan dışı üstün varlık olsun yeter (ister evren de ister karma ister Allah) noktasına kadar gelindi. 2019'da bu bir simgeden ibarettir. İster HKEMBL ister UGLE bu şartı mason olmak için koşuyor olsa da üyelerinden deist agnostik ve hatta ateist tanıdıklarım var. Bir eşiği atlamak için bir şey söylemeyi şart koşarsanız insanlar eşiği atlamak için ağızlarıyla beklediklerinizi söylüyorlar ama kalplerde olanı sadece Allah bilir!

İşte bu yüzden Liberal Masonluk ve özelde ÖMBL şu yaklaşımdadır. Biz ateistleri üye alırız demez! Biz Müslüman ya da Hristiyanları üye alırız da demez. Biz kişilerin dini inanışı ile ilgilenmeyiz, bunu da sormayız der. Yani bunu derken üye olacak kişi inançsız olsun demek değildir, neye inanıyorsa inansın bizi ilgilendirmez demektir. Ancak elbette inandığı şeyleri bir dogma olarak mabede sokmamalı. Örneğin bir IŞID'çi bırakın hristiyanı şu an siteyi okuyan neredeyse herkesi mürted, kafir olarak görmektedir. Bu kişiden özgür düşünce beklemek mümkün mü? Hâl böyle olunca dediğim gibi herkesin inancı kendine, aday olduğunuzda ya da Aydınlanma (tekris) töreninizde kimse size dini içerikli bir soru sormaz. Sonrasında da dini bir baskı ya da yargıda bulunmaz. Ant masasında beyaz sayfaları olan kitap mevcuttur. Siz neye inanıyorsanız kalbinizde onun simgeselliğinde ant içersiniz, ister Allah, ister Tanrı, ister evren yasaları...

Şimdi de sizin kremasyon ile ilgili sorunuzla bitireyim. UGLE ve tanıdığı büyük loca ve onların localarında Semavi dinlere inanmalıdır diye bir şart olduğunu nerede okudunuz? Dediğim gibi şart bir ateist olmamaktır. Ancak Hindu, Budist, Şintoist, Zerdüşt, Mitriaist vb. kişiler de inançlıdır ve bu kişiler üye olabilirler! Bu saydıklarım arasında ya da semavi dinlere inanıyor olsa da ölünce yakılma talebinde bulunan kişiler ve eğer vasiyetlerinde bu tür bir uygulamayı diledilerse bu işleme tabi tutulabilirler.  ÖMBL de ve liberal masonlukta tüm bu inanışlara sahip ya da inançsız kişiler de aynı şekilde üye olabilirler. Ancak Türkiye'de kremasyon zaten yasak, bu benim verdiğim Avrupa ve Dünya'da nadiren de olsa yapılan ama simgesel olarak hiç duyulmamış olmasın diye burada paylaşılmış bir durumdur.

Yoksa buradan Masonlar ölünce yakılıp mabette tutuluyormuş diye bir senaryo oluşturmak hayali olur...

[Diğer bölgelerde nerelerde çalışma var demişsiniz: Özgür düşüncenin olduğu yani diktatörlük olmayan neredeyse tüm topraklarda Masonluk vardır... Masonluk asla İngiltere ya da ABD ile sınırlı değildir. Hatta 1861 kuruluşlu Türkiye süprem konseyi konvanlarda sıralamada ismi çok büyük pek çok ülkenin süprem konseylerinden önce gelir.]

Sevgiler
Laicus Humanitas Scienti